Grupa rekonstrukcji historycznej - Wroclaw, zapras

/ 38 odpowiedzi
Witam serdecznie, zajmuje się rekonstrukcją historyczną od 6 lat, za niedługo na stałe przeprowadzam się do Wrocławia i chce kontynuować swoją pracę, przez utworzenie nowej grupy. Osoby zainteresowane proszę o kontakt. 
Będzie to zupełnie nowy projekt - w momencie kiedy zostanie utworzony trzon grupy - wybierzemy dokładne ramy czasowe i terenowe.
Górna granica - X wiek. 
Macragge

A już myślałem, że tworzy nam się we Wrocławiu trzecia Grupa II wś ;) Tak czy inaczej, witamy! (2012/09/12 10:53)

blue savage

Od której strony ta górna granica - X wiek ? :)
Też jestem z Dolnego Śląska :) (2012/09/12 16:22)

Rekonstrukcja

Inaczej - od X wieku - wstecz. :)
Do wieku I naszej ery.

Na obecną chwilę biorę pod uwagę rzymskich legionistów, albo kulturę wikingów i wczesnośredniowieczną Norwegię - jednak w tym przypadku rekonstrukcja jest dość prosta - żeby nie napisać uboga. Całe wyposażenie ogranicza się do kolczugi nitowanej (z terenów Norwegii jest kilka znalezisk), hełmu (znalezisko z Gjermunbdu), tarczy (np. Gokstad) - pas (mamy znalezisko kompletu okuć z Gokstad i Vaerne Closter), buty z Osberg i dodatki w postaci biżuterii i galanterii - np. sawky z Gokstad, albo portfeliku z Eide - na tym koniec. Oczywiście jeszcze strój znaleziony na bagnach w Skjoldehamn i broń. 

Alternatywą są czasy Mieszka I i tereny naszego kraju - ale tutaj sytuacja ma się podobnie, a nawet gorzej - mamy kilka znalezisk pięknych szyszaków, mieczy - jednak rekonstrukcja samego ubioru - jest nie możliwa, nie mamy żadnych zachowanych elementów ubioru - jedynie skrawki tekstyliów. Pozostaje odtworzenie - na podstawie ikonografii, której też nie wiele i analogii. 

(2012/09/13 10:16)

Rekonstrukcja

Co do wymienionego wyposażenia - oczywiście mam na myśli, że jest ubogie w znaleziska. (2012/09/13 10:21)

Macragge

Grup wczesnośredniowiecznych (zwłaszcza Wikingów) we Wrocławiu trochę jest, mniej lub bardziej profesjonalnych. Co jakiś czas widuje się po parkach miejskich trenujących wojów ;) Była nawet kilka lat temu zrekonstruowana osada na Partynicach, ale bodajże spłonęła... A co do Rzymian, chyba w Polsce w ogóle są tylko dwie takie Grupy. (2012/09/13 13:30)

Rekonstrukcja

Nie znam za to w naszym kraju żadnej - poprawnej grupy zajmującej się wczesnośredniowieczną Polską. Większość o ile nie wszystkie grupy Słowian są jeszcze na etapie skórzanych lamelek i karwaszy. Wszystkie okresy historii są ciekawe i warte rekonstrukcji - tak więc czeka mnie trudny wybór. :) 
To prawda, że w Polsce - nie tylko we Wrocławiu jest ogrom grup wikingów - z roku na rok powstają nowe - jest to jedno z największych środowisk rekonstrukcyjnych - ale czy na równie wysokim poziomie ? Chyba nie zaryzykuje pisząc, że mamy w Polsce zaledwie garstkę poprawnych grup rekonstruktorów kultury wikińskiej. 

A rzymianie - mamy dwa legiony - I Adiutrix,i drugi - liczący ponad 60 osób - XXI RAPAX.  (2012/09/13 13:59)

Macragge

O poprawności niestety nie mogę wiele powiedzieć, bo zwyczajnie się nie znam. Osobiście, mogę przyznać, że mam lekką niechęć do rekonstrukcji średniowiecza i starożytności, po tym jak kilkukrotnie spotkałem się z ludźmi ubranymi w szyte na maszynie (typowym maszynowym ściegiem, który aż walił po oczach) stroje z na pół sztucznych tkanin... Mam jednak nadzieję, że trafiłem na jakiś przebierańców, których we wszystkich epokach jest pełno, a nie "elitę" ;) (2012/09/13 14:28)

Wrotycz

Rekonstruowanie Wikingów czy Rzymian to już w Polsce mamy więc to pójście na łatwiznę ktoś już to robi wiec są już jakie wzorce wytyczne.

