I wojna światowa cmentarz koło Łowicza

/ 2 odpowiedzi

Przeczytałem ostatnio artykuł tekst poniżej . Ma pytanie czy cmentarz opisany w artykule dzisiaj istnieje ,jeśli tak ,to w jakiej miejscowości ,może ktoś więcej wie o tym miejscu?

,,Jednodniówka Łowicz dn. 1 września 1938 r.

,, WIEŚ ŁOWICKA,,

Dwadzieścia lat temu (wyjątek ze wspomnień własnych peowiaków)

W lasku ,leżącym przy szosie : Łowicz – Sanniki ,na 8 kilometrze od Łowicza była Łysina piaszczysta ,(obecnie zadrzewiona ),nazywana przez nas ,,Saharą,,.Na ,,Saharze,,tej miewaliśmy częste zbiórki naszej sekcji .Jednocześnie tamże mieliśmy zmagazynowane karabiny .O skrytkach

wiedziało nas tylko trzech z sekcji .liczącej 12 osób ,a mianowicie obywatele: Socha,Wieloch (zginął na wojnie z bolszewikami ) i ja. Pewnego razu na ,,Saharze,,spodobało się Niemcom zrobić

cmentarz dla poległych w r. 1914 żołnierzy niemieckich i rosyjskich .Zwozili więc tych ostatnich z pól okolicznych ,do których to prac wynajęli sobie robotników spośród młodzieży miejscowej .

Trzeba było zdarzenia ,że kopiąc w lasku zbiorowy grób dla poległych ,chłopcy pracujący pod nadzorem żołnierzy niemieckich natrafili na jedną z naszych skrytek ,w której przechowywaliśmy

karabiny .Miedzy najemnikami znajdował się jeden z naszych peowiaków ,który o schowaniu tym

nie wiedział . Jednak milczenie i obojętność zachować potrafił.,,    

dabwoj1

Możliwe że chodzi o to miejsce. Mapa jest 1936r. Nic więcej nie wiem na ten temat. Tam akurat nie mam okazji jeździć. (2013/12/17 20:00)

fuchsi

Witam, gdyby ten cmentarz byl znany, mielismy wiedze o tym. Moze chodzi o tego z r 2006 na ta strone bez opisiwania:

http://www.rowery.olsztyn.pl/wiki/miejsca/1914/lodzkie/lowicz

Wydarzenie dosyc znany jako czesc operacji Lodzkiej.

pozdrawiam (2013/12/18 09:11)