Jaki to mundur, formacja, stopien ?

/ 19 odpowiedzi / 5 zdjęć
Dzień dobry, bardzo proszę o identyfikację munduru formacji stopnia. Zdjęcie pochodzi sprzed ponad 100 lat, to brat mojego ojca, mieszkali w Kamień/Nisko podkarpacie, czy może był Legionistą ? Mam jeszcze inne wcześniejsze zdjęcie, nie udaje mi się dołączyć dwóch zdjęć jednocześnie. Z góry bardzo dziękuje i pozdrawiam Anna Pawlik

Slajmi130

Niechybnie to Kaiserliche Koeniglische CK armia http://ltg.pl/wp-content/uploads/2017/04/mundury-CK-3.jpg (2017/08/18 13:44)

pawlikanna

dziękuję bardzo. Szukałam dalej ale ogrom wiedzy w temacie mnie przerasta. Wyszło mi że jest w mundurze plutonowego/3 gwiazdki na kołnierzu, piechota/są naramienniki, czy w grę wchodzi artyleria? mozliwy X korpus Przemyśl / garnizony Nisko, Lezajsk, Rzeszów, Lubaczów, Jarosław / wg ksiązki Nowakowskiego, rodzina mieszkała w Nisku/ Kamień k.Niska więc możliwy X Korpus. On urodził się w V. 1894 roku w Kamieniu więc 21 lat kończył w 1915 roku, czy można określić z jakiego okresu pochodzi zdjęcie powyżej? Co oznaczają naszywki na patkach na lewej piersi? wybaczcie proszę niefachowe nazewnictwo: ) I druga uprzejma prośba: z jakiego okresu pochodzi poniższe zdjęcie (2017/08/20 17:23)

Slajmi130

Nie ma czegoś takiego jak cyt"naszywki na patkach na lewej piersi" Patki są na kołnierzu. To na piersi to baretki, czyli wstążki orderów jakimi został odznaczony żołnierz. Może tu coś Pani znajdzie http://www.twierdza.art.pl/a_medale.htm Okres I WŚ i KuK armii to nie mój konik, trzeba poczekać na fachowca z tego okresu, lub poszukać samemu w googlach. Dolne zdjęcie z powodu wężyka na kołnierzu skłaniało by mnie już do jakiegoś polskiego korpusu podchorążych, ciekawy jestem też co jest na guzikach. (2017/08/21 10:58)

Slajmi130

Ten mundur poniżej to podobny do munduru strzelców legionowych Piłsudskiego. Ale tak jak pisałem, nie jest to krąg moich zainteresowań... dlatego trzeba poczekać na pasjonatów tego tematu. (2017/08/21 11:59)

al-Muell

Zakładając, że to austro-węgierskie baretki,to ostatni może być Mobilisierungs-Erinnerungskreuz 1912-13, ale dwa perwsze trudno rozpoznać (2017/08/21 15:31)

pawlikanna

dziękuję ! załaczam te same zdjęcia w lepszej rozdzielczości, może coś da się z nich wyczytać; oczywiście poczekam cierpliwie na ekspertów pozdrawiam (2017/08/21 19:06)

pawlikanna

i jeszcze raz Legionista (2017/08/21 19:07)

pawlikanna

bardzo dziękuję ! (2017/08/22 17:02)

edward1949

Witam dodam jeszcze ,patki wz 1919 podoficerskie ,trochę nietypowe ,a odznaczenia ,dwa pierwsze Medale Wojenne 1873 ,nadawane były za różne kampanie wojenne ,ostatni nie wiem. pozdrawiam (2017/08/22 20:41)

pawlikanna

bardzo dziękuję. Z jakiego okresu jest to zdjęcie sierżanta? Czy to mundur strzelecki? Pozdrawiam (2017/08/23 21:32)

Slajmi130

Proponuję zapytać też tu http://www.1920.fora.pl/mundur-i-ekwipunek,10/ Starałem się Pani pomóc ale nie umiem. Moim zdaniem jest to mundur legionowy coś jakby wz 17 w wersji oficerskiej, ze względu na kieszenie na piersi. W legionach był bardzo duży mix mundurów różnych formacji i prowieniencji, były też prywatne i przeszywane. Jest to dosyc duży obszar do obeznania... A oglądając zdjecia w necie naprawdę tego jest dużo i różnice są czasem tylko w szczegułach... Może coś z polnische wehrmacht 1917, może PKP... Polski Korpus Posiłkowy... wojska Wielkopolskie może Legiony Piłsudskiego, za dużo u mnie tego może... Tu na forum jest też kilku obeznanych np Darda. Ale może jest to mniej odwiedzane forum przez nich. (2017/08/25 10:36)

edward1949

kurtka w wersji oficerskiej wz 1919 ,jak pisze kolega ,pięć guzików i kieszenie na piersi. Jeżeli był w CK Armii to północ Polski raczej odpada. Zdjęcie na pewno zrobione po reformie mundurowej z 1919. Mundur strzelecki też może być ,były podobne. (2017/08/25 18:33)

zylkos

Czy ten stopień to nie starszy sierżant??? (2017/08/26 14:17)

darda

Legionisty na tych zdjęciach nie ma i raczej wątpię, by c.k. zugsführerowi pozwolono do Legionów się przenieść. Odwrotna droga - z Legionów do c.k. armii jest teoretycznie bardziej prawdopodobna, ale... W polskim mundurze (formacja na podstawie zdjęcia nie do ustalenia, bo kolor patek nieoczywisty) - starszy sierżant. Zdjęcie z początku lat 20-tych, najwcześniej z końca 1919. Kurtka raczej pięcioguzikowa, na wzór oficerski szyta, ale szczegółów bym nie roztrząsał, bo wtedy noszono prawie wszystko. W dodatku starszych podoficerów zawsze cechowała skłonność do upodobniania swojego wyglądu do oficerskiego, więc chętnie na własny koszt szyli sobie mundury - aczkolwiek u krawców zdecydowanie tańszych, niż dla oficerów szyjących. Mam pochodzące z 1921 roku zdjęcie własnego dziadka (plutonowego), w kurtce prawie identycznego kroju. (2017/08/27 19:58)

pawlikanna

Bardzo Panom dziękuję za wsparcie, czas poświęcony i odpowiedzi, miło jest korzystać z wiedzy ekspertów, pozdrawiam serdecznie ! (2017/08/28 09:26)

Slajmi130

Skandal ... Specjalnie musiałem jechać do Mławy żeby prosić o pomoc... skandal skandal. Miło było się widzieć znowu. Dzięki i życzę wszystkiego dobrego (2017/08/28 13:43)

Vallenty

Dzień dobry, w imieniu Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu bardzo proszę o identyfikację munduru i miejsca i roku wykonania zdjęcia zbiorowego. Przedstawiony na zdjęciu rodzinnym Kazimierz Jakubowski służył w czasie obrony Helu jako żandarm, kapral nadterminowy 2 Morskiego Plutonu Żandarmerii. Te zdjęcia pozostawił po sobie, bez opisu. (2017/09/11 13:36)

Vallenty

a to zdjęcie zbiorowe o które pytam: (2017/09/11 13:37)