identyfikacja munduru pomoc

/ 9 odpowiedzi
witam, czy może mi ktoś powiedzieć co to za mundur?

Guarden

Krój typowy dla I wojennych carskich. (2015/01/11 16:03)

darda

Bluza istotnie na rosyjską wygląda, choć oporządzenie (pas z koalicyjką) brytyjskie, lub przynajmniej na nim wzorowane. Raczej wojna domowa, niż okres carski. (2015/01/11 18:39)

michu943

czy jest możliwe aby był to mundur polskiej armii we Francji? (2015/01/27 16:50)

jacenty

Strzelam

Rosyjski Korpus Ekspedycyjny we Francji

(2015/01/27 19:03)

michu943

wiem że pradziadek walczył w obronie Lwowa w ,, Orlętach Lwowskich" a potem był kierowcą gen. Dowbor-Muśnickiego. z  tego co mi wiadomo nigdy nie był we Francji. Próbuję określić wzór i krój munduru. informacje iż jest to mundur armii Polskiej we Francji posiadam od wykładowcy. (2015/01/27 22:28)

ArturSz

Pas główny jest typowy, farncuski a na naramienikach istotnie mogą być widoczne hallerowskie orzełki na czerwonej podkładce - "klasyka gatunku" w Armii Polskiej we Francji. Owa "rosyjska" stójka sugerować by mogła zołnierza 5 Dywizji Strzelców Polskich, ktora walczac na Syberii podlagała organizacyjnie Armii Polskiej we Francji  i takiez same orzełki na narmiennikach w niej noszono, Pytanie tylko czy ten trop jest spójny ze znanym życiorysem tego żołnierza? 

Swoja drogą istniała dość szeroka gama w AP mundurów szytych z francuskiego niebieskiego materiału odbiegajacyh krojem od umundurowania francuksiego, także z naszywanymi kieszeniami. 

(2015/01/29 14:19)

darda

Czy kolejność: najpierw Lwów, potem Dowbór jest pewna? Bo gdyby miło być odwrotnie, to taki mundur, nawet z takim oporządzeniem, byłby łatwy do wyjaśnienia. (2015/01/29 19:56)

michu943

Niestety tego na dzień dzisiejszy nie jestem w stanie się dowiedzieć. Ale gdyby założyć, że nie to w jaki sposób można by to wyjaśnić?  Pozdrawiam i dziękuję za pomoc :) (2015/02/01 11:28)

darda

Gdyby przed obroną Lwowa woził Dowbora to oznaczałoby,że służył w I Korpusie Polskim (http://pl.wikipedia.org/wiki/I_Korpus_Polski_w_Rosji). Jak wiadomo, mimo starań, zresztą dość późno podjętych, i wydania odpowiednich przepisów, dominował w nim mundur rosyjski, w różnym stopniu "polonizowany". Zdjęć z I Korpusu jest stosunkowo niemało. Na tym - marnej jakości niestety - widać w kilku przypadkach pas z koalicyjka (w kilku innych jest to "portupeja"). (2015/02/01 14:18)