identyfikacja szabli międzywojnie

/ 3 odpowiedzi
Witam wszystkich i pozdrawiam na świeżo po przystąpieniu do forum. Jestem w posiadaniu szabli niekompletnej już niestety, którą mój dziadek otrzymał jako prezent odchodząc z zawodowej służby w jednym z pułków podhalańskich w latach 30tych. szabla jest grawerowana w motywy batalistyczne. Byłbym zobowiązany za zerknięcie i próbę identyfikacji. Krzysztof

Hermann

Czołem, po wyglądzie i kształcie trzonu rękojeści oraz puncy na progu głowni, wynika iż jest to destrukt niemieckiej szabli oficerskiej prywatnej pozbawiony oprawy rękojeści. Producent Alcaso - Solingen. Pozdrawiam (2018/07/21 02:06)

benda

Dzięki za identyfikację Hermann. Musze siegnąć głębiej w temat bo obecność tej szabli jest w tradycji rodzinnej związana z odejściem dziadka w latach 30tych ze służby zawodowej jako podoficera jednego z Pułków Podhalańskich i jakoby prezentem w postaci tej szabli. Szabla po wrześniu 1939 została rozebrana, schowana w murze budynku po powrocie dziadka do domu po kapitulacji pod Tomaszowem Lubelskim. Rekojeść wisiała jak się dowiedziałem póżniej lata w piwnicy na kołku ale w końcu zaginęła. Pochwa gdzieś została zakopana w ogrodzie ale nawet wykrywacz jej nie namierzył. (2018/08/17 18:23)

benda

Dzięki za identyfikację Hermann. Musze siegnąć głębiej w temat bo obecność tej szabli jest w tradycji rodzinnej związana z odejściem dziadka w latach 30tych ze służby zawodowej jako podoficera jednego z Pułków Podhalańskich i jakoby prezentem w postaci tej szabli. Szabla po wrześniu 1939 została rozebrana, schowana w murze budynku po powrocie dziadka do domu po kapitulacji pod Tomaszowem Lubelskim. Rekojeść wisiała jak się dowiedziałem póżniej lata w piwnicy na kołku ale w końcu zaginęła. Pochwa gdzieś została zakopana w ogrodzie ale nawet wykrywacz jej nie namierzył. (2018/08/17 18:23)