Gdzie służył mój Dziadek? W KOP?

/ 27 odpowiedzi / 4 zdjęć
Witam wszystkich serdecznie

Tym razem to sprawa osobista

Na zadanie ostatnio mojemu ojcu (z którym wcześniej rzadko miałem okazję się widywać) pytanie dotyczące mojego Dziadka otrzymałem tylko i aż niżej załączone zdjęcie.

Zarówno Ojciec mój, jak i wujostwo nie mają zielonego pojęcia (bynajmniej tak twierdzą) co robił i gdzie przebywał mój Dziadek, Franciszek Pawelski (rocznik 1910) w okresie sierpień - październik 1939 roku?

Jedyne co udało mi się odczytać ze zdjęcia to KOP i z uwagi na fakt, że Dziadek mieszkał niecałe 20 km od granicy w Zbąszyniu przyjąłem, że służył w Korpusie Ochrony Pogranicza, ale czy tak faktycznie było?

Gorąco proszę o pomoc w interpretacji poniższej fotografii lub też wskazanie ewentualnego źródła, z którego mógłbym dowiedzieć się czegoś więcej na temat losów mojego przodka.

Dziękuję, Adrian

Kowalinho

Zdecydowanie KOP.

Zdjęcie jest z drugiej połowy lat 20tych, najpóźniej z pierwszych lat trzydziestych (kurtka wz.19 z wysokim kołnierzem).

Siodło wz. 1925. Fajne oznaczenie jednostki na czapraku, rzadka sprawa. Zwykle monogramy były na derkach, albo czaprakach ozdobnych. :-) (2013/01/19 11:02)

canti80

Zdecydowanie KOP.

Zdjęcie jest z drugiej połowy lat 20tych, najpóźniej z pierwszych lat trzydziestych (kurtka wz.19 z wysokim kołnierzem).

Siodło wz. 1925. Fajne oznaczenie jednostki na czapraku, rzadka sprawa. Zwykle monogramy były na derkach, albo czaprakach ozdobnych. :-)

Dziekuje, biorac pod uwage rok urodzenia Dziadka to musial to byc okres po 1928 roku.Ale czy to moze oznaczac, ze do wybuchu wojny Dziadek mogl sluzyc w Korpusie? Gdzie moglbym to ewentualnie potwierdzic? (2013/01/21 00:12)

shimada

Jeżeli Twój dziadek urodził się po roku 1928, to w żadnym przypadku nie mógł służyć w KOP-ie.
W chwili wybuchu wojny Twój dziadek miał 11 lat, a we wrześniu 39' KOP zakończył swoje istnienie.
Może dziadek służył w KBW ??? (2013/01/21 18:16)

harnas

Witam wszystkich serdecznie

Zarówno Ojciec mój, jak i wujostwo nie mają zielonego pojęcia (bynajmniej tak twierdzą) co robił i gdzie przebywał mój Dziadek, Franciszek Pawelski (rocznik 1910)

Rocznik 1910      czyli w 1939 roku 29 lat nie 11     Zbąszyń  (o ile chodzi o ten koło Poznania)tylko  w okresie międzywojennym był   około 20 KM przy granicy po 45     był juz nieco dalej od nowej granicy ;) (2013/01/21 18:56)

harnas

Niestety  obcięło  poprzedni  post    rocznik 1910 w 1928    to 18 lat        czyli   z tego co wiem raczej mógł już służyć w wojsku  nie wiem czy dotyczyło to również KOP
cyt   z Do Broni służba wojskowa w 1938 i 1939 r.(Poborowi mieli obowiązek zgłoszenia się do właściwego zarządu gminy w dniu przez ten urząd wskazanym w ciągu września tego roku kalendarzowego, w którym ukończyliby 17 lat, celem wciągnięcia do rejestru poborowych. Ponownie należało sie zgłosic w pażdzierniku lub listopadzie tego roku, w którym poborowy ukończyłby lub ukończył 20 lat.

Listy poborowe 21-latków musiały byc gotowe na marzec następnego roku.

Obywatele w przedziale 23-60 lat, którzy nie odbyli służby wojskowej, rownież mogli zostać powołani do wojska, przy czym dla osób powyżej 38 roku życia przewidywano kierowanie do rezerwy, pospolitego ruszenia , pomocniczej służby wojskowej albo zwalniano z obowiązku wosjkowego (w zależnosci od oceny zdolności do służby i wieku). Do odbycia zasadniczej służby wojskowej zobowiazane były osoby w wieku 23-38 lat, tylko z orzeczoną kategorią A.

