Jak prać niemiecką bluzę m36?

/ 5 odpowiedzi

Witam !

Wiem, że pytanie trochę dziwne ale ... ;)

Macragge

Ogólnie wełny się zbytnio nie pierze, bo z racji jej struktury nie ma ku temu specjalnej potrzeby - wszelki brud można zwyczajnie wyczesać szczotką i tak też głównie robiono w epoce. Gruntowniej żołnierz prał się, gdy wpadał do rzeki. Dla wybitnych czyściochów jest zawsze opcja pralni chemicznej...

Przyznam osobiście, że trochę się uśmiechnąłem czytając temat :) Mam nadzieję, że Koledzy zajmujący się niemieckim wrześniem '39 mi wybaczą, ale rekonstrukcja z tego okresu, w porównaniu z "końcem wojny", zawsze jest taka sterylnie czysta, pachnąca i zaprasowana w kancik... No a pomysł prania wcale nie zmienia u mnie tej wizji :) (2012/06/20 23:24)

Hindus

Nie prać pod żadnym pozorem samodzielnie w wodzie - inaczej bluza ulegnie zdefasonowaniu, skurczeniu i naruszona zostanie struktura włókien.

Po zabawie wysuszyć, wykruszyć, porządnie wyszczotkować, wywietrzyć i gotowe. Dzięki takiemu procesowi bluza ładnie będzie się patynować, a nie ulegnie zniszczeniu.

Pralnia chemiczna wchodzi w rachubę oczywiście, bo tam mają mniej więcej świadomość jak postępować z takimi tkaninami, ale to już moim zdaniem przesada...

Od siedmiu lat nie prałem żadnego z mundurów, których używam do zabawy w rekonstrukcję - poddaje je tylko zabiegom, o których pisałem wyżej i to w zupełności wystarczy...

Pozdro
Hindus (2012/06/20 23:33)

argo

Letnia woda ( wazne - w goracej sie welna filcuje), płyn do welny ( pod zadnym pozorem nie stosowac proszkow nieprzeznaczonych do welny) i pełny manual ( zadne automaty gdyz sprzyja to zdefasonowaniu, mundurowi sie nic nie stanie, wiem sam po sobie bo swoje bluzy dość regularnie piore na koniec sezonu.
Jako ciekawostke dodam ze w identyczny sposób zdarzyło mi sie prac mundury z epoki ( znaleziska strychowe- brudne jak siedem nieszczesc) w tym pierwszowojenne i rowniez przetrwaly bez uszczerbku. (2012/06/21 00:12)

Kermit512

Baaaaardzo dziękuję ! :D (2012/06/21 11:57)

Slajmi130

Może się wam wyda to dziwne, ale ja nie prałem żadnego ze swoich mundurów nigdy, a trochę latek już mają. (2012/06/21 22:04)