Grupy rekonstrukcyjne - Kraków

/ 16 odpowiedzi
Znacie jakieś grupy rekonstrukcyjne mieszczące się w Krakowie?
darda


Niejedną :-)
A jaki okres historyczny cię interesuje?

BTW - jeśli skorzystasz z wyszukiwarki "nasza społeczność", znajdziesz 144 zarejestrowanych na tym portalu rekonstruktorów z Krakowa. (2011/12/03 16:01)

capitan5


2 wojna światowa (2011/12/03 18:24)

darda


Bez urazy, ale to wciąż niewiele ;-)

Jak wiadomo, II WŚ trwała dość długo, i różne nacje w niej walczyły. Żeby było trudniej, umundurowanie i wyposażenie praktycznie wszystkich wojujących stron ulegało bardzo dużym zmianom i modyfikacjom. To, co np. jest dobrym sowieckim mundurem na rok 1939, zupełnie nie nadaje się na rok 1945. Najmniejszym zmianom ulegały mundury brytyjskie, włoskie, francuskie, i japońskie, ale i one się zmieniały.

Jak by nie było - powinieneś jeszcze określić, jaka armia i która faza wojny. A jak już to wszystko będziesz wiedział, to ta choćby wyszukiwarka: http://www.dobroni.pl/rekonstruktorzy może być wielce pomocna, zwłaszcza dla nawiązania bezpośredniego kontaktu z członkami grupy, do której chciałbyś przystąpić. (2011/12/03 19:03)

zsira


Zastanawia mnie fakt że tyle osób chce działać w II WS pomimo że takich grup jest sporo w Polsce,a w I WS jest mało chętnych zwłaszcza do armii ck. W zasadzie jeśli chodzi o grupy reko armii ck jest tylko GRH Gorlice 1915 duża grupa dobrze wyposażona, nasza GRH Artyleria Krakowsko- Przemyska ,13 pp Krakowskie Dzieci i 40 pp z Rzeszowa. (2011/12/03 20:41)

zsira


Przepraszam zapomniałem dodać jeszcze 1pp Legionów I Brygady z Krakowa pod dowództwem
Tomasza Jamróz- Piłsudskiego (krewny marszałka J.P. ) (2011/12/03 20:49)

Rumcajs


Zastanawia mnie fakt że tyle osób chce działać w II WS pomimo że takich grup jest sporo w Polsce,a w I WS jest mało chętnych zwłaszcza do armii ck.

Kolego Zbyszku odpowiedź jest bardzo prosta choć mało popularna dla zainteresowanym tym okresem - tyczy ogólnie okresu, a nie poszczególnych narodowości lub lat konfliktu. Imprez jest bardzo dużo i praktycznie odbywają się na terenie całego kraju. Dla przykładu iprezy nawiązujące do września odbywają się prawie przez cały rok w różnych formach. Choćby tylko marszy ku czci. Stosunkowo łatwo o informacje i wyposażenie. Duże nagromadzenie techniki. A i dla miłośników konia spore pole do popisu. A ile w Polsce odbywa się imprez np. na I WŚ? Ile osób może się pochwalić wiedzą w jakiej armii i gdzie ich przodkowie walczyli w tym czasie? Pradziadowie wymarli przed urodzeniem większości obecnych działaczy ruchu rekonstruktorskiego, to i nie miał kto snuć opowieści przy kominku wnukowi siedzącemu na kolanach, a zdjęcia nie były
jeszcze
tak powszechne, jak 20 lat później. Natomiast te, które są przedstawiają ludzi, których nie umiemy już zidentyfikować, więc się nimi nie interesujemy. Co innego jeśli chodzi o II WŚ. Stąd i popularność jej znacznie większa.

Przepraszam za odejście od tematu. (2011/12/03 21:49)

