Generał Zygmunt Berling,kandydatem na bohatera II

/ 2 odpowiedzi

Jego nazwisko pojawiło się na liście ,plebiscytu, ogłoszonego przez magazyn historyczny "Mówią wieki".

,,WYBIERZ POLSKIEGO BOHATERA DRUGIEJ WOJNY ŚWIATOWEJ!,,

No i w taki sposób mamy kandydata na,,bohatera,,?????????????

Sami autorzy przyznają że jest to postać:.....

,,Zdajemy sobie sprawę, że niektóre kandydatury wzbudzą kontrowersje. Chyba największe Zygmunt Berling, który poszedł na współpracę z Sowietami, a jako dowódca nie popisał się pod Lenino i podczas próby pomocy powstańcom warszawskim. Niemniej wojsko, jakie stworzył, dało szansę powrotu do ojczyzny z bronią w ręku tysiącom Polaków, którzy nie zdążyli do armii gen. Andersa. Dla wielu z nich był wybawcą.,,

A przecież można było wybrać jednego z szeregowych żołnierzy ,który był by reprezentantem tych którzy nie zdążyli do armii Andersa.........a nie robić bohatera z

,,Pana Zygmunta,,

W sowieckiej niewoli poszedł na współpracę z NKWD. Nie ewakuował się z armią gen. Andersa do Iranu, za co został skazany zaocznie na śmierć. W latach 1943−1944 twórca i dowódca wojska polskiego podległego Stalinowi (od niego dostał stopień generalski) i polskim komunistom: najpierw 1. Dywizji Piechoty im. T. Kościuszki, potem 1. Korpusu Polskiego, wreszcie 1. Armii Wojska Polskiego.

darda

Aż zajrzałem na stronę o której mowa i zobaczyłem, że lista jest nieco dłuższa, i obejmuje następujące osoby:

Gen. Władysław Anders 

Krzysztof Kamil Baczyński 

Gen. Zygmunt Berling

Płk Stanisław Dąbek 

Mjr Henryk Dobrzański „Hubal” 

Gen. August Emil Fieldorf „Nil”

Jan Stanisław Jankowski „Doktor”, „Soból”

Jan Karski „Witold” 

Ppłk Maciej Kalenkiewicz „Kotwicz” 

Aleksander Kamiński „Dąbrowski”, „Juliusz Górecki”

Gen. Franciszek Kamiński „Zenon Trawiński”

Gen. Franciszek Kleeberg 

O. Maksymilian Maria Kolbe

Janusz Korczak

Kazimierz Leski „Bradl”

Gen. Stanisław Maczek 

Stanisław Marusarz 

Płk. Jan Mazurkiewicz „Radosław” 

Rtm. Witold Pilecki „Witold” 

Mjr Jan Piwnik „Ponury” 

Kmdr Eugeniusz Pławski 

Kpt. Władysław Raginis

Por. Marian  

Rejewski

Gen. Stefan Rowecki „Grot”, „Kalina”

Irena Sendlerowa 

Gen. Władysław Sikorski

Mjr Stanisław Skalski 

Gen. Stanisław Sosabowski 

Rodzina Ulmów

Gen. Elżbieta Zawacka „Zelma”, „Zo”

Szczerze mówiąc, uważam taki plebiscyt za mocno absurdalny, żeby nie użyć dosadniejszego określenia na pomysł ważenia bohaterstwa.

Jeśli jednak przyjąć, że jest to forma socjologicznego badania czytelników tego czasopisma, mająca odpowiedzieć na pytanie o stan ich wiedzy i poglądów, o nie ma powodu do rozdzierania szat.

(2015/03/08 18:40)

Mozets

Nie jest źle. Lista pewnie będzie uzupełniana. Jak na razie nie ma na niej Wojciecha Jaruzelskiego, Czesława Kiszczaka, Popławskiego, Świerczewskiego, Rokossowskiego i wielu innych. I lista zmieni się w happening. Przy okazji wielu młodych ludzi zaglądnie do materiałów historycznych i zapozna się z dossier kandydatów. I to byłoby bardzo pozytywnym efektem zapoznania się z historią. Która jest słabo znana w epoce PC, SMS, smartfonów, Iphonów etc. W sumie nie odsądzałbym od czci takich pomysłów. Ważne są intencje - a one chyba są "zbożne". ( Czyli po polsku - błagorodne). Co innego gdy intencje są źle odczytane jak w anegdocie poniżej:

Zła ocena intencji jest źródłem złej oceny faktów .
Przykład:
mówi Rosjanin – „Spotkałem Stalina , spojrzał na mnie, odwrócił się i poszedł. A przecież mógł mnie zabić!”

(2015/03/09 12:51)