General Karol Swierczewski

/ 3 odpowiedzi

 

Witam,

Interesuje sie  szczegolnie dwoma tematami, a mam niewiele wiadomosci:

1. armia rosyjska I wojna swiatowa 29 korpus armii, 32 brygada 189 batalion zwany tambowskim , ktorej zolnierze wojowali  miedzy twierdza brzeska , Baranowiczami i Minskiem Litewskim. Dowodca general Francewicz. Moj dziadek byl adiutantem  sztabu 32 brygady

2. niesluszny aktualnie general Karol Swierczewski. Na tym portalu nie ma rowniez zadnej wiadomosci.Moj ojciec walczyl u jego boku.

 

Bede zobowiazana za sugestie gdzie szukac.

 

Krystyna

darda


Co do "niesłuszność" Karola Świerczewskiego, to zasłużył sobie na nią nie tyle młodzieńczą służbą w armii wobec Polski napastniczej, ale swoimi hiszpańskimi i drugowojennymi "wyczynami". Pierwsze  można by, choć w przypadku pełnionych stanowisk z wielkim trudem, propagandowym otumanieniem wytłumaczyć. Indolencji i brutalności wykazanej latach późniejszych - usprawiedliwić się nie da.

Zwłaszcza sposób dowodzenia 2 Armią WP operacji łużyckiej powinien zaowocować błyskawicznym odebraniem dowodzenia i postawieniem pod sąd wojenny. Za mniejsze przewinienia Stalin bez skrupułu skazywał swych generałów na śmierć. Najwyraźniej w tym przypadku dowodzenie prowadzące do gigantycznych strat i w praktyce klęski pod Budziszynem było zasługą, bo zaowocowało dla "Waltera" awansem...

Nie, świetlana postać to doprawdy nie była. Twój ojciec miał dużo szczęścia, że przeżył służąc pod tak niekompetentnym dowódcą.
(2013/08/09 06:08)

Cezar


Miał również szczególne podejście do alkoholu- czyli był wiecznie "nawalony". Jego brutalność przejawiała się m. in. tym, że potrafił  strzelać w pijackim amoku, do swoich żołnierzy i oficerów... (2013/08/09 07:25)

Ricardo


W czasach kiedy byl "słuszny" nazywano go "człowiekiem, który się kulom nie kłaniał", fakt był tak zamroczony alkoholem, zwykle, że wyłażąc na przedpole narażał się na ostrzał i nawet o tym nie wiedział. Świetlaną ani zasłużoną postacią dla nas nie był z pewnością. U jego boku walczyli także byli żołnierze AK, na których wyroki śmierci za sfingowane przewiny, ochoczo zatwierdzał. Na tym portalu pojawia się wielu na prawdę zasłużonych Polaków, żeby nie trzeba wykopywac takich zdewaluowanych bohaterów jak Świerczewski. (2013/08/11 08:56)