GRH 1831

/ 14 odpowiedzi
Witajcie,

jestem studentem historii wojskowości z Poznania i chciałbym założyć grupę rekonstrukcyjną z okresu powstania listopadowego. Wszystko jest dopiero w bardzo wczesnych planach, chcemy zacząć od założenia stowarzyszenia, a następnie na wszelkie możliwe sposoby pozyskiwać dotacje, jako że cel jest bardzo wzniosły i patriotyczny, a świat rekonstruktorski powstania listopadowego praktycznie nie istnieje.

Jako że nie chcę wyważać otwartych drzwi ani wydawać tysiące na napoleońskie GRH tylko po to, żeby zdobyć doświadczenie i wydać kolejne tysiące na własną grupę, mam następujące pytania:
1) do kogo można byłoby zwrócić się w sprawie dotacji i czy są one realne? Przykład GRH Warka pokazuje, że jest to możliwe: http://www.lgdwarka.pl/news/34-nabory/357-grupa-rekonstrukcji-historycznej-warka-ju-w-realizacji.html Czy macie może jakieś rady i doświadczenie na tym polu? Chcemy doprowadzić do sytuacji, gdzie nowy członek musiałby sprawić sobie podstawowy mundur w cenie do 2 tysięcy zł łącznie, a oporządzenie i uzbrojenie byłoby przynajmniej na jakiś czas wypożyczane przez grupę.
2) czy są jakieś sklepy, które szczególnie polecacie, gdzie można byłoby zaopatrzyć się w sprzęt z tego okresu? Jakieś szczególnie warte polecenia pracownie krawieckie?
3) czy macie jakieś rady dla takich nowicjuszy jak my? (nie mamy doświadczenia z XIX wiekiem)
4) no i ostatecznie, czy ktoś chciałby w jakikolwiek sposób wspomóc nasz projekt? :D

Serdecznie pozdrawiam i liczę na odpowiedź :)
ArturSz

Być może to już macie za sobą, ale absolutnie jedna z najważniejszych spraw na początek drogi:

http://www.dbc.wroc.pl/dlibra/publication?id=10483&from=&dirids=1&tab=1&lp=1&QI=

Wojsko Polskie:Królestwo Polskie 1815-1831 Bronisława Gembarzewskiego.

Życzę serdecznie powodzenia w osiągnięciu celu. (2014/12/10 21:01)

blue savage

Pomysł szlachetny dla polskiej rekonstrukcji i życzę jak najwięcej sukcesów.
Może kolega już czytał nasze wcześniejsze rozważania:

http://forum.dobroni.pl/f,rekonstruktorzy-powstania-listopadowego,79039,0.html (2014/12/10 21:31)

Stary Kojot

Jeden oddział piechoty juz jest. 16 Pułkiem Piechoty Liniowej Królestwa Kongresowego z Opola Lubelskiego.

Jeśli Poznań, to spróbuj zlapac kontakt z Bastionem Grolman, oni działaja w tematyce Powstania Wielkopolskiego i chyba maja doświadczenie we współpracy z miastem.

Że zacytuję von Clausewitza: "Zadanie - Cel - Siły - Środki".
W czym chcecie uczestniczyć i do czego te mundury będa Wam potrzebne? To w zasadzie powinno określić skale przedsięwzięcia. Czy udział w uroczystościach patriotycznych (w nawiązaniu do lat 30-tych XX wieku), czy udział w insceniazacjach itd...

Inicjatywa zacna, trzymam kciuki i służę pomoca wszelaką.
Czuwaj!

(2014/12/11 06:23)

blue savage

Pozdrawiam Cię Andrzeju. Wiedziałem, że dołączysz do tematu :)

Łukaszu, nie odbierz tego osobiście, ale jako zdanie rekonstruktora XIX wieku z bagażem doświadczeń.

Piszesz, że chcesz założyć grupę (liczba poj.), a później używasz formy mnogiej. Jest Was więcej ? Jeśli grupa nie ma przynajmniej dwóch, trzech osób mocno zaangażowanych w temat (przysłowiowych "lokomotyw"), bedzie ciężko.

