III LETNI ZLOT MILITARNY - KRĄPIEWO 2013

/ 69 odpowiedzi / 51 zdjęć
legion etrangere

... i to byłby koniec mojej relacji z tegorocznego III Letniego Zlotu Militarnego w Krąpiewie ... do zobaczenia na kolejnej edycji zlotu w Krąpiewie ( o ile się odbędzie ?!) lub na innym zlocie militarnym gdzieś w Polsce ... pozdrawiam wszystkich rekonstruktorów umundurowań i miłośników militarii !!! (2013/05/15 13:14)

Blade

Fajne zdjecie ! Gratuluje za mundura ale uwazaj na nosienie spodnie w butow .
Czy masz buty rangers ? Jesli tak to umieściasz dolu spodnie w butow i trzymasz spodnie na dole " na rewers "
pomiędzy dwoma pętlami kladziesz gume elastyczna aby ona trzymala spodnie w miejscu i zalozasz od nowa na siebie spodnie . Normalnie potem dobrze spadaja i sie nie ruszają .
Lub mozesz takie rzeczy uzywac jak na zdjeciu .
(2013/05/15 14:38)

legion etrangere

... dzięki Blade  !!! ..."łechcą" mnie mile słowa wypowiadane przez takiego znawcę umundurowania Legii Cudzoziemskiej ! ... do tego typu umundurowania ( Tenue de sortie) zakładam buty tzw.opinacze Legii Cudzoziemskiej ... są problemy aby utrzymać spodnie w "ryzach" ale jakoś daję sobie radę ... spodnie są wpuszczone w buty do samego dołu poczem wyciągnięte i założona zakładka do wysokości górnej sprzączki (tak aby ją przykryć) ... to wszystko podtrzymuje gumka od wewnątrz ... niestety nie posiadam takiej oryginalnej "Elastic Pants Straps" ... chętnie bym coś takiego kupił ale u Nas rzecz raczej nie do nabycia ... muszę popytać chłopaków co mają "dojścia" do LE - może mi coś takiego ściągną bezpośrednio z Francji ... (2013/05/15 15:17)

Blade

To nie tylko problem w Legii ale u nas tez ;-) jak trzymac tych spodnie .

Nie jestem specjialista legii ale w tenue de sortie to sie nosi polbuty , myszle z tutaj zapomnialesz pas polowy ( famas ) lub niebieski pas ale na to ostanie ...
Myszle ze chlopaki cie poprawiam :-)

Sicut Aquila !

(2013/05/15 17:36)

legion etrangere

... masz rację Blade, że do Tenue de sortie nosi się półbuty ... gdybym nie zapomniał (jak napisałeś) o niebiejskiej szarfie i szarym pasie nałożonym na nią a także zamiast pagonów ze stopniami założył epolety to byłby to już Tenue de parade - musiałbym tylko baretki zastąpić medalami a sznur galowy przepiąć z guzika pod lewym pagonem na drugi guzik od góry na piersi koszuli ... a więc nie jest to Tenue de parade i nie jest to Tenue de sortie - coś pomiedzy tymi typami umundurowań LE ... najprawdopodobniej będzie to Tenue ordinaire ete ,ale czekam jeszcze na odpowiedź od chłopaków co mają "dojścia" do LE ...

... poniżej grafika umundurowań Legion Etrangere, na której się wzorowałem ... "mój" mundur to drugi z lewej ...

...jak będę wiedział coś więcej to dam znać ...

(2013/05/15 21:02)

Blade

od lewej do prawej .

Tenue de parade (été )  mundur paradowe ( lato )
Tenue ordinaire ( été )   mundur  wspólny   (lato )
Tenue ordinaire              mundur  wspólny
Tenue de sortie               mundur wyjściowy
Tenue de parade            mundur paradowe
Tenue de combat           mundur polowy
Tenue de combat           mundur polowy
Tenue de parade (été)     mundur paradowe ( lato )

Teraz brakuja nowe mundury T3 i T4 FELIN .
Mundury polowe F2 zostana dla szkolenie ( nie jestem pewien )
T3 zostanie jak mundur
dla garnizonu a T4 jak mundur bojowy .

Przykro mi jesli informacjie sa jako tako ale my w Komandosow z Lotnicze to mamy innej mundurow :-( Tenue guerilla ( mundur
partyzantki ) dla Komandosow spadochroniarze z Lotnicze i szkolenia w Centrum Szkolenia Komandosow z Lotnicze . A mundur T4 dla Strzelcow Komandosow ktore pilnuja Bazy lub miejsce gdzie stoja samoloty ( operacje zewnętrzne ) .
(2013/05/16 07:56)

Blade

(2013/05/16 08:02)

Blade

(2013/05/16 08:09)

Blade

(2013/05/16 08:09)

Blade

(2013/05/16 08:10)

Blade

(2013/05/16 08:10)

legion etrangere

...dzięki wielkie Blade za cenne wskazówki i poglądowe zdjęcia !!! ... przydadzą mi się napewno ... ja posiadam trochę inną opisówkę pod zdjęciem z umundurowaniem Legii :

1.Tenue de parade

2.Tenue ordinaire ete (lato)

3.Tenue ordinaire

4.Tenue de sortie

5.Tenue de parade ete

6.Tenue F2 simple

7.treillis bariole

8.Tenue de parade

... ciężko się połapać w tych wszystkich opisówkach ale zapewne opisy są bardzo podobne ... ale jak się nie zna języka francuskiego to wtedy można się pomylić ... czyli podejrzewałem chyba słusznie, że ten mój mundur ze zlotu jest w wersji Tenue ordinaire ete (wersja na lato) ? ... nie dostałem jeszcze odpowiedzi od Kolegów ... zobaczymy co Oni powiedzą ... raz jeszcze wielkie dzięki !!!