argo


No cóz moj Imienniku , to nie tak do konca jest, zarzut ze I wojna byla za dawno i nie istnieje wiez emocjonalna z uczestnikami tych wydarzeń jest nieuprawniony, bo w tej sytuacji co musielibysmy powiedziec o rekonstruktorach wojen napoleonskich, ktorzy jak widze sa bardzo prężni i ich widac ...imprez tez jak widze maja sporo...oni to juz najprawdopodobniej zupelnie nie maja ciaglosci w kwestii przodków i ich wspomnień a mimo to temat jest nosny i budzi zainteresowanie ;-)
Poza tym I wojna nie byla az tak drastycznie dawno ( sto lat to nie jest z puntku widzenia historii jakis szmat czasu)  i zazwyczaj mozna sie jeszcze dokopac do informacji co porabiali nasi przodkowie w czasie Wielkiej Wojny ..majac internet mamy zdecydowanie wieksze mozliwosci niz chocby 15 lat temu...mnie sie w kazdym razie czesciowo to udało.
Sadze ze podstawowym problemem rekonstrukcji pierwszowojennej jest istotnie brak imprez ( ale to mozna przeskoczyc czyli zorganizowac swoje wlasne chocby kameralne czyli metoda malych krokow), ale wiekszym i mysle powazniejszym jest w zasadzie brak konkretnej wiedzy o przedmiocie rekonstrukcji. Ile wydano profesjonalnych pozycji o armiach I wojny, opisujacych wyglad umundurowanie czy uzbrojenie, jak wygląda kwestia dostepnosci replik umundurowania, wyposazenia czy uzbrojenia armii z tego okresu ? u nas jest z tym fatalnie.
W Polsce w zasadzie na teraz osiagalne bez problemow sa tylko mundury pruskie z tego okresu, austriackie czy carskie trzeba rekonstruowac niemal od podstaw. literatura jesli sie pokazuje jest zazwyczaj obcojezyczna ( co nie jest jakims wielkim problemem ) i koszmarnie droga ( co juz problemem potrafi być), a rodzime opracowania albo sa pelne błedow, albo skrótowe, albo wreszcie ledwie slizgaja sie po temacie zeby gładko przejsc do roku 1918 i odzyskania Niepodległosci.
Co do armii Austrowegier to na obecna sytuacje  kladzie sie jeszcze jeden problem ...hmmm regionalny ;-) w zasadzie poza terenem dawnej Galicji ciężko bedzie znalezc osoby zainteresowane ta tematyka ... w sumie troche hermetyczną było nie było ..chociaz np w sasiednich Czechach rekonstrukcja K.u.K. Armee jest dość prężna (2011/12/03 22:42)

zsira


Rumcajs , argo-chyba obaj macie trochę racji w swoich wypowiedziach . Dzięki za przekazane cenne uwagi. Niemniej jeśli ktoś jest z Krakowa  to właśnie  wg mnie pasuje mu armia ck. Pozdrawiam. (2011/12/04 08:39)

Messer


Capitan5, a może SRH Wrzesień'39 by Ci pasowało ? Mają Sekcję Polską oraz Sekcję Niemiecką. Skupiają się na Kampanii Wrześniowej, ale rekonstruktorzy WH uczestniczą też w późnowojennych incenizacjach. (2011/12/04 09:02)

Slajmi130


 może GRH OSTHEER sekcja niemiecka? (2011/12/04 10:20)

RP


Tak Przemku. Istnieje taka grupa :) Więcej na

www.ostheer.pl

(2011/12/05 23:44)

Shiman


Jeżeli kolegę interesuje nie tylko samo bieganie w mundurku ale rekonstrukcja szeregu aspektów związanych z życiem w tym okresie, historia Krakowa czy też fortyfikacje, bunkry i podziemia to zapraszam do zapoznania się z Nami: www.rawelin.org

Mamy w swoich szeregach rekonstruktorów zajmujących się oddziałami Luftwaffe, Fińskimi, Szwedzkimi, Radzieckimi oraz Węgierskimi. Jednocześnie, co rzadko się zdarza dysponujemy obiektami militarnymi - w Krakowie schronami przeciwlotniczymi a pod Krakowem 4 obiektami ze rekonstruowanym wyposażeniem z 1944 r.
  (2011/12/14 07:38)

kubas14-96


A takie pytanie, Ile masz lat? bo w Rzeszotarach (4km od południowej granicy Krakowa) działa GRH Zgrupowanie Żmija, tylko jest  drobne ograniczenie wiekowe :Pwww.zgrupowaniezmija.dobroni.pl (2011/12/14 20:42)

Kurt Wolf


Portret psychologiczny 
,,capitana5"
Przekrój wieku 12-17 latZobaczył reko i się zajawiłZadaje pytania poniżej pasa  ,, jak wstąpić do grupy reko? jak wziąć udział w rekonstrukcji ? jakie są grupy w Krakowie ?Co z tego wynika? Jest gwiazdorem, który liczy zapewne, że grupy będą się o niego bić lub też, że ma wybór, gdzie wstąpić.Jeżeli jakiś członek szanującej się grupy zobaczy jego wpisy na forum odeśle go do GRH MUMIN mającej oddziały w całym kraju.
Czołem (2011/12/18 19:23)

Artur W


Gdybym byl złośliwy, pokusilbym się o stworzenie profilu osobowościowego Przedmówcy.
Ale nie jestem, więc zwrócę tylko uwagę, że każdy ma za sobą czas, w którym nic nie wiedział, miał dziwne wyobrażenia i zadawał dziwne pytania.
(2013/03/26 18:19)

Artur W


Poza tym I wojna nie byla az tak drastycznie dawno ( sto lat to nie jest z puntku widzenia historii jakis szmat czasu)

W zasadzie nie. Ale o ile weterani DWS żyją, a niektórzy nawet nieźle kontaktują, o tyle weterani PWS praktycznie wymarli. (2013/03/26 18:22)