Jaka to jednostka armii carskiej? Walenty Zuterek

/ 1 odpowiedzi

Witam,

mam ogromną prośbę o pomoc w możliwościach identyfikacji jednostki piechoty armii carskiej I wojna światowa,w której służył mój pradziadek Walenty Zuterek. Dołączam 2 zdjęcia w mundurze z archiwum rodzinnego. Walenty Zuterek urodził się w 1890, a w 1914 został powołany do armii carskiej jako mieszkaniec m. Wielgomłyny, powiat Noworadomski [dzisiaj Radomsko], Gubernia Piotrkowska. W 1916 na pewno przebywał w Płoskirowie [dzisiaj Chmielnicki].

Jego dalsze wojskowe losy, jako "bohatera mimo woli" opisuje Księga Cmentarna Miednoje tj.: Walenty Zuterek był żołnierzem Wojska Polskiego od 30.08.1920 do 23.09.1920 roku. Mimo stosunkowo krótkiego stażu wojskowego, za swoją służbę został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi. W szeregi Policji Państwowej wstąpił w dn. 01.10.1920.

Służył w Policji Państwowej w m. Turzysk, powiat kowelski, woj. wołyńskie do II wojny światowej. Później obóz NKWD w Ostaszkowie. Znajduje się na liście transportowej - dyspozycyjnej NKWD  nr 050/3 z 27.04.1940. Obejmowała 100 nazwisk, w tym na pozycji nr 57 Walentego Zuterka, rok urodzenia 1890, syna Marcina. Wg potwierdzeń przybycia transportów na stację kolejową w Kalininie ludzi z tego transportu zostali przewiezieni z Ostaszkowa do Kalinina 29.04.1940 [294 jeńców]. Zgodnie z przyjętą przez NKWD organizacją tego samego dnia jeńców przewożono karetką więzienną do Zarządu Obwodowego NKWD przy ul. Sowietskiej, gdzie do zmroku przetrzymywano ich podziemnych celach, a następnie mordowano strzałem w tył głowy.

Identyfikacja jednostki pozwoliłaby na prześledzenie szlaku bojowego Walentego i dała odpowiedź na pytanie jak trafił do Płoskirowa, w którym poznał Stanisławę Rudnicką, z którą   ożenił się, i w którym urodziła się w 1920 roku jego córka Janina, a moja babcia.

Będę wdzięczny za każdą pomoc.

monedo1

witam czy kolega posiada książeczkę wojskową ? mam podobny problem posiadam wyłacznie ksiązeczkę tam jest tylko  kategoria , ale nic wiecej ciekawego , jest zawód (wiertacz) rozumiem ,że coś z wiertarką ale nic o do służby , a moze nie był wale ? (2015/11/25 00:50)