Granatnik wz 36

/ 4 odpowiedzi
Witam
Poszukuję informacji odnośnie obsługi granatnika wz 36. Wiem już, że w jej skład wchodziły 3 osoby - granatnikowy, celowniczy i ładowniczy. Prosiłbym w miarę możliwości o informacje o dodatkowym wyposażeniu i uzbrojeniu tych żołnierzy. Interesuje mnie przede wszystkim:
- stopnie poszczególnych żołnierzy
- granatnikowy i ładowniczy - karabiny czy karabinki (tak jak przy rkm wz 28)?
- celowniczy - broń krótka?
- celowniczy - łopatka? bagnet?
 - ilość toreb z granatami na jeden granatnik?
Z góry dziękuję za wszystkie informacje.
Redakcja

3. Sekcja granatników

- sekcyjny – sierżant, uzbrojony w pistolet.

- granatnikowi – kapral i 2 starszych strzelców, uzbrojonych w karabinek z bagnetem.

- celowniczowie – 3 strzelców, uzbrojonych w bagnety i granatniki.

- amunicyjni – 6 strzelców, uzbrojonych w karabinek z bagnetem.

- biedka amunicyjna – strzelec – woźnica, uzbrojony w karabinek z bagnetem. Koń taborowy.

(2011/09/26 10:23)

Redakcja

Tabela należności materiału saperskiego: 202 łopatki piechoty po 1 zestawie dla dowódcy kompanii, dowódców plutonów, sierżanta-szefa, podoficera broni, obserwatorów, gońców, zastępców dowódcy plutonu, strzelców wyborów, ordynansów osobistych, 6 zestawów dla sekcji sanitarnej, 10 zestawów dla sekcji granatnika, po 18 zestawów dla każdej drużyny strzeleckiej. 12 toporów II po jednym zestawie dla karabinowego każdej drużyny strzeleckiej, 3 zestawy dla sekcji granatników. 18 zestawów nożyc do cięcia drutu po dwa zestawy dla każdej drużyny strzeleckiej. 2 zestawy wyposażenia saperskiego wozów: po jednym zestawie dla wozów przykuchennych i kancelaryjno-bagażowego oraz dla wozu amunicyjnego. Piła poprzeczna. 

(2011/09/26 10:24)

pi.ko

Odnośnie obsługi - szukaj Instrukcji Strzeleckiej do granatnika. (2011/09/26 12:13)

przemyslaf

Nasuwa mi się jeszcze kilka pytań?
1)Czy granatnikowy nosił lornetkę?
2)Czy ktoś z obsługi nosił czekan zamiast łopatki? Instrukcja strzelecka cz.6 z 1937 albo 1938 roku (nie pamiętam:) mówi, że celowniczy cytuję "przygotowuje stanowisko za pomocą łopatki (czekana)". Czy zatem granatnikowy albo celowniczy nosił czekan taki jak sekcyjni w kawalerii?
3)Czy dowódca sekcji, podoficer, nosił lornetkę?
4)Jaki stopień miał dowódca sekcji? Najczęściej spotykam we wspomnieniach i opracowaniach kaprali, czy mógł to być podoficer wyższy stopniem? (2011/09/26 14:34)