Fotka z SS-manem czyli granica głupoty przekroczon

/ 53 odpowiedzi

Nie tak dawno jeden z użytkowników portalu wychwalał bohaterskie czyny cudzoziemskich ochotników a teraz przyszedł czas na pamiątkową focie.

 http://historia.trojmiasto.pl/Polscy-rekonstruktorzy-na-zdjeciu-z-weteranem-Waffen-SS-n61475.html

Ten wątek został zablokowany - nie możesz odpowiadać na posty

harnas


Zdaje się ,że to nie pierwszy tego typu artykuł    co pół roku wybucha podobna afera   (2012/09/01 18:28)

Rumcajs


W tym wypadku raczej nie ma znaczenia, że coś takiego wychodzi co jakiś czas. Ważniejsze jest, że w ogóle wychodzi. Po co robi się coś takiego? A później grupy o "niemieckie" mają żale i pretensje, że robi się na nie nagonkę. Myślenie zawsze jest w cenie. (2012/09/01 18:58)

harnas


Na Grenadierze podobno  były lepsze jaja     ale ciiichutko się zrobiło (2012/09/01 20:09)

Rumcajs


Ziarko do ziarka, aż zbierze się miarka. Lub jak kto woli - dopóki dzban wodę nosi...   (2012/09/01 20:55)

Otto Kohl


Wkrotce nasze Stowarzyszenie zamiesci sprostowanie do tego tendecyjnego i nieobiektywnego naszym zdaniem artykulu. No coz 1 wrzesnia, najlepszy czas na znalezienie jakiejs sensacji.
kapitan Koot


Artykuł jest tendencyjny, to fakt. Z punktu widzenia rekonstrukcji i wiedzy historycznej spotkanie z weteranem odtwarzanej jednostki jest zawsze wartościowe. Sam bym chętnie porozmawiał np. z byłym żołnierzem SS Charlemagne na temat walk na Zachodnim Pomorzu. Ale na PR to musicie Panowie bardziej zwracać uwagę, żeby nie podkładać się na ataki za bezdurno... (2012/09/01 21:55)

Otto Kohl


Jesli masz jakies pytania do weterana Charlemagne to przeslij mi na PW info, przekazemy mu przy najbliszej okazji :) .
ajzeman


Panowie! Rozumiem Wasze racje. Niestety jednak sami popełniliście błąd. Bo co innego są Wasze wspomnienia -zakładam, że z owym panem weteranem SS nie rozmawialiście o sposobach pacyfikacji wiosek tylko o walkach. Do tej pory wszystko gra ale w momencie wrzutki do netu takiej fotki cała historia jej powstania się odrywa. Zostaje tylko to, że polscy rekonstruktorzy spotkali się z byłym SS manem za granicą. Nasuwają się pytania laikom - po co tam byli i co robili? Niezależnie od tego co robiliście to można wykreować zupełnie inną historię z zupełnie innym kontekstem. Nie wrzucajcie fotek, które mogą być kojarzone pejoratywnie a jeśli już to robicie to dodajcie odpowiedni komentarztak aby nikt się nie przyczepił. A co do artykułu polecam sprostowanie. (2012/09/02 12:33)

harnas


Mnie zastanawia jedna rzecz    - artykuł pojawił się 1 września  w rocznicę wybuchu 2 Wojny (jest wiele odpowiedniejszych tematów które można było opisać     związanych z tą rocznicą)
-Ostatnio w Trójmieście głośno jest o pewnym parabanku  który puścił z torbami kilkaset osób   i o synu pewnego polityka który z tą instytucją współpracował - Jak dla mnie to jest zasłona dymna kontrowersyjny  temat zastępczy   i szukanie taniej sensacji. (2012/09/02 12:57)

Stary Kojot


Wygląda to... dziwnie...Rozumiem spotkanie z weteranem, weteran po cywilnemu, rekonstruktorzy po cywilnemu, zwłaszcza, że temat trudny i kontrowersyjny...A tu widzimy weterana w mundurze W-SS i prężących sie przed nim rekonstruktorów także w mundurach W-SS.O co chodzi...?Chciano mu przypomnieć stare, dobre czasy...?Dla mnie niepojęte... (2012/09/02 14:21)

al-Muell


Rozumiem, że grupa bardzo chciała się spotkać z weteranem odtwarzanej formacji - wszak to bardzo dobry sposób na dowiedzenie się wielu rzeczy - poznania zarówno motywacji, jak i życia codziennego członków odtwarzanej formacji.

