Grupy rekonstrucyjne

/ 21 odpowiedzi / 7 zdjęć
Mam pytanie. Jaka epoka i armia do rekonstrukcji jest najlepsza ?
JaRost

Ale o co chodzi? 
Ciężko jednoznacznie określić, która armia i epoka jest najlepsza. Na twoim miejscu określiłbym co Ciebie interesuje. To pozwala zawęzić obszar poszukiwań. Jeśli interesuje Ciebie np okres I WŚ to możesz zawęzić poszukiwania do armii biorących udział w konflikcie i tak dalej. Może być tak, że w twojej okolicy stacjonował lub walczył dany pułk... Możliwości i kombinacji jest wiele. Prócz czysto historycznego aspektu można brać także czynnik ekonomiczny bo ten w różnych armiach ma duży lub "bardziej duży";) udział w kompletowaniu sylwetki. 
Wielu Kolegów zaczynało od jednej armii a obecnie mają już kolekcję kilku, a czasem kilkunastu mundurów wielu formacji. 
Nie mniej każde poważne zabranie się do rekonstrukcji wymaga dużej liczby godzin spędzonych na poszukiwaniu informacji w literaturze i internecie oraz wewnętrznego samozaparcia w realizacji postawionych celów. Mundur jest na dobrą sprawę tylko skorupką. Cała reszta powinna być w głowie.  (2012/07/23 18:58)

Surkan Boris

Pytanie mnie rozwaliło.
 Ja proponuję jeśli zadajesz takie pytania to zawieś swoje plany typowo rekonstrukcyjne idź do księgarni/biblioteki kup/wypożycz książki o rożnych okresach poczytaj trochę poznaj historie i wtedy musisz sobie zadać jedno zajebiście ważne pytanie co lubisz robić w życiu ? A potem zacząć to robić. (2012/07/23 19:51)

Pathe39

Odpowiedzi na zadane pytanie jest tyle ile jest grup rekonstrukcji :) Nie wyobrażam sobie, aby ktoś z Września 39 odpowiedział, ci, że najlepiej robić epokę napoleońską. Napisz gdzie mieszkasz, co Cię interesuje, pewnie dostaniesz kontakt do odpowiednich grup na miejscu i może któraś epoka Cię zafascynuje. (2012/07/23 20:40)

Rumcajs

Na tak konkretnie postawione pytanie, aż ciśnie się na usta odpowiedź równie konkretna - KAŻDA.
Ale żeby nie być uznanym za jeszcze bardziej zgryźliwego tetryka powiem jak ja kształtowałem swoje zainteresowania. Zajmowałem się PW jak jeszcze nikt nie myślał o utworzeniu "Radosława". Później troszkę od tego tematu odszedłem, a jak wróciłem zaczęły się poszukiwania Grupy, która nie składałaby się z samych młodych (bo jak widać mam już troszkę lat). Ludzie z niej mieszkali stosunkowo blisko mnie. Epoka była zbliżona z historią mojej rodziny. I jeszcze kilka innych uwarunkowań.
W związku z tym, że moje wyobrażenie o powstaniu zbudowane na podstawie opowieści dziadków zdecydowanie rozmijała się z tym, co prezentuje większość obecnych grup, epoka została wyeliminowana. Pradziadkowie walczyli w Wielkiej Wojnie, więc zacząłem szukać w tym rejonie. Czyli kierunek został wybrany. Do koni jakoś mnie nie ciągnęło, a i nie słyszałem o ułańskich tradycjach rodzinnych. Tak więc pozostała piechota. W wojsku byłem w łączności. I w ten właśnie sposób trafiłem do Towarzystwa Historycznego "Rok 1920", a później do ludzi odtwarzających armię carską. Teraz, z kolegą odtwarzamy łącznościowców z okresu I WŚ, lub sam sylwetkę żołnierza Armii Ochotniczej gen. Hallera.  (2012/07/23 20:55)

Horhe

Pytanie z serii: Jaka jest dziś pogoda na świecie?

(2012/07/23 21:08)

argo

Kolekcjonuje militaria od bardzo wczesnych lat 90tych, mam tych militariow sporo a ksiazek o nich jeszcze wiecej a mimo to nie sadze abym juz wiedzial wystarczajaco wiele aby osiasc na laurach i powiedziec - dosc, wiem wszystko ..... w rekonstrukcji historycznej jest bardzo podobnie.
A odpowiadajac na pytanie ktora armia i epoka ............ każda i żadna ;-) ...wszystko zalezy od tego co ciebie tak naprawdę interesuje. (2012/07/23 21:23)

ko-ma

Tak postawione pytanie w zasadzie nie jest pytaniem, lecz raczej tematem do rozważań filozoficznych. Jeśli nie ma się sprecyzowanych zainteresowań kompletną epoką - najlepiej dołączyć do grupy stosunkowo bliskiej miejscem zamieszkania członków - i kontakt lepszy, i wyjazdy są łatwiejsze do zorganizowania, i pomoc w zakresie porady czy "pożyczek" nożliwa do zrealizowania.

Obawiam się jednak, ze stawiając tak problem - nie masz skrystalizowanego poglądu na temat rekonstrukcji poza stwierdzeniem "fajnie by było" i nie za bardzo wiesz, o co w tym chodzi.

Dlatego - pojedź na jakąś imprezę, pochodź, porozmawiaj, popytaj - może przypadkiem trafisz na coś, co Cię "weźmie" i dołączysz.

Pakując się w temat bez posiadania wyrobionego zdania na temat : "o co mi chodzi" ryzykujesz, że zaangażujesz sporo pieniędzy i w efekcie pozostanie tylko niesmak niezadowolenia.

