Identyfikacji niekąpletnej szabli

/ 16 odpowiedzi / 6 zdjęć
witam prosze panstwa o pomoc w okresleniu daty oraz pochodzenia szabli (brak rękojeści ). Szable dostałem od znajmego dziadka niestety miala dorobioną rękojeść. szabla została prze zemnie ozyszczona i rozebrana. Bardzo prosze o pomoc z Góry dziekuje karol

nikodem2012

witam prosze panstwa o pomoc w okresleniu daty oraz pochodzenia szabli (brak rękojeści ). Szable dostałem od znajmego dziadka niestety miala dorobioną rękojeść. szabla została prze zemnie ozyszczona i rozebrana. Bardzo prosze o pomoc z Góry dziekuje karol
(2013/12/18 22:49)

nikodem2012

Przepraszam wszystkich państwa za błędy w poście obiecuje że nigdy więcej nie pojawią się w moich postach tego typu błędy jeszcze raz przepraszam (2013/12/19 01:09)

Stary Kojot

A może masz zdjęcie (zbliżenie) głowni przy żerdzi, może są tam jakies oznaczenia? (2013/12/19 06:16)

yano57

Jeśli nie wiesz co to za ZŁOM, to dlaczego bzdury piszesz na aukcji Allegro nr 3822730373. Nikt Ci nie odpisał, bo jak już wspominał kolego (w jednym z trzech założonych wątków)  na podstawie tych żałosnych, szlifierką potraktowanych resztek starej głowni nikt nie podejmie się określenia wzoru szabli.

Pisząc na aukcji „oryginalna szabla z 1938 roku szabla wojska polskiego. bez pochwy i rękojeści” wprowadzasz kupujących w błąd. Jeśli tak uważasz, dodaj nam źródło, na podstawie, którego określiłeś, że to taka szabla.

Nie wiem czy to FORUM to najlepsze miejsce dla kombinatorów z Allegro.

Pozdrawiam Wszystkich i życzę Zdrowych i Wesołych Świąt.

(2013/12/23 08:55)

yano57

To dobrze o Tobie świadczy, że się opamiętałeś i zamknąłeś aukcję.
Będąc rekonstruktorami, kolekcjonerami i ogólnie miłośnikami militariów nie powinniśmy zaśmiecać własnego podwórka. Jak przeglądam (kilkanaście razy dziennie) aukcje na wiadomym portalu to czasami mam wrażenie, że oglądam jakiś wielki śmietnik. Tam 90 procent przedmiotów w kategorii militaria to kombinacje lub wręcz oszustwa. Jeśli się nie ma kilkuletniego doświadczenie trudno tam coś kupić bo zawsze można się wpakować na g.... Dlatego tak Cię zakatowałem bo jak wspomniałem powinniśmy dbać oto co jest nasza pasją. Mam nadzieję, że się nie gniewasz. (2013/12/23 14:42)

nikodem2012

przepraszam ale myslalem ze tak uda mi sie coś dowiedzieć  (2013/12/25 11:24)

nikodem2012

Szable dokładnie pomierzyłem tak wiec myślę ze uczciwiej się coś o niej dowiem ta więc długość głowni 80 cm krzywizna 3-3,2 cm długość sztycha 15,5 cm szerokość szabli u góry przy jedlcu 3,2 cm na dole przy piórze ok 1,5 cm na środku 2,5 cm grubość przy jedlcu ok 5 mm na dole ok 1,mm szabla jak widać ma jedną strudzine od jedlca do koniec ok 14,5 cm od czubka z gory dziekuje za jakiekolwiek informacje pozdrawiam (2013/12/25 11:33)

yano57

Napisałeś, że grubość u nasady (przy jelcu) 5 mm.

Szable dziewiętnastowieczne typy francuska AN XI, czy nawet wz. 1822 miały u nasady grubość około 10 mm. Polska szabla wz. 34 ma około 8 mm. Na tej podstawie można przypuszczać, że Twoja głownia została mocno zeszlifowana. Szlif głowni, czy jak kto woli zbrocze czy strudzina jak ją nazwałeś, w Twojej głowni jest na środku (tak jak w mieczu) mogło to nastąpić w wyniku tego zeszlifowana lub cała głownia to radosna twórczość. Grubość głowni 5 mm u nasady, miały szable z okresu międzywojennego, np. polskie 21/22 ale też niektóre stare karabele. Głownia karabeli w trzpieniu miałaby jednak otwory po nitach. Tu trzeba być jasnowidzem aby określić co to za głownia. Na pewno nie da jej się dopasować do żadnej regulaminowej szabli od okresu napoleońskiego do końca XX wieku. Jeśli w ogóle jest to głownia jakiejś szabli to została tak uszkodzona ze trudno ją rozpoznać po kształcie, a jak się domyślam jakiegokolwiek znakowania tam nie ma.

(2013/12/25 19:44)

Stary Kojot

Doskonale może to byc filmowo-teatralna atrapa szabli (sądząc po bardzo prostym, blaszanym furdymencie). (2013/12/25 20:05)

nikodem2012

nie jedynie na jelcu wybite jak by koło od dołu a wokuł przy zewnętrzej krawędzi ponacinane krótkie linie (2013/12/25 20:11)

nikodem2012

szukając podobnej natrafiłem na szablę tzw polsko węgierską mniej wiećej po wymiarach pasowała byn co o tym myslicie (2013/12/25 20:19)