Garłacz

/ 13 odpowiedzi / 5 zdjęć
Zagadka. Proszę o zidentyfikowanie tej broni??? 

Z góry dziękuje za jakiekolwiek szczegóły, tropy ;)

yano57

Kopia garłacza skałkowego. (2014/09/29 21:19)

terni

Jest to bez wątpienia garłacz z zamkiem skałkowym. Wygląda na oryginał z początku XIX wieku. (2014/09/30 08:33)

darda

Na podstawie czego twierdzisz, że to oryginał?  (2014/09/30 08:47)

yano57

Ta kopia jest ładna ale czy dobrze zrobiona ?
Łoże lakierowane (a gdzie wytarte drewno, wielokrotnie woskowane, często jakieś otarcie czy korniki - 200 lat swoje robi), za delikatny wkręt przy kurku. Kurek był osadzany na osi orzecha zakończonej kwadratowo. Wkręt (jak kto woli -śruba) powinien być więc mocniejszy i
z większym łbem. I tak dalej i tak dalej....
Zdjęcia sobie ściągnąłem obrobiłem, możemy dyskutować.
Dość często na tym portalu spotykam osoby, które rejestrują się i pytają o oryginalność jakiegoś przedmiotu, aby wypowiedzi, stały się później argumentem na oryginalność przedmiotu.
Ja uważam, że to jest ładna (nie czytać dobra) kopia garłacza. Nie wiem tylko czy wykonana współcześnie czy wcześniej. W latach siedemdziesiątych dość powszechne było produkowanie kopi broni palnej i białej. Dzisiaj te przedmioty są oferowane na aukcjach jako oryginały XVII-XIX wieczne.
Niektóre repliki broni palnej, które wtedy oglądałem (dotykałem a i coś tam kupiłem) były wykonane perfekcyjnie, stal gatunkowa – ręczny grawerunek, CNC nie było. Od oryginału odróżniało je tylko brak otworu zawałowego przy panewce (takie były przepisy). Inne kopie, tańsze, to była typowa cepelia - tandetna stal, badziewne odlewy.
Ja uważam, że to KOPIA, i to nie najlepsza tylko ładna.
Ja też chętnie dowiem się, na jakiej podstawie przedmówca określił, że to oryginał ...”z początku XIX wieku.” Może coś tam za tym przemawia. (2014/09/30 11:11)

Jaburek

Mnie też się wydaje, że to kopia. Dziwaczne połączenie chwytu przy spuście typowego dla sztucerów/strzelb myśliwskich z lufą a'la Rumcajs :) Poważniej mówiąc zbyt nowocześnie wygląda śruba mocująca kurek, poza tym dość dziwaczny kształt panewki. Poza tym drewno wygląda na lakierowane, a nie woskowane... (2014/09/30 13:45)

terni

Bo nie wygląda na kopię (replikę). Widziałem podobny w muzeum w Biłgoraju i był opisany jako garłacz rosyjskiej armii z początku XIX wieku. Tamten miał bardziej zniszczoną korozją lufę i zamek. Jedynie zdobień za wylocie lufy sobie nie przypominam. Broń wojskowa raczej zdobień nie miała. Replika to wyraźnie współcześnie wykonana broń dawnego wzoru. Inaczej to nie replika tylko falsyfikat. (2014/10/01 00:34)

argo

Zacząłbym od sprawdzenia magnesem czy to aby na pewno stal, kupa atrap dawnej borni skalkowej i kapiszonowej była wykonywana ze znalu, a tu nie podoba mi sie szarawy odcien przedmiotów metalowych ( chyba ze to wina swiatła) (2014/10/01 00:55)

yano57

Może to i podobne ... (2014/10/01 10:14)

yano57

A tu kilka przykładów: (2014/10/01 10:15)

lusi9293

No pewnie, że to KOPIA. I to byle jaka.Na blasze zamkowej widać łby śrub...Do czego są przykręcone?W oryginalnych egzemplarzach w tych miejscach są gwinty. Łby śrub są po drugiej stronie łącząc kontrblachę z blachą zamkową...Inaczej cały zamek rozpadłby się po pierwszym strzale.
Pozdrawiam (2014/10/29 23:04)