Hildegarda Bąk

/ 9 odpowiedzi
Poszukuję informacji o p. Hildegardzi Bąk z Romanien(Warmia i Mazury), która byla świadkiem (podobno żyje) walk  w okolicy Romanien  nieopodal jeziora Wałpusz(Wielka Wojna), a w których uczestniczył mój dziadek Jakub.
formoza58

To Romanien to zapewne dzisiejsze Romany.Co roku od 1991 namiotuję nad Wałpuszem,bywałem często w Romanach,ale o tej kobiecie nie słyszałem... (2013/07/11 15:49)

Jenny

Dokaladnie ...miejscowosć obecnie nazywa sie Romany. na dziś dzień nie wiem czy p Hildegarda Bąk pomieszkuje w tejże wsi. Z tego co udało mi sie dowiedzieć, to to że 61 pułk liczył 4600 żołonierzy, 1800 koni ,Bataliony liczyły po 1000 żołnierzy , kompanie po 225 .Dziadek prawdopodobnie zajmował sie logistyką . Formoza liczę na Ciebie, na więcej , skoro tam pobywasz czasami zapewne coś nieco słyszałeś o miejscu. O czasie minionym. (2013/07/11 16:17)

formoza58

Niestety,Jenny,zupełnie nie interesuje się armią rosyjską.Przykro mi,w tym temacie Tobie nie pomogę... (2013/07/11 16:29)

Jenny

Mi też... Niekoniecznie pytam o armie... moze cos widziałeś w kwestii okopów , słyszałeś miejscu. (2013/07/11 18:04)

Rumcajs

Poszukuję informacji o p. Hildegardzi Bąk z Romanien(Warmia i Mazury), która byla świadkiem (podobno żyje) walk  w okolicy Romanien  nieopodal jeziora Wałpusz(Wielka Wojna),

Delikatnie mówiąc proponowałbym niewielkie działanie matematyczne. 2013 -1914 =? Jeśli nawet Pani Hildegarda była świadkiem walk w Romanach, to dziś zakładając, że wówczas nie byla niemowlęciem miałaby ponad 100 lat. Obawiam się, że raczej nie jest to normalny wiek życia przeciętnego Polaka, a nawet jeśli, to może być problem z kojarzeniem faktów. Podsumowując, to raczej bym odpuścił poszukiwanie Pani Hildegardy. (2013/07/11 18:12)

Jenny

Masz racje...poniosło mnie chyba. Być może mogły to być ,,opowiesci z opowieści,,. W kążdym bądż razie , jesli ktoś z Was natknie sie na ślad , który by mnie naprowadził w tym kierunku...poprosze o wiadmość. (2013/07/11 18:41)

formoza58

Kto wie Sławku,kto wie...Wprawdzie "stówa" nie jest normalnym wiekiem przeciętnego Polaka,ale Pani Hildegarda jako 100-procentowa Mazurka hmm,...Klimat i zdrowe powietrze Warmii i Mazur czynią cuda ;-)Mój przyjaciel leśniczy,kiedy mu przywieżlismy małego dęba,aby się przyjął na podwórku leśniczówki,na moje pytanie: "Ciekawe jak będzie wyglądał przykładowo za 60 lat",odpowiedział mi optymistycznie jak na Mazura przystało:"Jak będzie wyglądał? Sam zobaczysz Krzycholec.Przyjedziemy z kolejnego nurkowania,usiądziemy w cieniu jego liści z kufelkiem piwa w jednej i fajeczką w drugiej dłoni."I wiesz co,Sławek,...chciałbym mu wierzyć ;-)Jenny,śladów okopów pierwszo-wojennych nie uświadczysz.Chodzac po lesie,możesz się tylko domyślać przy napotkanych rowach i dołkach.Kiedyś wspomniany leśniczy znalazł w lesie zbiorowa mogiłę przy drodze,właśnie z tego okresu.Pod czterema kamieniami spoczywają dwaj żołnierze rosyjscy i dwaj niemieccy.Przypuszczam,że ranni,zmarli z ran i pochowani przy drodze,pewnie z wozu ambulansowego lub taborowego.Na terenach w rej. Wałpusza ciągną się okopy między jeziorami,urozmaicone bunkrami gospodarczymi.Wszystko zbudowali Niemcy w okresie międzywojnia,ale walk tam nie było...Sowieci poszli bokiem. (2013/07/11 18:50)

Jenny

Żeby nie powoedzieć, ze fantazja mnie nosi przytoczę dokladnie to co dostałam w przekazie- 27-30 sierpnia pułk zajmował pozycje obronne miedzy wsią Romanien (Romany) , a jeziorem Wałpusz na skaraju starego lasu... (2013/07/11 19:49)

Rumcajs

Szanowna Koleżanko zdaję sobie sprawę, że zaczynam w tej dyskusji funkcjonować jako kubeł zimnej wody ochładzającej zapał poszukiwawczy. Zajmowanie pozycji obronnej to jednak nie to samo, co walka np. w obronie. Można zajmować jakiś rejon umocnień i przy dużym szczęściu nie widzieć przeciwnika. Historia wojen jest pełna wzajemnych poszukiwań armii starających się przy tym zająć możliwie dogodną pozycję. Lub też dowódców, którzy zręcznie manewrując wymijali owe pozycje obronne, przesłonowe itd i wychodzili na tyły przeciwnika. Dlatego też proponuje spokój w poszukiwaniach. (2013/07/11 22:39)