Dopuszczano też zaciąg ochotniczy 17-latków o nienagannej opinii, kategorii A oraz za pisemnym pozwoleniem ojca lub opiekuna.
)

autor: Krzyśku Buczek-Pągowski
więcej tego autora
GRH Pionierzy 40 Pułk Piec... GRH Pionierzy 40 Pułk Piechoty (II Wojna Światowa) (2013/01/21 19:07)

WachmistrzKOP

A mogę prosić o powiększenie samej postaci, bez konia i budynku w tle? Wydaje mi się, że na derce są litery KOP, jednak miejscem urodzenia bym się nie sugerował. Jeśli chodzi o Zbąszyń w Wielkopolsce to i tak KOP nie chronił przecież zachodniej granicy. Tam mieliśmy Straż Graniczną. Wcale to jednak nie znaczy, że człowiek spod zachodniej granicy nie mógł trafić do KOP, wręcz przeciwnie.
Zwracam uwagę na jeszcze jeden fakt: jeśli nie był żołnierzem zawodowym a przynajmniej nadterminowym, to w 1939r. został zmobilizowany jako rezerwista, wcale nie koniecznie do jednostki gdzie odbywał służbę zasadniczą.
Jeśli dobrze odczytuję napis głosi on "8 sz. KOP" co dawałoby 8 szwadron, czyli Krasne w składzie pułku Wilejka, ale lepszy skan tego fragmentu wiele by wyjaśnił. (2013/01/21 23:06)

Rumcajs

Krzysztof "K.O.P" to tam jest na pewno i do tego z kropkami jak napisałem. A spod nogi wystaje coś jakby cyfra "5" lub "8" i dwie litery "o"? i "z" lub "s". Ale rozpoznanie tego już to poza moim zasięgiem.
(2013/01/21 23:22)

canti80

Dziękuję Panowie za podjęcie tematu

... z tym KOP-em w Zbąszyniu (60 km od Poznania) to faktycznie popłynąłem, wstyd, ale cóż jakoś to muszę przełknąć ...
... próbuję się czegoś uchwycić, bo nie miałem okazji rozmawiać z Dziadkiem (nawet go nie pamiętam, gdyż zmarł jak miałem 3 lata;( (2013/01/22 00:04)

canti80

... dziękuję Panowie za podjęcie tematu

... z tym KOPem (60 km od Poznania) to faktycznie popłynąłem ...  wstyd, ale muszę to jakoś przełknąć

... z Dziadkiem niestety nie było mi dane m.in. na ten temat porozmawiać, gdyż zmarł jak miałem 3 lata;( (2013/01/22 00:09)

canti80

... dziękuję Panowie za podjęcie tematu

... z tym KOPem (60 km od Poznania) to faktycznie popłynąłem ...  wstyd, ale muszę to jakoś przełknąć

... z Dziadkiem niestety nie było mi dane m.in. na ten temat porozmawiać, gdyż zmarł jak miałem 3 lata;( (2013/01/22 00:10)

canti80

... i trochę większe zdjęcia Dziadka (2013/01/22 00:14)

canti80

... przepraszam, ale ten komentarz x 3 nie był zamierzony ... system (2013/01/22 00:17)

WachmistrzKOP

Czyli informację o 8 szwadronie KOP można spokojnie potwierdzić. Wydaje się, że na naramienniku ma również numer szwadronu, ale za słaba jest jakość żeby powiedzieć to z całą pewnością. Datowanie spokojnie możemy przenieść na drugą połowę lat 30-tych, prawdopodobnie tuż po reformie mundurowej. Tym to sposobem jeszcze stara kurtka, ale już zgodnie z nowym regulaminem ładnie usztywniona czapka, czego wcześniej nie udawało się wyegzekwować często nawet u oficerów. Równie dobrze może to być także czas mobilizacji, kiedy rezerwistów ubierano w to co było w magazynach. (2013/01/22 07:09)

