Gołębie w służbie wojskowej

/ 5 odpowiedzi
Gołębie w służbie wojskowej - wiedziałem, że były w Wojsku Polskim ale że w US Army?

Rumcajs


Jeszcze w trakcie IWŚ gołąb był praktycznie jednym z podstawowych środków łączności we wszystkich armiach konfliktu. Jeśli dobrze pamiętam, to w filmie "Zaginiony batalion" jest dość ciekawa scena z gołębiami pocztowymi. Amerykanie wypuszczają, a okrążający ich Niemcy próbują je zestrzelić.
  (2011/10/08 00:02)

kris


tak, tylko ze to poczta w jedna stronę, poza tym nie za bardzo zawsze pewna, drapieżniki lub nie trafienie do celu, zmiana bazy itp itd, ale jednak to zawsze jakiś sposób (2011/10/08 01:33)

fiku


W wojnie ruchowej rzeczywiście gołębie za bardzo się nie przydają. Ale np. armia szwajcarska podobno zwolniła je z służby dopiero pod koniec XX w. (2011/10/10 07:50)

Gebhk


W wojnie ruchowej tez i to nawet szczegolnie wojnie ruchowej gdy nie bylo mkozliwosci zalozenia kabli telefonicznych :)!

Ich glowne zastosowanie bylo jako srodek zastepczy, gdy radio zawiodlo lub obawiano sie nasluchu - oczywiscie w wypadkach gdy nie mozna bylo radia zastapic goncem. M in byly popularne w operacjach powietrzno-desantowych gdy z reguly radiostacje zawodzily - tak i bylo w operacji Market-Garden. Sadze ze w gorzystam terenie Szwajcarii radiostacje mogly miec sczegolne trudnosci i stad tak dlugo popularnosc golebi??? 

(2011/10/10 13:27)