identyfikacja munduru

/ 4 odpowiedzi
Witam, Zdjęcie niestety nie jest zbyt udane ale liczę, że się uda. Mam prośbę o identyfikację munduru, stopnia i odznaki u osoby na załączonym zdjęciu. Serdecznie dziękuję, Wiesław 2018

al-Muell

Odznaka wyglada mi na carską "za wzorowe strzelanie" co sugerowałoby armię rosyjską. Pasowalyby też do tego pagony. Stopień byłby wówczas jefrajtor, czyli - w zależności od tego jak tłumaczyć - kapral albo starszy szeregowy (2018/09/10 08:44)

Wieslaw 2018

Serdecznie dziękuję. Rzeczywiście na pagonie po lewej stronie zdjęcia widać jedną belkę, czyli raczej starszy szeregowy. Pewnie nie da rady na podstawie takiego zdjęcia określić stopnia odznaki "za wzorowe strzelanie? Trudno, i tak wyjaśniło się dużo. Pozdrawiam, Wieslaw 2018 (2018/09/10 18:23)

al-Muell

Myslę, że warto poczekać aż wypowie się ktoś lepiej znający temat - moja wiedza na temat przedrewolucyjnej Armii Rosyjskiej jest dość przypadkowa. Jest tu kilka elementów charakterystycznych (kurtka dwurzędowa, wypustki przy kołnierzu ciemniejsze od pola pagonu), ale ja osobiście nie potrafię na ich podstawie nic powiedzieć. Przypuszczam, że pokazanie całego zdjęcia mogłoby pomóc - mogą tam być widoczne jakieś dodatkowe elementy. Co do stopnia odznaki - myślę, ze 2. albo 3., ponieważ jednak na zdjeciu wyszła bardzo jasna (odbite światło), to myślę, ze 2 (były srebrzone, podczas gdy 3. stopień był z mosiądzu lub brazu). Z tego co pamiętam - ustanowiona chyba w latach 80. XIXw., co nam dodatkowo trochę zawęża chronologię. (2018/09/11 08:38)

Wieslaw 2018

Niestety nie mam zdjęcia obejmującego większy fragment. Dowiedziałem się natomiast, że przedstawiona osoba była w 1916 roku uczestnikiem I wojny światowej w szeregach armii carskiej i z tego mniej więcej okresu może pochodzić przedstawione zdjęcie. (2018/09/11 13:06)