III LETNI ZLOT MILITARNY - KRĄPIEWO 2013

/ 69 odpowiedzi / 51 zdjęć
... po rocznej przerwie - w temacie zlotów militarnych - wznawia działalność Centrum Militarne w Krąpiewie ! ...świetne miejsce dla tego typu działalności, z odpowiednim klimatem militarnym,w bezpośrednim sąsiedztwie schronu przeciwatomowego z okresu "zimnej wojny" ... idealne miejsce dla rekonstruktorów indywidualnych gdzie można zaprezentować swoje osiągnięcia w tej dziedzinie ...
 

Shiman


Ciekawy ten "Letni zlot" w maju - bo lato zaczyna się dopiero 22 czerwca... ;-) (2013/03/04 18:08)

fon36


Kolego Shiman, tu chodzi o to , że nie jest to zlot zimowy ... Gdyby napisano "wiosenny" , to ktoś zaraz mógłby zapytać: - "A kiedy będzie zlot letni ? ... "    ;-) . Pozdrawiam. (2013/03/05 16:14)

Shiman


Kolego Shiman, tu chodzi o to , że nie jest to zlot zimowy ... Gdyby napisano "wiosenny" , to ktoś zaraz mógłby zapytać: - "A kiedy będzie zlot letni ? ... "    ;-) . Pozdrawiam.

Drogi FOn36 - wystarczy napisać majowy / wiosenny bo słowo "letni" jednoznacznie kojarzy się z latem i wakacjami ;-) ale to takie dyskusje na marginesie
(2013/03/05 19:43)

wojtekjankee


W maju będzie gorąco ? Zimno ? LETNIO ! No więc letni ! :) (2013/03/05 22:47)

legion etrangere


...czy to ważne jaki to będzie zlot ?! ...zimowy ?! ...wiosenny ?! ...letni ?! ...jesienny ?! ...po co to rozstrząsać ?! ... ważne, że w ogóle się odbędzie !!! ...po małych "zawirowaniach" w Centrum Militarnym w Krąpiewie najważniejsze jest to, że Organizatorom uda się taką imprezę zorganizować ... kto będzie chciał to pojedzie a kto nie ten zostanie w domu i znajdzie sobie inne "kółko zainteresowań" ... pozdrawiam wszystkich rekonstruatorów indywidualnych ( i tych zrzeszonych - jak najbardziej - także !!!) ... (2013/03/06 10:57)

legion etrangere


... no i się doczekałem !!! ...mundury spakowane ... samochód zatankowany ... wieczorem wyjazd !!! ... relacja po powrocie ! (2013/05/10 18:37)

pawelstasiak1


Ale co niektórzy robią sztuczne problemy. (2013/05/13 14:52)

operator


Czekam na relację. Też miałem się tam wybrać jako SZ PRL. Niestety nie wyszło... (2013/05/14 21:57)

legion etrangere


... trochę historii o miejscu , gdzie odbył się III Letni Zlot Militarny ...

... na początku lat 80 XXw. w Krąpiewie ruszyła budowa podziemnego Radiowego Centrum Nadawczego o kryptonimie "Kotwica". Inwestorem naczelnym było Ministerstwo Obrony Narodowej. Olbrzymi schron podziemny miał wielkość czterech boisk do piłki koszykowej. Do schronu prowadziły dwa wejścia. Chroniły je cztery śluzy zabezpieczone pięcioma gazoszczelnymi masywnymi drzwiami. Sam schron znajduje się 9 m pod powierzchnią ziemi. Strop ma ok. 2,5 m grubości a ściany ponad metr. Wszystko to po to, aby obiekt wytrzymał uderzenie broni jądrowej i sprostał fali uderzeniowej wytworzonej przez ładunek o mocy 100 kiloton eksplodujący w odległości 625 m (takie były założenia techniczne). Wewnątrz znalazły się 53 pomieszczenia. Załogę Radiowego Centrum Nadawczego stanowiło 25 osób (zawodowych żołnierzy oraz pracowników cywilnych na etatach wojskowych). Jednostka ta wchodziła w skład 2 Korpusu Obrony Przeciwlotniczej.

Po zakończeniu "zimnej wojny" schron przestał pełnić swoją funkcję militarną i po zmianie właściciela jest doskonałym miejscem dla pasjonatów militariów. Teren okalający dawny schron przeciwatomowy to sceneria lasów, błota i mokradeł.

