Hel- Ostatni Bastion

/ 7 odpowiedzi

2 października 1939 skapitulował Hel - ostatnia twierdza polskiej armii podczas kampanii wrześniowej. - Z wojskowego punktu widzenia tamtejszy rejon umocniony mógłby jeszcze wytrwać, ale walka nie miała już sensu - wcześniej padły Warszawa i Modlin.

FaZa

Ciekawa fotka Helu z sierpnia 1939 roku zamieszczona w zasobach Bundesarchiv Bild. Wykorzystałem ją kiedyś do swojego artykułu, który zamieściłem niegdyś na Wikipedii. http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_o_Hel (2013/10/02 20:34)

WachmistrzKOP

Niemcy po zajęciu Helu zawzięcie szukali naszej ciężkiej artylerii, która tak im dała w kość i nie mogli uwierzyć, że najcięższe co znaleźli to Boforsy 152,4 mm, spodziewali się najwyraźniej czegoś na miarę tego co sami wkrótce na Helu wybudowali. (2013/10/03 22:48)

Razorblade1967

WachmistrzKOP: Niemcy po zajęciu Helu zawzięcie szukali naszej ciężkiej artylerii, która tak im dała w kość i nie mogli uwierzyć, że najcięższe co znaleźli to Boforsy 152,4 mm, spodziewali się najwyraźniej czegoś na miarę tego co sami wkrótce na Helu wybudowali.

Tak z ciekawości jak można "zawzięcie szukać" czegokolwiek w terenie, który kompania piechoty przeczesze dokładnie w ciągu popołudnia?

Jak rozumiem niemieccy dowódcy byli stadem baranów, które nie potrafiło w przybliżeniu określić kalibru strzelających do nich dział (152mm), nawet jeśli pociski chybiając okrętów trafiały w morze? Czy może mieli problem z określeniem przybliżonego kalibru działa ostrzeliwującego lotnisko w Pucku (105mm), po efektach wybuchu?

Czyli kolejne pytanie: Skąd te "rewelacje"? (2013/10/04 00:43)

darda

Ja z tymi "rewelacjami" spotkałem się dość dawno, o ile pamiętam we wspomnieniach kontradm. Włodzimierza Steyera, czyli dowódcy RU Hel. Zdaje się był on po kapitulacji wypytywany przez Niemców o lokalizację takiej baterii.
Do sprawdzenia.
(2013/10/04 08:35)

WachmistrzKOP

Źródła w tej chwili nie podam, czytałem o tym gdzieś, nie podejmuję się powiedzieć dokładnie gdzie. Być może była to ekspozycja MOW w Helu.
Niemniej nie chciałem podawać tego jako fakt historyczny itd, a raczej pewnego rodzaju ciekawostkę. (2013/10/04 14:50)

darda

Sprawdziłem i potwierdzam: Steyer pisał, że pierwszego dnia po kapitulacji Helu Niemcy starali się wydobyć z niego informację o lokalizacji baterii "Ansaldo". Następnego dnia przestali. (2013/10/05 10:49)

slawek018

Faktem jest, że bohaterska obrona Helu jest rzadko historycznie poruszanym tematem. (2013/10/05 22:22)