GRH radzieckie na 1939 rok

/ 41 odpowiedzi / 8 zdjęć

Ile jest osób ub grup odtwarzających rosjan z 1939 roku na wzór mundurowy 1935???????

Stary Kojot

Ciekawa inicjatywa. Do tej pory, odtwarzając wydarzenia po 17 września 1939, musieliśmy posiłkować się kolegami z Czech. (2010/12/26 11:02)

galgenberg

Po 2 dniach od zawieszenia tematu na forum. Okazuje się że jest jedna grupa w Słowacji, pewnie jakaś w Rosji jeden człowiek w Białorusi i kilka osób w Wałczu. No to naprawdę nie wiele. (2010/12/28 10:35)

JaRost

GRH SAN ma chyba także mundury wzoru 1935. (2010/12/28 10:55)

modelarz

I tylko tyle? (2011/01/05 23:17)

argo

Dziwie sie ze sie dziwicie, zwróccie uwage na taki drobiazg ze Polska w której obecnie mieszkamy zajmuje ( z małymi wyjątkami) teren który w 39 roku zajał wermacht, tereny na których odbyła sie przytłaczajaca wiekszosc bitew czy potyczek z Red Army znadują sie za obecna granica wschodnia naszego kraju a dawna linia Curzona .... czyli reasumujac . nie ma imprez , nie ma zapotrzebowania na Armie Czerwona .. to i nie ma takich rekonstruktorow, tych kilka imprez które od bywaja sie na wschodzie Polski widocznie nie jest na tyle atrakcyjnych, aby powstawaly nowe grupy, czy wzrastalo zainteresowanie tematem
P.S. SAN z tego co sie orientuje robi Red Army w klimatach 39 roku, chcecie znac szczegóły, to pogadajcie z Wojtkiem "Daltonem" - on tam dowodzi krasnoarmiejcami ;-) (2011/01/06 13:20)

Ihar

Takich grup w Rosji bardzo durzo. Przeciez wiekszosc sie zajmuje albo pocz. Wielkiej wojny ojczyznianej lub 1943 i pozniej. Z tym nie ma problemu. Natomiast rekonstrukcja 17 wrzesnia naprawde jedst bardzo ciekawym tematem i potrzebuje rozwiju w Polsce. Nie jest to powazne ze tereny wschodnie RP sprzed 1939 to teraz inne panstwa. Mozemy zrobic reko 17 wrzesnia i na terenie obecnej Polski. Co nikt tym sie nie interesuje? (2011/01/06 16:55)

galgenberg

Najwidoczniej nikt........
Możemy dojść do wniosku , iż jesteśmy zachwyceni wkroczeniem Armii Czerwonej jako Polacy. I należy pokazywać jedynie złych nazistów bo niemieckich grup nie brakuje i nie zabraknie.
Do tego stopnia , że są w stanie dopłacać do imprez aby wziąć udział.

1989 rok koniec Socjalizmu w Polsce a imprezy dalej w duchu Komunistycznym. Rewela.

Ale kto by chciał się bawić w biednego obdartego Wanie, który reprezentował największą potęgę militarną II wojny światowej. Lepiej być SS-Manem w Chińskim mundurze i skomleć o udział w rekonstrukcji.

Pozdrawiam (2011/01/09 04:20)

Ziemowit

"biednego obdartego Wanie" - Jak w sam raz  na 39  mundury Armii czerwonej i wojsk NKWD wyglądały przyzwojicie nie były tak szykowne ;) jak niemieckie ale podobno był wygodniejsze i praktyczniejsze w użytkowaniu polowym.

Po zatym są dwa problemy z którym "niemcy" nie mają problemu jeden literatura dwa mundury skąd naprzykład wziąść chełmy z grzebieniem, nie mówiąc już np: o działającym BT :). 

(2011/01/09 11:04)

JaRost

Mi się wydaje że mundury ACz przez cały okres wojny były dużo bardziej wygodne niż niemieckie. A że nie były tak szykowne.... cóż, mundur polowy chyba nie temu służy żeby ładnie wyglądał. Jeśli chodzi o wyposażenie to nie jest ono tak dostępne jak te z późniejszego okresu wojny ale czasem można coś wyszarpać lub zrobić własnymi siłami. Skoro już przy tym jesteśmy. Jakiś czas temu "wyrwałem" kilka fajnych toreb na 'słonie' produkcji powojennej i postanowiłem przerobić je na II wojenne. W tym celu wzbogaciłem każdą z nich o parę kieszeni bocznych. Za dawcę organów posłużyła jedna z toreb. Na fotce "prototyp", późniejsze egzemplarze były bardziej udane. jesteś świadom, że do ideału daleko ale jakiś ersatz na początek jest.  (2011/01/09 11:40)