Pierwszy raz byłem tam zaraz po otwarciu obiektu dla "cywili". Wtedy schron wyposażony był tak jakby dopiero przed chwilą opuściło go wojsko (trzy lata temu). Obecnie w schronie nie ma już żadnego wyposażenia ... wszystko zostało wyprzedane i zezłomowane ! (podejrzewam "zawirowania" finansowe obecnego właściciela). Aktualnie obiekt stanowi atrakcję sam w sobie jako budowla o charakterze militarnym, która ma swoją historię (opowiada o niej przewodnik - były żołnierz zawodowy, który służył na tym obiekcie). Mimo pustki panującej obecnie w schronie warto obejrzeć i poznać ten obiekt.

... wejście na teren jednostki ... ( do II strefy) ...

(2013/05/15 11:09)

legion etrangere


... podziemny korytarz prowadzący do wnętrza schronu ... (fot.1) (2013/05/15 11:11)

legion etrangere


... podziemny korytarz ze schodami prowadzący do schronu na głębokość 9 m pod ziemią ... (fot.2) (2013/05/15 11:13)

legion etrangere


... wejście do śluzy przez masywne gazoszczelne drzwi ... (2013/05/15 11:16)

operator


Spruli go z wyposażenia?? Jaka lipa!!! Byłem tam jakieś 2 lata temu na zimowym, tak rozpoznawczo, były i agregaty, i rozdzielnia el., wentylatornia, agregaty, itp. Czy tego wszystkiego już nie ma?? (2013/05/15 11:17)

legion etrangere


... masywne drzwi do wyjścia ewakuacyjnego ... (2013/05/15 11:18)

legion etrangere


... zapasowe wyjście ze schronu na powierzchni ziemii ... (2013/05/15 11:20)

legion etrangere


... masz rację @ operator i trafnie to nazwałeś: spruli to doszczętnie ! ...obecnie nie ma we wnętrzu nic ! ...uchowały się jakimś cudem dwa drzwi (jedne ze śluzy i jedne z wyjścia ewakuacyjnego) ... silników nie ma już od roku ( a byłem przy ich odpalaniu !) ... żadnych zbiorników, hydroforni, akumulatorowni, wyprzedali nawet łóżka z  sypialni żołnierskich, zerwana podłoga na całej powierzchni schronu (była bodajże aluminiowa ?!) ... nawet pomieszczenie dyspozytorni już nie istnieje (pozostały gołe betonowe ściany !) ... jednym słowem - obraz nędzy i rozpaczy ! ... żal , że nie zachowało się to w takim stanie w jakim zostało odkupione od wojska ... całe wyposażenie zostało bezpowrotnie utracone ... jeżeli byłeś tam dwa lata temu to to co zobaczyłeś ( i napewno utrwaliłeś na fotografii) to Twoje i tego nikt Nam nie zabierze ! ... sprawy finansowe i samo utrzymanie schronu wzięły "górę" ! ... szkoda ... (2013/05/15 11:47)

legion etrangere


... co się tyczy samego Zlotu to w Centrum Militarnym Krąpiewo panowała typowo piknikowa atmosfera ... i to mi sie w tym podoba ! ... nie ma tego blichtru i komercji jaką spotykamy np. w Bornem Sulinowie, Darłówku ... ten w Krąpiewie to innego typu zlot (?) ... piknik (?) ... można na spokojnie porozmawiać z innymi uczestnikami ... powymieniać się doświadczeniami rekonstruktorskimi ... pochwalić się swoimi zdobyczami ... spotkać znajomych z innych zlotów i pogaworzyć przy ognisku przy browarku ...

... na tegorocznym zlocie nie zabrakło wojskowych akcentów ... były pojazdy wojskowe ... można było nimi się przejechać po terenie jednostki ... byli rekonstruktorzy umundurowań wojskowych ... był koncert Orkiestry Dętej z Kcyni, która prezentowała typowo wojskowe szlagiery ...wybory najlepiej odrestaurowanego pojazdu militarnego oraz rekonstruktora umundurowania i uzbrojenia współczesnego i historycznego...

... konkurs na najlepiej odrestaurowany pojazd militarny wygrał Kolega Sławek Grabowski z Chełmży ... spośród kilkunastu pojazdów jego Volvo BV 202 z 1977r. wygrało bezapelacyjnie ! ... Volvo BV 202 to lekki transporter piechoty z dwulitrowym silnikiem ... standardowa skrzynia biegów, reduktory i przełożenia powodują, że pojazd ten doskonale sprawdza się w terenie górzystym, podmokłym i leśnym ...

... fot. - Volvo BV 202, które zwyciężyło na tegorocznym zlocie ...

(2013/05/15 12:12)

legion etrangere


... fot.5 ... moja osoba na tle Volvo BV 202 ... (2013/05/15 12:24)

legion etrangere


... i jeszcze mała galeria fotek z III Letniego Zlotu Militarnego w Krąpiewie ...

...fot.1 (dojazd do Krąpiewa)

(2013/05/15 12:30)