II Piknik Militarny w Jastrowiu - Pierwszy Dzień

/ 140 odpowiedzi / 114 zdjęć
grh kampfgruppe nord

Niestety z tego wszystkiego wynika, że Panu Ricardowi vel Duńczykowi została już tylko "rekonstrukcja forumowa", ponieważ sam najwyraźniej już dawno nigdzie nie biegał i  zapomniał jak brał udział w takich inscenizacjach... No cóż wolny kraj - jeden lubi piwo a drugi jak mu nogi... (2013/08/12 17:14)

harnas

Jeszcze jedno zdjęcie w temacie (używania )  umundurowania kamuflażowego przez Niemców
http://www.ww2incolor.com/dramatic/SD+3.html (2013/08/12 18:11)

mauser98k

"to oddział frontowy, a ci w Polsce nie walczyli z "bandami". Do tego używano jednostek policji bezpieczeństwa, policyjnych batalionów ss, żandarmerii czy wreszcie armii. Pokazujecie nieprawdę,"
Ricardo ,jak najbardziej walczyli z "bandami " , mordowali , palili wsie. Jest cała masa udokumentowanych takich wydarzeń, jeśli masz braki w tym temacie to poczytaj sobie trochę wojennej literatury. (2013/08/12 21:55)

BRT

Zamieszczam kolejne zdjęcia. Tym razem grupy i uczestnicy (2013/08/12 22:26)

BRT

(2013/08/12 22:27)

BRT

(2013/08/12 22:27)

BRT

(2013/08/12 22:28)

BRT

(2013/08/12 22:31)

BRT

(2013/08/12 22:32)

Zbyszek1

Sądząc po nasyceniu oddziału ss ubrankami kamuflażowymi to oddział frontowy, a ci w Polsce nie walczyli z "bandami".

W końcowym etapie wojny 44/45 gdy na terenach polskich znalazł się front jednostki liniowe brały udział w akcjach przeciwko partyzantom.

Przykładem jest obszar śląska cieszyńskiego gdzie w 1945 kilkukrotnie dochodziło do starć między jednostkami AK oraz AL a formacjami nienieckimi, co kończyło się kilkukrotnie egzekucją jeńców (partyzantów) (2013/08/12 23:24)

legion etrangere

... byłem ! ...zobaczyłem ! ... i jestem pod wrażeniem ! ...przyznaję, że było świetnie i "wybuchowo". Gratulacje za świetnie zorganizowany piknik militarny dla Organizatorów i wszystkich Grup Rekonstrukcyjnych biorących udział w inscenizacjach a także dla pirotechników, którzy stanęli na wysokości zadania. Należy zauważyć, iż jest to "młoda" impreza bo była to dopiero jej druga edycja ale za to przygotowana perfekcyjnie. Ale komandorem II Pikniku Militarnego w Jastrowiu był Witek Przewoski - postać doskonale znana wśród uczestników tego rodzaju imprez, znający się na rzeczy i wiedzący jak to "ugryźć"  (chociażby Borne Sulinowo czy Krąpiewo).

Kto nie był na tegorocznej edycji Pikniku niech żałuje! Było co oglądać! Drugiego dnia imprezy zaprezentowano trzy inscenizacje militarne. Każda z tych inscenizacji to przede wszystkim powrót do przeszłości - tej niestety najtragiczniejszej, niemniej jednak takiej, którą bardzo trudno wymazać z pamięci, doskonała lekcja historii "na żywo", która najłatwiej dociera do widzów (zarówno starszych jak i młodszych).

Jak mówi Witold Przewoski - komandor II Pikniku Militarnego w Jastrowiu ... "my tutaj przede wszystkim chcemy pokazać jak to wszystko wyglądało naprawdę. Jak ci ludzie walczyli o naszą wolność. Te wszystkie sceny mimo, że niekiedy okrutne działy się naprawdę. To część naszej historii i na tym pikniku ją pokazujemy" ...

Burmistrz Jastrowia - Pan Piotr Wojtiuk w swoim krótkim wystąpieniu powiedział ... " iż myśli, że ta impreza już na stałe wpisze się w kalendarz imprez Jastrowia, ludzie są tym zainteresowani" ... 

i ja też tak myślę ! ... chętnie zobaczę trzecią odsłonę imprezy (rok czekania !) jakie to niespodzianki tym razem przygotują nam organizatorzy. Bo po tym co pokazali nam Koledzy z Żukowa (dynamiczny pokaz jazdy w wykonaniu T-34 oraz repliki niemieckiej Pantery) trudno będzie czymś bardziej atrakcyjnym zaskoczyć widzów.

Raz jeszcze gratulacje dla wszystkich ( i tych znanych z nazwiska jak i anonimowych), którzy włożyli ogrom swojej pracy i czasu aby impreza wypadła tak okazale. Do zobaczenia za rok!

(2013/08/13 10:24)