canti80

... czyli wiem już coś więcej, ale ... jeszcze dużo przede mną;)
Wpatrując się coraz częściej w to zdjęcie przyszło mi do głowy, że białe paski "biegnące" wzdłuż budynku to może być śnieg, więc tym samym jedną z hipotez o czasie mobilizacyjnym można by było wykluczyć... ale 100% pewności, jak zawsze przy takich analizach nie ma, więc ...
Jeszcze raz dziękuję za poświęcony czas
Wszystkiego dobrego (2013/01/22 22:40)

zylkos

Do 5 to to nie podobne.......... (2013/01/22 23:08)

zylkos

naramiennik cyfra niewidoczna,na łapce jakby ciemny proporczyk,w powiększeniu obszycie wężyka nie pokrywa się całościowo z tą ciemną plamą....Ewidentnie kawaleria KOP.Na fot.to samo,kurtka wz.19  itaki sam wzór wężyka z proporczykiem kawalerii KOP. (2013/01/22 23:25)

Rumcajs

Do 5 to to nie podobne..........

Kolego Zylkos komentarz spóźniony o 23 godziny i zbyteczny. Sprawa omawiania widocznych na zdjęciu oznaczeń została zakończona ostatecznie przez Kolegę WachmistrzKOP 16 godzin wcześniej. (2013/01/22 23:46)

WachmistrzKOP

Wpatrując się coraz częściej w to zdjęcie przyszło mi do głowy, że białe paski "biegnące" wzdłuż budynku to może być śnieg, więc tym samym jedną z hipotez o czasie mobilizacyjnym można by było wykluczyć...

Trafna uwaga z tym śniegiem. Zdjęcie zatem zrobione jest przed wojną przy dużym budynku wyglądającym na stajnię, więc prawdopodobnie w miejscu postoju. Idąc dalej, Twój dziadek mógł być w 8 szwadronie KOP w służbie zasadniczej. Nie wyjaśnia to jednak w żaden sposób co się z nim działo latem - jesienią '39. Musielibyśmy mieć wiedzę, czy udało mu się służbę zasadniczą skończyć do wybuchu wojny, czy nie. Jeśli tak, to wcale nie musiał zostać potem zmobilizowany do KOP. Znam przypadek KOPisty z Sosnowca, który po zakończeniu służby zasadniczej w Batalionie Iwieniec wrócił w marcu '39 do domu a w sierpniu '39 został zmobilizowany do Śląskiego Inspektoratu Straży Granicznej. Ktoś najwyraźniej uznał, że po co człowieka gonić przez całą Polskę, skoro nie wiadomo jak się sytuacja rozwinie i czy zaraz nie będzie musiał wracać. (2013/01/23 12:59)

canti80

Panowie jeszcze raz dziękuję za pomoc, pozostaje mi teraz poszukać jakiegoś archiwum ... (2013/02/01 00:57)

WachmistrzKOP

Właściwie wszystko co związane z przedwojennymi formacjami granicznymi przechowywane jest w Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie. (2013/02/01 07:05)

canti80

Właściwie wszystko co związane z przedwojennymi formacjami granicznymi przechowywane jest w Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie.

... dziękuję, bardzo cenne wskazówka, a czy ww. archiwum jest ogólnie udostępnione czy też może wymaga jakichś specjalnych pozwoleń, albo i "znajomości"? (2013/02/08 00:13)

WachmistrzKOP

Z tego co mi wiadomo Archiwum udostępnia swoje zbiory. Korzystanie z nich jest odpłatne. Jeśli ktoś jednak poszukuje materiałów niekomercyjnie (np tak jak Ty szukając wiadomości o przodkach) może poprosić dyrektora placówki o zwolnienie z opłaty i zwykle prośba taka jest uwzględniana. (2013/02/08 08:34)

Cwiki

Witam wiem że temat trochę przedawniony ale mam podobny "problem" z dziadkiem, który służył w Korpusie. Z wywiadu rodzinnego wiem, że mieszkał w Gliśnie k/Borzyszkowa tzn w powiecie Bytowskim. Posiadam jedno jedyne zdjęcie portretowe i zastanawiam się dlaczego na patkach jest Orzeł. Czy może to wynikać z faktu iż dziadek pochodził z wlkp. i brał udział w powstaniu czy raczej z faktu iż był żołnierzem armii wielkopolskiej? (2013/08/08 18:58)

formoza58

Służył w Straży Granicznej,więc nosi na patkach jej "korpusówkę" i odznakę pamiątkową tej formacji. (2013/08/08 20:13)