Druga rzecz to finanse, a studenci rzadko mają kasę :) Pamiętaj, że jakiekolwiek "dotacje" uzależniają Cię od "dobroczyńcy" i będziesz (będziecie) musiał "występować" w czasie wskazanym przez niego i niekoniecznie w imprezach tematycznych i historycznych. Koszt rekonstruktora powstania styczniowego to min. kilka tysięcy, więc wątpię by "dobroczyńca" sfinansował oddział. Lepiej zebrać zamówienie do wykonawcy na kilka (kilkanaście) osób i to znacznie obniży koszty. Koszt właściwej i bezpiecznej repliki karabinu zaczyna się powyżej 2 tys. zł i proponuję właśnie zacząć od niej. Cóż jest wart żołnierz bez karabiny ? Najbardziej zbliżona będzie replika francuskich karabinów skałkowych produkcji Pedersoli.

Pożyczanie jakiegokolwiek sprzętu w dużych ilościach jest słabym punktem. Niestety każdy powinien mieć swój. Tak więc trzeba raczej składać pieniążki i liczyć na siebie.

Osobną rzeczą jest ogarnięcie tematu właściwego umundurowania i wyposażenia. Dopiero, gdy go zgłębisz, możesz zacząć szyć itd. Bez tego będziesz "siał mrok" :)

(2014/12/11 08:28)

Brandt

Dziękuję za słowa zachęty i pozytywny odbiór! Jest to bardzo motywujące, gdyż takiego wsparcia właśnie na obecnym etapie potrzebuję. Z "Wojskiem Polskim..." 1815-1830 Gembarzewskiego już się zapoznałem, nawet ostatnio ciągle mam tę książkę przy sobie, ubolewam jedynie, że jest z naszej wydziałowej biblioteki, a nie na własność. :) W każdym razie wersję z biblioteki cyfrowej także już posiadam na komputerze.

Wasz temat o rekonstruktorach powstania listopadowego już przeglądałem, szacunkowe obliczenia Starego Kojota znalazły już się nawet w moim zeszycie. :D

Czy jest jakiś kontakt w Internecie z 16. Pułkiem Piechoty KP?

Przepraszam za mylącą niekonsekwencję w używaniu "ja" i "my"! Niestety obecnie jest nas ledwie dwóch (na szczęście zaangażowanych), ale pomysłem utworzenia takiej grupy zacząłem dzielić się dopiero wczoraj - spytałem dopiero jednego znajomego z roku i pomysł bardzo mu się spodobał. Liczę na znalezienie przynajmniej jeszcze 2-3 takich "lokomotyw". No i właśnie, sam pomysł utworzenia grupy (choć powoli kiełkował w mojej głowie już od dłuższego czasu) jest bardzo świeży, chciałbym najpierw zyskać odpowiednie rozeznanie, kontakty, zorientować się co w ogóle robić.

Co do samej grupy, to szczegóły nie są jeszcze pewne. Chciałbym, żeby to była kompania woltyżerska (a już wiem, że działali kiedyś woltyżerowie Księstwa Warszawskiego, ale nie mam z nimi kontaktu), być może któregoś z pułków 2. Dywizji Piechoty (np. 8 pp?), jako że czytam ostatnio wszystko na temat jej wyprawy na Litwę pod dowództwem nieszczęsnego Giełguda. Fajnie byłoby też i uczestniczyć w uroczystościach patriotycznych i w inscenizacjach (a także bawić się na terenie Poznania we własnym gronie).

Jeśli chodzi o finanse, to jak już wspomniałem, będziemy szukać dofinansowań, jednak nawet i ze studencką kieszenią nie jest aż tak tragicznie (o ile się wszystkiego nie przepija :D). Stypendium naukowe najniższego stopnia to 300zł miesięcznie przez bodajże 10 miesięcy, drugiego stopnia (a nie jest one na historii aż takie trudne do uzyskania) to już 600zł. Do tego sama praca dorywcza może przynieść 500-700zł miesięcznie czystych oszczędności, o ile ktoś ma takie szczęście, że wciąż dostaje pieniądze na życie od rodziców. :D Myślę, że zaangażowany student mógłby przeznaczyć na taki cel nawet i 2-3 tysiące zł rocznie (a więc powolne, ale jednak sukcesywne zbieranie sprzętu).

Podsumowując wszystko powyższe, najważniejsze jest zaangażowanie, wytrwałość i dobre chęci. Ale z tym nie zawsze jest łatwo.