Rozumiem też, że do spotkania doszło na jakiejś oficjalnej imprezie, stąd wszyscy w mundurach.

Ale całość robi niedobre wrażenie i wrzucenie takiego zdjęcia na FB aż się prosiło o taką reakcję jakiegoś dziennikarza. Czy osobom widocznym na zdjęciu się to podoba czy nie, dla laika (i nie tylko dla niego) wygląda to trochę jak "wiernie kontynuujemy dzieło wielkich przodków". Ufam, że nie taki cel przyświecał osobom widocznym na zdjęciu, ale taki, siłą rzeczy musiał być odbiór wilu odwiedzających.

(2012/09/02 17:08)

darda


Dla mnie niepojęte...

Najdelikatniej mówiąc!
Mam tylko nadzieję, że to był to jedynie durny szczeniacki wybryk, a nie naturalna konsekwencja wyznawanego światopoglądu. (2012/09/02 17:52)

WachmistrzKOP


Na pierwszy rzut oka nie bardzo mi się to podoba, ale skoro Otto Kohl zapowiedział oficjalne stanowisko stowarzyszenia w tej sprawie, to wstrzymajmy się z wyrokami zanim nie wysłuchamy ich racji. Przecież to oni, a nie jakiś redaktor są naszymi "kolegami po fachu". (2012/09/02 20:25)

Komski


Tekst nie wydaje mi się specjalnie napastliwy. Jest raczej delikatny... Nie bardzo wiem o co można mieć pretensje do redaktora? Ale to prawda, to jest kwestia punktu widzenia. I z mojego punktu widzenia robienie sobie fotek w mundurach SS wspólnie z umundurowanym weteranam SS to tak zwane "klasyczne przegięcie pały"! (2012/09/02 21:18)

Rumcajs


Zasadniczy problem sprostowań polega na tym, że nawet jeśli ktoś je wydrukuje, to z reguły głęboko w środku, gdzieś na krawędzi strony małymi literkami. A ponadto mało kto je czyta. To tak w odróżnieniu od niusa, który później ma być sprostowywany. Dlatego nie należy robić czegoś co później trzeba tłumaczyć. Jeśli już się to zrobiło, to należy starać się to zachować przy sobie. Jeśli już nie udało się tego zachować w tajemnicy, to warto starać się żeby ogień szybko się wypalił, a dym szybciutko się rozwiał. Tak czy inaczej warto czasem pomyśleć i policzyć zyski i straty. (2012/09/02 21:20)

darda


Zapoznałem się z oświadczeniem "Die Freiwilligen" dotyczącym tej sprawy:

W nawiązaniu do artykułu zamieszczonego przez Państwa redakcję pt. "Polscy rekonstruktorzy na zdjęciu z weteranem Waffen SS" w dniu 01.09.2012 r. informujemy, iż Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej ,,Die Freiwilligen,, jest legalnie działającym stowarzyszeniem, którego regulaminowymi celami są między innymi : badanie i promocja historii, prowadzenie działalności edukacyjnej poprzez upowszechnianie i promowanie wiedzy historycznej. Działania te realizowane są nie tylko poprzez udział w rekonstrukcjach i imprezach historycznych, ale również przez tworzenie galerii zdjęciowych , badanie literatury ale i spotkania z osobami żyjącymi w okresie II Wojny Światowej. Są to nie tylko członkowie niemieckich sił zbrojnych ale i polscy weterani Ludowego Wojska Polskiego czy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Relacje świadków są niejednokrotnie najlepszym źródłem informacji, pozwalającym wiernie odtworzyć interesujące nas wydarzenia. Wszelkie imprezy historyczne nie będące inscenizacjami historycznymi, w których członkowie SRH ,,Die Freiwilligen,, biorą udział mają na celu jedynie powiększenie wiedzy z zakresu historii wojskowości z okresu II Wojny Światowej. Członkowie SRH ,,Die Freiwilligen,, nigdy w żaden sposób swoją działalnością nie naruszyli i nie mają zamiaru naruszać przepisów polskiego prawa.

