Historia wytwarzania lufy broni palnej

/ 6 odpowiedzi
Potrzebne mi są opisy (mogą nie być technicznie doskonałe, mogą być "literackie") technik wykonywania luf wszelkiego typu broni palnej wszelkich kalibrów począwszy od prymitywnych samopałów z XV a nawet XIV wieku (np. prymitywne rusznice) a skończywszy na karabinach gwintowanych na pociski typu Minié. Najlepiej opisy włącznie z użytymi w danym procesie narzędziami.
Fachowe historyczne nazewnictwo bardzo mile widziane.
Przede wszystkim interesują mnie opisy dotyczące konstruowania luf broni przenośnej, w dalszej kolejności dopiero luf broni artyleryjskiej - choć te również.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Mozets

Szukaj w internecie : technologia produkcji luf. Znajdziesz co nieco. Nie licz na pełne dokumentacje technologiczne. Nawet stare technologie są do dzisiaj tajemnicami rusznikarzy i wytwórni. Siedziałem kiedyś w tym temacie - jestem ( z wykształcenia) oficerem uzbrojenia, pracowałem w instytutach uzbrojenia m.innymi -  także  ( już jako cywil) w zakładach produkujących m.innymi lufy. I pomimo kierunkowego wykształcenia i doświadczenia - praktyki, dalej jestem w tym zagadnieniu nie do końca wyszkolony. Tej wiedzy nie da się przekazać szybko i zupełnie . A praktyczne opanowanie np. wiercenia , bruzdowania, szlifowania gwintów - to umiejętność często niewielu fachowców w zakładach. Nie mówię o tajemnicach technologii. Różnych "kruczków" - których są dziesiątki co najmniej. Nawet ja nie byłem w stanie zajrzeć  w pełne procesy technologii produkcji. To tak jakbym poczytał o produkcji katany i spróbował ją wykonać. Nigdy by mi się nie udało.   Jasne można zrobić rurę przypominająca lufę - ale nazwać ja lufa - byłoby grubym uzbrojeniowym nietaktem... Poniżej parę linków. Na stronie WITU Zielonka - można znaleźć trochę historii i fachowych opracowań.

http://polowaczka.com/archiw/polowaczka9/2strona/2strona.html

http://www.strzelecka.net/viewtopic.php?t=1419

http://bron.iweb.pl/printview.php?t=19171&start=0&sid=5e4e2efdaa0c529eba598aa25d4acee1

http://www.dobryrusznikarz.pl/artykul-6.html

(2014/05/11 16:45)

Rutus01

Dziękuję za wtępne wyjaśnienia.
Niestety, podane linki omawiają okresy, które mnie już nie interesują.
Mnie interesuje proces produkcyjny luf najstarszych rodzajów broni ręczej. Znalazłem dwa sprzeczne ze sobą źródła: jedno głosi, że pierwsze było rozkuwanie płaskownika na pręcie, potem pojawiło się wykonywanie luf odlewanych (najpierw z brązu, potem żeliwnych), drugie, że odwrotnie.
Moje pytania w związku z tym brzmią:
1. Co było pierwsze: kucie na pręcie czy odlew?
2. Czy używano przy np. produkcji rusznic luf odlewanych z brązu?
3. Jakie są ograniczenia wytrzymałościowe każdego typu (odlew brązowy, odlew żeliwny, kucie z płasownika)?
4. Czy istniały inne techniki wytwarzania luf broni przenośnej niż powyższe trzy?
5. Jak bardzo techniki wykonywania luf broni o większych kalibrach (kartauny, hufnice itp) różniły się od technik produkcji luf do broni ręcznej?
6. Jakie były ograniczenia wytrzymałościowe dla poszczególnych technik produkcji w przypadku dział? (2014/05/12 12:27)

Mozets

OK. Spróbuję sięgnąć do materiałów. To potrwa. To bardzo rozrzucony w historii i publicystyce i fachowej i popularnej temat. Ale z przyjemnością się zmobilizuję. To moje skrzywienie zawodowe.

kpt. M. Mozets

(2014/05/13 13:26)

Rutus01

Wielkie dzięki.
Zdecydowanie bardziej zależy mi na precyzji niż na szybkim terminie. Poczekam, ile będzie trzeba. (2014/05/14 13:06)

Mozets

Pomalutku coś znajduję. Lanksam lanksam aber zicher (fon) - nie znam niemieckiego.

Temat bardzo obszerny, ciężko powiedzieć co było pierwsze, ale z pewnością już w późnym średniowieczu wytwarzano równolegle lufy kute- stalowe, jak i odlewane z brązu, i ta tendencja utrzymała się przynajmniej do 2 poł. XVIII wieku, jak i częściowo w XIX w. ( remington1) http://bron.iweb.pl/posting.php?mode=quote&p=1362504

Jeśli chodzi o pierwsze dłuższe lufy małego kalibru, to znana jest mi technika z Rusi, gdzie to na pręcie zawijano blachę którą zgrzewano, następnie pręt wybijano. Te lufy ponoć były bardzo wytrzymałe i zapewniały znakomite osiągi jak na ten czas.
Stare technologie zazwyczaj bazowały właśnie na tym - owijanie rdzenia kawałkami żelaza, zgrzewanie, obkuwanie, wybijanie rdzenia i rozwiercanie.
( kometes) http://bron.iweb.pl/posting.php?mode=quote&p=1362504

(2014/05/21 11:15)

Rutus01

Na wstępie dziękuję za pierwsze informacje szczegółowe.

Aby uszczegółowić kwestie zakresu i kierunku interesującej mnie tematyki, podam listę - co wiem (albo co mi się wydaje, że wiem) oraz czego z całą pewnością nie wiem. Myślę, że tak będzie łatwiej.

Wiem lub wydaje mi się, że wiem:

1. Lufy broni o większym kalibrze wykonywano najpierw jako odlew z brązu, potem z żeliwa (pomijam prymitywne technologie drewniane).
2. Póżniej wykonywano lufy większych kalibrów z klepek żelaznych łączonych na gorąco i dodatkowo wiązanych obręczami (proszę o skorygowanie chronologii i ewentualne skorygowanie opisów).
3. Lufy broni małokalibrowej wykonywano najpierw jako odlewy brązowe oraz jako klepki żelazne skuwane na gorąco (co było wytrzymalsze i co było tańsze w produkcji?).
4. Lufy prymitywnej broni ręcznej (np. rusznic) miały wewnętrzy przekrój sześciokątny lub ośmiokątny.
5. Zakończenie luf takiej broni było pogrubiane - technicznie najpierw była to dodatkowa obejma, później zgrubienie jednolite (czy to oznacza, że pierwsza była technika sklepywania klepek żelaznych, potem odlew?).

Nie wiem:

1. Jak rozwiercano lufy - poproszę opis technologii i narzędzi z XIV lub XV wieku.
2. Dlaczego przekrój wewnętrzny luf prymitywnej broni małokalibrowej był sześciokątem lub ośmiokątem i czy miało to związek z technologią łączenia klepek żelaznych?
3. Co było pierwsze w produkcji luf broni małokalibrowej - zawijanie blachy na pręcie czy odlew brązowy?
4. Kiedy wynaleziono młym kulowy?
5. Z czego wykonywany był pręt, na który nawijano materiał na lufę?
6. Czy odlew żeliwny był dużo późniejszy niż odlew brązowy? (2014/06/02 10:48)