Ja bym skłonił sie do odtwórstwa historycznego Awarów. :) (2012/09/13 14:28)

Rekonstrukcja

Szczerze mówiąc też myślałem o tym, żeby zrobić coś czego jeszcze nie ma - choć to i tak przede wszystkim kwestia tego - co nas najbardziej kręci. 
Wczesnośredniowieczna Polska - mamy od groma Słowian, ale jak napisałem prawie wszystkie (o ile nie wszystkie) grupy są na poziomie skórzanych lamelek i karwaszy. 
Więc tworzenie dokumentacji całego wyposażenia - zaczynamy od zera. 
Co do XXI legionu - śmiało mogę napisać, że jest to jedna z najlepszych w Polsce grup rekonstrukcji historycznej - wszystkie elementy wykonują metodami archeologii eksperymentalnej.
Takie też jest zamierzenie - mojego nowego projektu. (2012/09/13 14:42)

Rekonstrukcja

Z najważniejszych informacji - na pewno grupa będzie mieć ograniczenie co do ilości osób. Bierzemy udział przede wszystkim w zamkniętych imprezach. Tak jak napisałem - wszystkie możliwe elementy wyposażenia - będziemy rekonstruować metodami archeologii eksperymentalnej.  (2012/09/13 14:44)

Rekonstrukcja

Rekonstruowanie Wikingów czy Rzymian to już w Polsce mamy więc to pójście na łatwiznę ktoś już to robi wiec są już jakie wzorce wytyczne.

Zgadzam się, ale zwróć też uwagę na to, że te wytyczne wzorce - w wypadku wikingów - w ok 80 % niestety z rekonstrukcją historyczną za wiele wspólnego nie mają. :) 
Kolega studiuje archeologie, teraz robi doktorat - ma hopla na punkcie wikingów - w tym roku jak byliśmy na Wolinie to się załamał - jak zobaczył dziesiątki przeróżnych, rzekomo wikińskich hełmów albo innego rodzaju "dziwnego" uzbrojenia - porównał to do wojowników Rohanu z Władcy Pierścieni. :) (2012/09/13 14:49)

Shiman

Z najważniejszych informacji - na pewno grupa będzie mieć ograniczenie co do ilości osób. Bierzemy udział przede wszystkim w zamkniętych imprezach. Tak jak napisałem - wszystkie możliwe elementy wyposażenia - będziemy rekonstruować metodami archeologii eksperymentalnej.

Niezwykle ambitne podejście... ale zacząłbym od przestudiowania lokalnego rynku w Polsce, bo grup rzymskich jest więcej m.in. Legio XIIII GMV.

Tematem niszowym w podanym przez Ciebie okresie są np. Słowianie z V-VI wieku :-) (2012/09/14 21:25)

Wrotycz

(...) wszystkie elementy wykonują metodami archeologii eksperymentalnej.

Takie też jest zamierzenie - mojego nowego projektu.

(...)Niezwykle ambitne podejście... ale zacząłbym od przestudiowania lokalnego rynku w Polsce

(...)

Skoro wszystkie elementy mają być wytwarzane we własnym zakresie metodami archeologii eksperymentalnej to nie widzę powodu aby szukać rzeczy na rynku lokalnym.

No i ja się zastanawiam jak daleko można posunąć się w rekonstrukcji np. czy materiały płótna będą tkane na zrekonstruowanych krosnach z lnu dziko rosnącego zebranego ręcznie ect. (2012/09/15 10:12)

Rekonstrukcja

Shiman, dziękuje za rady - masz racje, bo z jednej strony na pewno warto jest robić coś niszowego, jak to fajnie określiłeś - czego na polskim rynku jeszcze nie ma, a co można byłoby z czasem przekształcić w dużo większy projekt. Ale z drugiej strony i tak pozostaje kwestia najważniejsza - tego co nas bardziej interesuje i co będzie nam sprawiać największą przyjemność. 

Wrotycz, na pewno podstawową kwestią jest historyczne tkanie materiałów na rekonstrukcjach krosen, barwienie naturalnymi barwnikami - na pewno będziemy starać się cały czas rozwijać w tym kierunku i w miarę aktualnej wiedzy poszerzać nasze możliwości. 

Wiadomo, że nie przebierzemy się w historyczne ubiory, nie weźmiemy historycznych narzędzi i nie pójdziemy w tym do lasu, żeby uciąć - a nastąpienie przytachać na plecach wycięte gałęzie drzew na włócznie. :) 

Zrobimy inaczej - zapakujemy na samochód, a w domu - w garażu będziemy obrabiać historycznymi narzędziami - w całości ręcznie.
Podobnie z tarczami i wszystkimi drewnianymi elementami.
Aktualnie szukam informacji odnośnie odlewnictwa, na przestrzeni czasu - tak więc nie da się zrobić wszystkiego - ale można zrobić na prawdę wiele. Oczywiście jeśli ma się chęci. 

Mamy bardzo doświadczonego kowala, który wykonuje wszystkie elementy - również metodami archeologii eksperymentalnej - facet z tego żyje, zajmuje się tym już kilkanaście lat - więc ma duże doświadczenie. 