(2013/05/17 10:17)

Blade

Dobra ! (2013/05/17 11:22)

legion etrangere

... no i chyba Blade  wiem już wszystko w temacie tej wersji umundurowania LE ... informacje przyszły z dwóch niezależnych źródeł ...

... pierwsze info to - jest to "Tenue de sortie" ciepłego klimatu, stosowany w procedurze służbowej (cokolwiek by ta nazwa oznaczała to i tak dla mnie brzmi tajemniczo !)

...drugie info - już bardziej zrozumiałe (informacja z pierwszej ręki z 2e REP a więc napewno wiarygodna i w 100% pewna!)

- ... w tej wersji umundurowania (Tenue de sortie) nosimy spodnie wyjściowe z trzewikami (półbuty) ale jeżeli legionista brał udział w defiladzie to po zmianach kosmetycznych tylko na koszuli ( a więc tak jak na zdjęciu) to wówczas na terenie jednostki można tak występować. Należy tylko po uroczystej defiladzie (paradzie) zściągnąć niebieski tradycyjny pas (szarfę),  epolety zastąpić pagonami ze stopniem, medale zastąpić baretkami, sznur galowy przepiąć z piersi pod lewy pagon ... i mała kosmetyczna zmiana naszywek na rękawach koszuli (łatwo to idzie bo naszywki na rzepie lub haczykach mocowanych na tzw. brydach - podobnie jak i medale ... pozostajemy w tych samych spodniach i butach ( tzw.opinaczach) ...

(2013/05/23 10:38)

Blade

Lubjie ostania wersjie !!!!!!!! to prawdziwa operacjia kameleon :-D

Myszle ze Legionisty w czasie " classe " lub po Polsku w czasie instrukcji
w " gospodarstwie " 4 RE tez sie bawia " operacji kameleon " .... przez brak spaniu i w nocy , nie ma jak taka zabawa ... ubieramy sie w każdym mundurze ( tenue de sortie , parade , combat ... itp ) sam to sie nie da rady bo dawaja zbyt krótki czas ale jesli wszystkie sie zgadzaja to jakos sie trzyma tempo !
Jesli jeden nie da rady to albo brak
spójność albo gosc nie mial " przyjacielow " .
I tak na koncu to albo marsz commando ( z maskiem to bomba !!! ) albo
robić pompki i mocno kochac " Moles " i to najmniej najgorszym :-)))
(2013/05/23 14:18)

operator

Doprawdy, jestem szczerze zasmucony i zniesmaczony stanem tych resztek jakie zostały z takiego, bądź co bądź, unikatowego obiektu, jakim był tajny obiekt "Kotwica" w Krąpiewie.
Wątpię bym kiedykolwiek jeszcze tam pojechał, po co? Obejrzeć goły beton? Wielka szkoda, bo był plan w naszej grupie odtwarzającej właśnie Siły Zbrojne PRL, by pojawić się tam licznym, prawidłowo odzianym i bogato wyposażonym pododdziałem, dla nas byłaby to olbrzymia radość, podróż w czasie, a mniemam, że i wielka atrakcja dla odwiedzających i reklama dla samego obiektu. Ale teraz... (2013/08/03 10:40)

legion etrangere

Centrum Militarne Krąpiewo trzy lata temu otrzymało tytuł najlepszego produktu turystycznego w województwie kujawsko-pomorskim ... były wtedy ambitne plany ... teraz koszty utrzymania są większe niż wpływy ... w związku z kryzysem ruch turystyczny nie był za wielki, koszty utrzymania przerosły dochody. Dlatego też ratując się przed całkowitą plajtą właściciel postanowił sprzedać wyposażenie schronu. Sprzęt ze schronu trafił w ręce kolekcjonerów militarii i dawnych technologii a metalowe części sprzedano ... na złom !!! Zakup byłej "Kotwicy" był przedsięwzięciem prywatnym, obarczonym dużym ryzykiem ... właściciel to ryzyko podjął lecz się niestety przeliczył. Szkoda, że po usunięciu i sprzedaży ze schronu potężnych silników, akumulatorów, sprzętu i całego wyposażenia niewiele tu dzisiaj można zobaczyć. W/g zapewnień właściciela w schronie mają stanąć plansze i makiety, które mają obrazować to co kiedyś się tu znajdowało. To jednak już nie to samo. Kto przyjedzie oglądać gołe betonowe ściany ?!

Nie wiem dlaczego ale mnie osobiście pozostał jakiś sentyment do tego miejsca ! W trakcie kilku zlotów i pikników, na których byłem w "Kotwicy" poznałem wielu wspaniałych ludzi - takich pasjonatów militarystyki jak ja, spedziłem z Nimi wiele czasu i wspólnie przegadanych godzin przy ogniskach. Pewnie tu jeszcze kiedyś zajrzę przy okazji podobnych imprez (o ile się jeszcze odbędą !)... chociażby tylko po to aby spotkać się z ludźmi, których tu poznałem i powspominać jak tu onegdaj bywało ... 

(2013/08/04 22:05)