Jeśli ktoś chciałby na ten temat porozmawiać w czasie bardziej rzeczywistym, to zapraszam: https://www.facebook.com/elringoo

(2014/12/11 13:28)

blue savage

Cieszy mnie Twój entuzjazm :)

Co do Facebook'a, podobnie jak wielu, nie używam :)

Jeśli jesteście zainteresowani piechotą (ew. woltyżerami) zalecam zapoznanie się i opanowanie podstaw musztry. Najlepiej do tego posłuży "Zbiór Komendnych Wyrazów w Języku Rossyiskim i Polskim. Stosownie do Rozkazu Jego Cesarzowiczowskiey Mości Wielkiego Xiążęcia Konstantyna." ułożony w Warszawie 1815. Rekonstruktorzy bez znajomości podstaw regulaminów są tylko przebierańcami :)

Jeśli Wam się uda, spotkamy się kiedyś w polu. Ja będę po "przeciwnej" stronie :)

(2014/12/11 14:08)

Brandt

Chciałbym przywiązywać sporo uwagi do regulaminów i musztry, to przecież cała kwintesencja wojska Królestwa Polskiego. :)

Co do jeszcze tego zdjęcia wyżej - kto to są ci panowie w granatowo-żółtych mundurach? 4 pp XW?

Ostatnio zaczęło mnie też zastanawiać jak w ogóle wygląda przygotowanie do uszycia np. takiej kurtki mundurowej? Musiałbym przygotować jakieś plansze mundurowe czy wystarczą same rysunki/obrazy/zdjęcia?

(2014/12/15 12:58)

Stary Kojot

To 4 PPL z Ostrołęki, chyba jakaś grupa przyszkolna (atrapy karabinów), działająca u boku 4 PPXW. Mundury częściowo podobne do mundurów Legii Nadwiślańskiej.
Co do szycia mundurów, to zależy na jakiego krawca trafisz. Na początek pokaż ilustracje, co chcesz uszyć. On Ci powie czy mu to wystarczy, czy potrzeba coś więcej. (2014/12/15 13:51)

Brandt

A co myślicie o studiu Styl z Warszawy? ( http://www.styl.elo.pl/ ) Ludzie z 4pp XW mówią, że jest dobrze, ale drogo. To znaczy że kurtki mundurowej w cenie około 500zł mi nie uszyją?

(2014/12/15 15:55)

Stary Kojot

No niestety, doświadczenie w szyciu mundurów XIX wiecznych kosztuje... A ta pracownia ma takie doświadczenie. Mundur z I poł XIX wieku jest nietypowy w kroju, więc może być ciężko znaleźć krawca, który sobie z tym poradzi. W Warszawie był Robert Piskorz (Lansjer), pracownia krawiecka w Teatrze Wielkim, pracownia Styl i pani Marylka z Łomianek... (2014/12/16 07:53)

Brandt

No i zdecydowaliśmy się jednak wzorem kolegów z napoleonki po prostu na odtwarzanie pułku piechoty, a konkretnie - Pułku 8 Piechoty Liniowej. Dla lepszego kontaktu, dotarcia do większej liczby osób i relacjonowania przebiegu prac nad utworzeniem grupy powstała już strona na facebooku. Wiem, że niestety kolega sprzed kilku postów w tym temacie facebooka nie używa, ale i tak zapraszam: https://www.facebook.com/pages/Pu%C5%82k-8-Piechoty-Liniowej-Kr%C3%B3lestwa-Polskiego/627460774049820
Nasza inicjatywa nie upada, a już sama strona sprawia, że sam czuję się trochę bardziej zaangażowany i teraz nie chcę już odwrotu. Teraz tylko czeka nas dalsze gromadzenie informacji, szpeju i pozyskiwanie ważnych kontaktów.
Pozdrawiam i prawie już z opóźnieniem życzę Wesołych Świąt, ale bez opóźnienia - Szczęśliwego Nowego Roku! :) (2014/12/26 20:40)

Brandt

Oj, coś nie można edytować albo ja nie umiem, ale przy kopiowaniu zepsuł się chyba link, tutaj jest prawidłowy: https://www.facebook.com/pages/Pułk-8-Piechoty-Liniowej-Królestwa-Polskiego/627460774049820
(PS, już umiem edytować, ale teraz za to nie umiem skasować postu, więc to już nieistotne) (2014/12/26 20:43)

al-Muell

Link jest dobry, ale nie działa - i to jest wina kolejnych przeróbek dobroni.pl - ciągle coś się zmienia, ale już od chyba miesiąca nie działają linki aktywne. (2014/12/27 12:24)