JaRost

tu dla porównania (2011/01/09 11:41)

galgenberg

hmm i tu jest właśnie problem którego nie rozumiem dlaczego w Polsce jest takie ogromne zafascynowanie Niemczyzną. Sam posiadam kilka sortów mundurowych Niemieckich. Nie mogę zrozumieć dlaczego na półkach księgarń ugina się od książek o tematyce armii Niemieckiej. Ale co książka to te same zdjęcia i te same opisy. Jedynie Wspomnienia mają jakiś niepowtarzalny charakter ale zdjęcia już przeważnie takie same w każdej książce tego typu.
Co do munduru to powiem szczerze, że swoją zabawę zaczynałem od niemczyzny na 1944-1945 rok i szybciutko przekierowałem na 1 AWP i armie Rosyjską.Dlaczego?? Bo cenie sobie wygodę i praktyczność oraz niepowtarzalny  charakter umundurowania rodem ze wschodu. Mundury Rosyjskie wz. 35 są naprawdę ciekawą alternatywą do kolekcjonowania i zabawy. Wszystkie obszycia części oporządzenia oraz wyposażenia są dostępne czy to w Rosji czy Europie Zachodniej. Mundury wz. 35 szyje Hero w Poznaniu. Ja osobiście zamówiłem komplet z Rosji a drugi mundurek wojsk pancernych uszyłem sobie u krawca.Koszt uszycia bluzy i spodni z materiałem 350 zł.
Ale cóż można gdybać do puki nie będzie zainteresowania i organizowanych imprez nie będzie też rekonstruktorów armii Radzieckiej.
Pozdrawiam (2011/01/09 11:50)

Wrotycz

Najtrudniejszym i najdroższym do zdobycia to będzie hełm bo tylko oryginalny dzwony, bo nikt stalowych replik nie tłucze, chyba że posiłkujmy się laminatem. Następny problem to tornister chyba tylko kopia z Rosji (ciekawe ile kosztuje ?)
Resztę to prawie każdy kto chodzi do szkoły na ZPT będzie potrafił zrobić.

Czy jest gdzieś w necie wykrój "koszulo bluzy" (2011/01/09 21:18)

galgenberg

Hełmy ma ponoć robić Hero za ile nie wiem....Ale się dowiem. (2011/01/09 21:21)

Wrotycz

Widoczne ładownice wz.1891 zdjęcie wykonane w 1939 w okolicach Brześcia Litewskiego. (2011/01/09 23:07)

JaRost

Kolego Wrotycz czy pod hasłem 'koszulo bluza' kryje się gimnastiorka wz35? Jeślii tak to niestety nie dysponuję wykrojem ale gdzieś czytałem że za bazę może posłużyć wykrój od wz43. Nie wiem czy jest to wiarygodne, ale na takie coś natrafiłem. Różnice to jak widać kołnierzyk, "pochowane" guziki i kieszenie na wierzchu bluzy  (2011/01/09 23:43)

Krzysiek-J

Pozwolę sobie odświeżyć temat. Czy coś zmieniło się przez ostatni rok w temacie grup/imprez związanych z 17 września 39? Planowane są takowe w tym roku? (2012/01/16 22:02)

Jurgen88

Kilku ludzi ode mnie z grupy ma mundury i już prawie kompletne wyposażenie...

Może ktoś się jednak pokusi o rekonstrukcję 17 IX 39..? ;) (2012/01/17 21:10)

Messer

Do rekonstrukcji z okresu Września '39 zostało jeszcze trochę czasu. Myślę, że jeżeli zainteresowane GRH/SRH posiadające sorty radzieckie na 1939 rok zgłoszą chęć udziału w rekonstrukcji Mława lub Bzura, to czemu nie ? Zresztą jak widać na zdjęciach w temacie, to taki epizod miał miejsce na rekonstrukcji Bzura 2009. (2012/01/18 18:11)

Krzysiek-J

W TGRH są 3-4 osoby w pełni umundurowane i wyposażone na RKKA `39 rok. Polecamy się! (2012/01/18 18:26)

galgenberg

Witam
Ciesze się , że jest wola na odtwórstwo Rosjan na 39 rok. Ale jak to wygląda?? macie może jakieś zdjęcia.....Czy mundury są tylko w wersji garnizonowej. Bez hełmów,plecaków, chlebaków ITP??
Jeżeli piszemy że mamy to znaczy że są kompletne mundury , hełmy i wyposażenie. 1939 to nie partyzantka mundurowa na 1945.
Piszę to dlatego iż widziałem grupę rekonstrukcyjną na Walkirii w 2011, nie mieli nic prócz bluzy i spodni mod 35. Resztę jak mi wyjaśniono "mają zdobyczne".
Walkiria w 2011 miała być w klimacie Barbarossy 1941. Ale niestety zabrakło ludzi w mundurach.
Pozdrawiam (2012/01/19 23:33)

Krzysiek-J

Na fotce kolega więc na wszelki wypadek zamazałem twarz ;)  posiadamy mundury z czech, hełmy wz 36, pełne oporządzenie, tornistry wz 36 oraz plecaki 39/41, do tego chlebaki, ładownice itp, do pełnego regulaminu trochę brakuje ale jest co raz lepiej ;) Fajnie jakby ktoś zarzucił przepisy mundurowe na `39 rok. (2012/01/20 07:00)

galgenberg

Witam
Rewelacja jak zbierze nas się może 10 osób można już coś umyślić. Tylko jak zrobić 17  września gdzie powinny być tysiące Rosjan i masa sprzętu ciężkiego.... A jedyne ze sprzętu nadającego się  to Armatki 45 mm. Bo chyba nikt nie planuje żadnego BT7 albo BA10 lub choćby D8.
pozdrawiam (2012/01/20 23:06)