Halabarda identyfikacja

/ 5 odpowiedzi / 3 zdjęć
Witam.
Pytanie do osób z tematu średniowiecza i broni białej o halabardę znajdującą się na foto. Jaki okres itp

shi-go

Moim zdaniem nie jest to żadna halabarda. Żeleźce to nie prezentuje żadnego  typu halabardy, no chyba że jakaś lokalna odmiana o bardzo małym zasięgu występowania. Skłaniał bym się do określenia tego żeleźca jako – topór bojowy. Przypomina na pierwszy rzut oka berdysz, jednak brakuje mu „brody”, czyli końca ostrza które mocowane było do toporzyska, chociaż górny koniec ostrza odkuty jest w grot. Kapturek obucha przechodzi w wąs, co może świadczyć o pewnym i stabilnym mocowaniu do toporzyska, jednak nie widzę (w wąsie) otworów na nity. Żeleźce to ma bardzo prymitywną konstrukcję. W taki sposób (jak to wykonanie) nie odkuwano toporów bojowych. Składały się one z jednego odkutego elementu. W tym wypadku ostrze z osadą wykonane oddzielnie i połączone nitami. Jest to robota miernego warsztatu kowalskiego.

Spotkałem się z niemalże identycznym połączeniem osady z ostrzem. Były to dosyć spore siekiery do prymitywnych prac leśnych (jedną taką posiadam).  Jak mi tłumaczono taki sposób wykonania podyktowany był brakiem dobrej stali, która konieczna jest w przypadku ostrza, a już nie tak bardzo w przypadku osady. A co do okresu, to moim zdaniem może to być produkcja przedwojenna. I skłonny jestem przyjąć, że nie jest to broń a raczej narzędzie (które tez mogło być używane jako broń).

(2013/07/07 22:14)

Inkwizytor

znawcą nie jestem Zbysiu ale też obstawiam topór bojowy (2013/07/17 17:17)