Zresztą - w samej Polsce jest kilkunastu rzemieślników, którzy wykonują rekonstrukcje w ten sam sposób - w niektórych wypadkach można coś po prostu zamówić. Zwłaszcza, kiedy dojdziemy do etapu uzbrojenia.  (2012/09/15 10:35)

Rekonstrukcja

Z cyklu - zamierzeń - prócz rekonstrukcji, w miarę możliwości będziemy starać się też odtwarzać realia - wszystkich możliwych aspektów życia danej grupy ludzi.
Oczywiście tylko podczas imprez.
Co też w sumie nie jest żadną nowością. Ale dodaje smaku.  (2012/09/15 10:46)

Rekonstrukcja

Bardzo poważnie myślę nad wczesnośredniowieczną Polską - bo wtedy moglibyśmy organizować też własne pomniejsze imprezy - projektowe, osadzone w konkretnych realiach historycznych - we własnym kraju.
Ale jeszcze zobaczymy - najważniejsze jest to, co nas najbardziej kręci i co sprawi nam największą przyjemność - czy wcielenie się w rzymskiego legionistę, czy wikińskiego jarla. :) (2012/09/15 10:54)

Rekonstrukcja

Zamierzeń (do zrealizowania) ciąg dalszy - nie będzie to obowiązkowe.Nie ma to też z rekonstrukcją nic wspólnego - ale będzie to dużym dodatkiem.Treningi na hali sportowej - ogólnorozwojowe - na zasadzie cross fit'u - z dużym naciskiem na naukę fechtunku - na podstawie zachowanych traktatów.
Świetne spędzenie czasu. 

http://www.youtube.com/watch?v=Iz0wYH6g8OM (2012/09/15 12:13)

Rekonstrukcja

Mam teraz wolną chwilę - podczas biegania przemyślę temat.CO WYBRAĆ DO REKONSTRUKCJI. (2012/09/15 13:27)

Wrotycz

CO WYBRAĆ DO REKONSTRUKCJI.

Awarów będziesz pierwszy i jedyny w Polsce ! (2012/09/15 16:54)

Rekonstrukcja

Coś Ty się tak tych Awarów uczepił ? :)Wezmę to pod uwagę, zapoznam się z ich historią. (2012/09/15 17:13)

Shiman

Zapał masz wielki ale troszkę spotykając się ze środowiskiem wczesnego średniowiecza i rzymiakami w pracy Twoje podejście nie będzie niespotykane. Rzemieślników robiących tkaniny, farbujących, zajmujących się skórnictwem jest wielu. Większość z nich robi to na ogólnie mówiąc zasadach archeologii doświadczalnej. Podobnie z drużynami wojów - część uzbrojenia wykonują sami jak np. tarcze z dech a nie sklejki, część kupują. Czyli w okresie VII-X wiek będziesz jednym z wielu.

Dla Rzymu też istnieją oprócz legionistów rzemieślnicy - http://www.hellasetroma.pl/index.php/prezentacje . Może zamiast szukać nieco na siłę swojego miejsca warto pomyśleć o zapisaniu się do nich i np. realizowanie nowatorskiego projektu hoplitów? Persów jak już słyszałem ktoś postanowił odtwarzać.

A jak nie to pozostają Słowianie - ci prawdziwi z V-VII w i Awarzy :-) (2012/09/16 06:52)

Rekonstrukcja

Jednym z wielu nielicznych - przynajmniej w środowisku wczesnośredniowiecznym.Widzisz, jest wielu rzemieślników, którzy rzekomą wykonują swoje produkty metodami archeologii eksperymentalnej - ale ogranicza się do to ręcznego szycia.
W wypadku wczesnego średniowiecza - owszem, jak już wcześniej sam napisałem - są grupy, które robią to w ten sam sposób - ale jest jeszcze kwestia poprawności względem znalezisk.A niestety w Polsce jest zaledwie garstka osób - we wczesnym, które robią to tak - jak ma być.
Wejdź na pierwszą lepszą imprezę wczesną - w galerię - zobaczysz przeszywanice, lamelki skórzane, albo stalowe, karwasze ze skóry, malowidła na tarczach, hafty z kosmosu i ogrom innych rzeczy, na które nie mają potwierdzenia w znaleziskach - ani nawet ikonografii. 
Mówię teraz o wczesnośredniowiecznej Polsce i wikingach. 
Zresztą zobaczcie sami:
http://www.wikingowie.bplaced.net/2012/01/12d.jpg
http://www.wikingowie.bplaced.net/2012/01/17d.jpg
http://www.wikingowie.bplaced.net/2012/20/12d.jpg
http://www.wikingowie.bplaced.net/2012/33/18d.jpg
Owszem poziom w Antyku jest wysoki - jak Legion XXI - ale nie mogę się zgodzić z tym samym stwierdzeniem w odniesieniu do środowiska wczesnośredniowiecznego.
We wczesnym są dobre grupy - ale można je wymienić na palcach jednej ręki. (2012/09/16 13:11)

Rekonstrukcja

Natomiast rzemieślników, wykonujących swoje produkty metodami archeologii eksperymentalnej - nie znam więcej jak z 40 stu. 
Może historycznie tkane i barwione materiały robi teraz więcej osób - bo nie jest to nic zaawansowanego - ale mam na myśli rzemiosła takie jak płatnerstwo, kowalstwo (2012/09/16 13:14)

Rekonstrukcja

Ale z tych 40 stu - poprawnie robi to zaledwie garstka.  (2012/09/16 13:15)