Identyfikacja munduru I WŚ

/ 6 odpowiedzi / 2 zdjęć
Witam,proszę o pomoc w identyfikacji mundurów na załączonym zdjęciu. Prawdopodobnie są to mundury armii pruskiej z IWŚ. Chciałbym dowiedzieć się czegoś więcej o oddziale, do którego przynależeli obaj żołnierze. 

Stary Kojot

To mundury jeszcze sprzed Wielkiej Wojny. Białe spodnie, granatowe kurtki, czerwone kołnierze, mankiety "brandenburskie". Żołnierz z lewej ma sznur strzelecki za dobre strzelanie. Coś więcej można by powiedzieć, gdyby udało się odczytać cyfry z naramienników (2014/02/06 06:11)

spitfire303

Dziękuję za odpowiedź. Spróbuję powiększyć fragmenty zdjęcia z naramiennikami i wstawić je na forum. Chciałbym jeszcze wiedzieć co to oznacza, że mankiety są "brandenburskie"? Żołnierz po lewej jest moim pradziadkiem, pochodzącym z Górnego Śląska. Czy to może jakoś pomóc w ustaleniu jednostki, w której służył? (2014/02/06 08:52)

fuchsi

Hallo spitfire303,

kiedy sie Tobie uda odszyfrowac napisy naramiennikow - wtedy wiesz w ktorej jednostce szluzyl. Miejsce urodzenia teu jest wazne, ale nie wszystkie z jednego miasta  trafili do tej samej jednostki. Wiec powiekrzyc i z pomocy lupy odszyfrowac. Wtedy pomoc bedzie.

pozdrawiam

(2014/02/06 09:28)

Stary Kojot

Mankiety miały różny krój i fason. Te na zdjęciu są wzoru (kroju) brandenburskiego. (2014/02/06 17:32)

spitfire303

Witam ponownie,
usiłowałem odczytać liczby na pagonach na zdjęciu oryginalnym. Wydaje mi się, że jest tam 48. (2014/02/15 11:46)

spitfire303

Witam,posiadam jeszcze jedno ciekawe zdjęcie, które może coś pomoże, chociaż numerów na nim nie widać raczej... Dla zainteresowanych mogę wysłać na mail wersję w oryginalnym rozmiarze.  (2014/02/16 16:35)