Zaznaczamy jednocześnie, że odtwórstwo historyczne, którego jesteśmy realizatorami, w naszym wykonaniu nie stanowi pochwały dla ideologii narodowosocjalistycznej. Jako pełnoprawni i niekarani obywatele Rzeczpospolitej Polski jesteśmy świadomi zbrodniczego jej charakteru, zaznaczając iż podejmowane przez nas działania mają cel jedynie poznawczy oraz edukacyjny, powiązany z popularyzacją historii.


Cieszę się, że "członkowie SRH ,,Die Freiwilligen,, nigdy w żaden sposób swoją działalnością nie naruszyli i nie mają zamiaru naruszać przepisów polskiego prawa". Wydaje mi się jednak, że w tej sprawie nie o literę prawa chodzi, lecz o coś całkiem innego...
(2012/09/02 21:54)

Wrotycz


Ja pierdzu ... !!!

:0

"Zdjęcie z ssesbandem , bezcenne" ? ? ?  ?

(2012/09/02 21:57)

Rumcajs


Tylko gdzie ten tekst wyjaśnia czemu weteran stoi w mundurze? Bo to, że jego rozmówcy są w strojach organizacyjnych, to można jeszcze od biedy jakoś wyjaśnić. A tego, że są niekarani i pełnoprawni, to im chyba nikt nie zarzucał. I chyba to by było na tyle. (2012/09/02 22:04)

Hindus


Fotografia została opublikowana w internecie 14 sierpnia 2011 roku - po ponad roku, właśnie 1 września 2012 roku wzbudziła kontrowersje.

Podzielam opinię Harnasia.

Pozdrawiam
Hindus (2012/09/02 22:07)

Stary Kojot


A jakby ten materiał został opublikowany 25 sierpnia lub 15 września 2012, to by coś zmieniało...?Pismaki zapewne starannie przeglądają sobie podobne strony internetowe, archiwizując co ciekawsze kąski...To jest do przewidzenia, że materiał wzbudzający kontrowersje czy emocje, zostanie opublikowany w najdogodniejszym czasie, a nie w sezonie ogórkowym. (2012/09/02 22:21)

Otto Kohl


Weteran stoi w mundurze, gdyż w Finlandii gdzie zostało wykonane to zdjęcie nie widzą w tym nic złego. Jak ciężko nam Polakom zrozumieć, że inne narody podchodzą do pewnych spraw zupełnie inaczej - może akurat w tym temacie mamy do tego prawo, jednak nie byliśmy u siebie, nawet nie przyszło nam do głowy nalegać aby tą bluzę zdjął.

No cóż mamy nauczkę i w przyszłości nie damy szukającym taniej sensacji pismakom powodów do pisania podobnego typu paszkwili.

Pozdrawiam, (2012/09/02 22:27)

Otto Kohl


Steiner - przed weteranem stoimy w szeregu, gdyż na naszą prośbę zorganizował nam małe szkolenie z musztry z bronią. Mimo, że temat ten jest mi bardzo dobrze znany to nauczyłem się czegoś nowego, bo musztra w oddziałach ochotniczych ( przynajmniej w batalionie fińskim ) wyglądała zupełnie inaczej. No ale zawsze lepiej przedstawić to jako oddawanie honorów, a potem wspólna czarna msza i rytualne zjedzenie kota. (2012/09/02 22:33)

mauserPo co ta musztra ? Lepiej jakby pokazał jak się podpala stodołę pełną jeńców albo żywą tarczę z
cywilów!

To by zdecydowanie lepiej służyło temu, co w oświadczeniu nazwano:  badanie i promocja historii, prowadzenie działalności edukacyjnej poprzez upowszechnianie i promowanie wiedzy historycznej.


Protestuje przeciwko nazywaniu tych ludzi moimi  "kolegami po fachu" ! (2012/09/03 15:39)

Otto Kohl


Kolego mauser jeżeli masz coś do napisania na nasz temat to uprzejmie proszę by miało to jakąś merytoryczną wartość. Wypowiedzi o podobnym poziomie jak Twoja wystarczająco dużo jest na portalach odkrywca.pl , wp.pl i innych. (2012/09/03 15:54)

kaesowo


no i macie efekt domina.....
http://www.express.bydgoski.pl/look/article.tpl?IdLanguage=17&IdPublication=2&NrIssue=2231&NrSection=500&NrArticle=230167&IdTag=3790
oby nie wzięły się za to ogólnopolskie media,myślenie ma przyszłość.... (2012/09/03 16:26)