jaki to mundur II RP

/ 10 odpowiedzi
ak jak zdjec mojego wuja z 31 PAL mam sporo tak mojego dziadka (który cudem uniknął katynia)mam to jedno i to odkryte pare dni temu w rodzinnym archiwum. moze ktos ma pomysł jaka to formacja.

Stary Kojot

Ja wiem, to jest... żolnierz... w mundurze oficerskim...:)))
Z tego zdjęcia wiele sie nie wyciśnie... brak odznaki pułkowej, nie widac naramienników, patki kołnierzowe też puste.Oficerska kurtka mundurowa (zakładając, że siódmy guzki jest pod pasem) oraz miękka rogatywka - wygladają na wz 27. (2013/02/23 11:18)

Stary Kojot

Jeśli 31 PAL, to ciemno zielony otok (na zdjeciu widać, że jest wyraźnie ciemniejszy). (2013/02/23 11:33)

okejos

z opowiadań wiem ze w 39 dziadek był w KOP  na wschodzie.... i tam uciekali przed ruskimi (co mu sie nie do końca udało ) (2013/02/23 12:14)

Mozets

Zobacz na zamieszczone przeze mnie zdjęcia Feliksa Stobnickiego - z jednostki we Lwowie z lat międzywojennych. Ma taki sam ( chyba ) mundur i czapkę. (2013/02/23 12:29)

WachmistrzKOP

Okejos, jeśli Twój dziadek we wrześniu walczył z sowietami na wschodzie to znaczy, że na granicę trafił prawdopodobnie dopiero w sierpniu 1939r. jako rezerwista. Oczywiście nie wyklucza to odbywania wcześniej służby w KOP, ale Korpus nie miał nigdy własnych szkół oficerskich, wobec czego każdy oficer musiał skończyć szkołę jakiegoś rodzaj broni i dopiero wtedy mógł ubiegać się o przeniesienie do KOP.
Gdyby był oficerem KOP w służbie czynnej w 39, najprawdopodobniej zmobilizowany do którejś z rezerwowych DP walczyłby z Niemcami i dostał się do ich niewoli (jak opisywany przez Mozetsa strzelec Stobnicki).
Faktem jest, że na zdjęciu nie jest w mundurze KOP. (2013/02/24 21:29)

okejos

zdjecie jest prawdopodobnie z lata 39.  dziadek był rezerwistą.
z opowiesci pamietam, ze mieli jeden ckm i to bez przyżądów celowniczych. 15 i 16 sierpnia słyszeli duzy ruch po sowieckiej stronie. Białorusini przychodzili i mówili ze sie sowieci szykuja.
 jak ruscy weszli to dali dyla :D jak się wycofywali to cały czas widzieli ruskich na horyzoncie, ale nie atakowali. dopier jak weszli wjakiś wąwóz to ruscy z tyłu i z przodu zablokowali ich...
 miał duzo szczęscia. uciekł z transportu z kolegą i przeprawili sie przez rzekę prosto w łapy niemców i tak trafił do woldenbergu (2013/02/27 20:46)

mnichhkk

zdjecie jest prawdopodobnie z lata 39.
(2013/03/02 11:44)

mnichhkk

na pewno to zdjęcie nie jest 1939 - wtedy obowiązywał inny wzór rogatywek;
a jeśli, tak, jak piszesz twój dziadek był wtedy w KOP, to musiałby mieć na głowie okrągłą czapkę garnizonową, jak policja czy lotnictwowięc zdjęcie musi pochodzić ze wcześniejszego okresu służby, zgodnie  tym, co napisał WachmistrzKOP (2013/03/02 11:49)

MAdam 34

Cóż. Pan porucznik nosi rogatywkę starego wzoru, więc oceniam zdjęcie na pierwszą połowę lat 30-tych (a może nawet lata 25-30,ale patrz krój kurtki mundurowej). Zaznaczam, że znawcą tematu nie jestem. Proponuję, śledząc losy przodków, popytać jeszcze w rodzinie- zachowując rezerwę wobec oczywistych kampanii "berlińskich"- i poszukać w historii naszych poczynań na wschodzie. Całkiem możliwe że przodek został zmobilizowany w którejś z jednostek rezerwowych na kresach i tamże zagarnięty "szarżą" Sowietów. (2013/05/06 18:53)