Po co przeżywać rozczarowania ? ( Choć w zasadzie nie można się rozczarować, jeśli nie ma się jasno wyrażonych oczekiwań ?)

(2012/07/23 21:46)

sarmata09

Najbardziej interesuje mnie 17 wiek, ale z tego co patrzyłem to o to raczej trudno raczej myślałem o 1 lub 2 wojnie światowej.  (2012/07/24 14:43)

Pathe39

A gdzie mieszkasz, ile masz lat? Piesza rekonstrukcja, konna? (2012/07/24 15:06)

sarmata09

Skłaniam się ku pieszej bo jeździć nie umiem i konia nie mam. (2012/07/24 15:29)

ArturSz

Po wejsciu na Forum można zauwazyc bodaj pierwszy regularny mundur wojskowy polskiej piechoty!!!!

Dla mnie niezwykle jest tez to iz był on wykonany w barwie granatowej i zołtej - tradycyjne barwy piechoty polskiej wydaja sie siegać głebiej niz XIX wiek.

(2012/07/24 16:14)

bscm

Arturze, oczywiście że barwy piechoty polskiej sięgają dalej niż XIX wiek.
w II RP granatowo-żółte łapki z białym/srebrnym wężykiem odnosiły się zarówno do regimentów XVIII jak i XIX-wiecznych.

z XVII w. jestem "noga", ale być może są jeszcze wcześniejsze..
Zerknij sobie na skany tzw. Rolki Sztokholmskiej (inaczej Rulon Polski).

Pozdrawiam.
Dawid od Funky'ego ;-) (2012/07/30 16:36)

Duncan McLain

Odpowiem w ten sposób - im głębiej w historię tym drożej wychodzi hobby.
Jak jesteś kobieta proponuję sufrażystkę-emancypantkę z okresu wiktoriańskiego bijącą parasolem policjanta. Jak facetem - rób owego policjanta, a swoją (lub nie) kobitę namów do emancypacji.

Zrobicie furorę na imprezach reko. (2012/10/01 19:26)

legion etrangere

...to zależy do jakiego wojska czujesz sentyment i jaki mundur Ci się podoba. Ja także kilka lat temu borykałem sie z tym problemem. Gdzieś tak osiem - dziewięć lat temu pojechałem na swój pierwszy zlot militarny (w roli widza). Było to Borne-Sulinowo. Tam masz "przegląd" wszystkich armii świata ! No i załapałem tego bakcyla militarystyki ! Najpierw był mundur polski wojsk powietrzno-desantowych, na kolejnym zlocie był mundur brytyjski wojsk desantowych aż na jakimś zlocie - bodajże w Krąpiewie zauważyłem na kimś mundur współczesny Legii Cudzoziemskiej - TO BYŁO TO ! Od tego czasu zacząłem szukać elementów tego umundurowania. Początki nie były łatwe ale z biegiem czasu zdobywałem coraz więcej elementów tego umundurowania. Nawiazałem kontakty z innymi rekonstruatorami Legii Cudzoziemskiej a także udało mi się dotrzeć do ludzi, którzy tam słuzyli. Dziś moja kolekcja liczy już kilka kompletnych mundurów LE. Są to różne wersje tego munduru (operacyjny wiosenno - jesienny, polowy letni i zimowy, polowy paradny, galowy itp) . Same sorty mundurowe to jeszcze pół biedy - gorzej z dodatkami (obszycia, odznaki, odznaczenia). "Trochę" kasy na to idzie ale każde hobby jest kosztowne ! Ale warto było - mundur galowy prezentuje się świetnie i budzi ogólne zainteresowanie ponieważ jeszcze jest stosunkowo rzadko spotykany na militarystycznych imprezach. Wybór zależy tylko i wyłącznie od Ciebie ! (2012/10/22 10:53)

legion etrangere

...to zależy do jakiego wojska czujesz sentyment i jaki mundur Ci się podoba. Ja także kilka lat temu borykałem sie z tym problemem. Gdzieś tak osiem - dziewięć lat temu pojechałem na swój pierwszy zlot militarny (w roli widza). Było to Borne-Sulinowo. Tam masz "przegląd" wszystkich armii świata ! No i załapałem tego bakcyla militarystyki ! Najpierw był mundur polski wojsk powietrzno-desantowych, na kolejnym zlocie był mundur brytyjski wojsk desantowych aż na jakimś zlocie - bodajże w Krąpiewie zauważyłem na kimś mundur współczesny Legii Cudzoziemskiej - TO BYŁO TO ! Od tego czasu zacząłem szukać elementów tego umundurowania. Początki nie były łatwe ale z biegiem czasu zdobywałem coraz więcej elementów tego umundurowania. Nawiazałem kontakty z innymi rekonstruatorami Legii Cudzoziemskiej a także udało mi się dotrzeć do ludzi, którzy tam słuzyli. Dziś moja kolekcja liczy już kilka kompletnych mundurów LE. Są to różne wersje tego munduru (operacyjny wiosenno - jesienny, polowy letni i zimowy, polowy paradny, galowy itp) . Same sorty mundurowe to jeszcze pół biedy - gorzej z dodatkami (obszycia, odznaki, odznaczenia). "Trochę" kasy na to idzie ale każde hobby jest kosztowne ! Ale warto było - mundur galowy prezentuje się świetnie i budzi ogólne zainteresowanie ponieważ jeszcze jest stosunkowo rzadko spotykany na militarystycznych imprezach. Wybór zależy tylko i wyłącznie od Ciebie !
(2012/10/22 10:57)

legion etrangere

...i jeszcze dwie fotki z Bornego Sulinowa ...tu w towarzystwie amerykańskim oraz szkockim ... (2012/10/22 11:26)