Fort Nr VII (Cybulice) Twierdzy Modlin

/ 23 odpowiedzi / 4 zdjęć
Model fortu VII (Cybulice) twierdzy Modlin (Nowogeorgiewsk). Fort artyleryjski wzniesiony w latach 1883-88 na lewym brzegu Wisły, w sektorze południowym. Początkowo był to standardowy fort artyleryjski, później wielokrotnie modernizowany. Model przedstawia stan obecny ( z pominięciem zadrzewień), przybliżona skala 1:200. Wykonanie modelu i fotografii-Hubert Mitschein (Niemcy).

Stary Kojot

Na czarno zaznaczono kopułę obserwacyjną. Niestety, kilka lat temu, złomiarze wycięli tą kopułę równo z trawą... (2010/01/31 15:03)

Stary Kojot

Tak wyglądała wycięta i skradziona, pochodząca z okrętu wojennego, kopuła obserwacyjna, . Na zdjęciu kopuła z fortu w Kosewie(jeśli dobrze pamiętam). (2010/01/31 15:17)

dabwoj1

Zawsze poruszają mnie doniesienia o dewastacji zabytków. Chcąc wiedzieć co i gdzie utraciliśmy znalazłem informację na www.forty.waw.pl iż kopułka ta zniknęła zimą 2004 r. Zdjęcie tej kopułki podpisano tam:"Pancerna kopułka w trakcie wojny". Są też dwa zdjęcia z czasów jak jeszcze była oraz miejsce jakie po niej zostało. Aż żal patrzeć. (2010/02/07 08:03)

Ela Wiercinska

Tyle zostało...
Najsmutniejsze jest to, że kopuła przetrwała dwie wojny światowe, 50 lat komunizmu, a została w barbarzyński sposób wycięta palnikiem i wywieziona na złom w wydawało by sie "wolnej i niepodległej Polsce"... (2010/02/07 09:46)

marekjg

NIe rozumiem ludzi którzy coś bezsensownie nisczą! Przygotowuje arykuł na temat obozu warownego twierdzy Grudziądz, tutaj kopuły obserwacyjne schronu dowodzenia  i kopuły HPT94 zachowały sieponiewaź były zbyt ciężkie. Natomiast całe wyposażenie wewnętrzne zostało skradzone i wywiezione w nieznanym kierunku... Poruszyło mnie szczególnie to co napisał Steiner na temat sprawców! Ciekawe kto podjął taką decyzję - myślę że powinna się tym zainteresować Żandarmeria Wojskowa. Pozdrawiam wszystkich. MOdel fortu I klasa (2010/02/18 11:00)

marekjg

Przepraszam, muszę zmienić okulary! Przepraszam gorąco żołnierzy! A złomiarzom to bym łapy poobcinał. Ci byli nieźle wyposażeni i chyba również w cięzki sprzęt... (2010/02/18 11:03)

WachmistrzKOP

U nas w Osowcu zawsze pod koniec zwiedzania powtarzam ludziom, że lata 1945 - 53 kiedy na Twierdzy Osowiec nie ma żadnej jednostki wojskowej to czas, kiedy ludność okoliczna robi tu spustoszenia porównywalne z obiema wojnami światowymi. Jeśli coś stoi puste, to znaczy, że jest niczyje, a skoro tak, to można czerpać z tego pełnymi garściami nie bacząc na nic. Taka jest polska mentalność.

W Osowcu przez te 8 lat zniknęły prawie wszystkie drzwi pancerne (mało nie ważą), instalacje elektryczne, elementy stalowe, nie gardzono także brukiem kamiennym i cegłą.

(2010/02/18 20:51)

danmal2777

A ile lat Armii w Osowcu nie ma bo kiedyś byłem to była jak byłem mały?? (2010/02/18 21:41)

WachmistrzKOP

Na Fotach I i III wojsko jest cały czas. Te 8 lat o których pisałem to lata wczenopowojenne 1945 - 1953. Pierwszy i jak do tej pory jedyny okres w dziejach Twierdzy kiedy nie było tam wojska. (2010/02/18 22:58)

Yanmon

Steiner dawno nie byłem w cybulicach, Ostatnim razem kiedy odwiedzalem je z dziecmi były ślady dokopywania sie do okien pancernych od strony lasu. Istnieją jeszcze?
nie moge znalezc zdjecia ale jesli ktos chce poszukam i wkleje (2010/04/01 19:42)

jjg-jarek

Szkoda tej kopuły, pamietam ze w 2000 byłem tam specjalnie dla niej w Nowej Technice Wojskowej były fotki kopuły we Władywostoku...jako jedynej w swiecie itd. Mimo posiadania zdjęć bez liku wsiedliśmy w auto by ja porównać. No cóż spotkał ja ten sam los co kopule bunkra pozorowujacego w Nowogrodzie...Swoja droga wytłumaczcie mi czy jak odejmnie sie koszt benzyny /nikt tego na plecach nie nosi i gazów technicznych - to dzialanie takie ma wogle uzasadnienie ekonomiczne? / pozdrawiam jjg (2011/02/17 13:47)

darda

I benzyna i gaz kradzione.
Problemem jest też brak poważnego traktowania takich spraw przez Policję - nie ma tak, żeby złodzieje i paser, czyli punkt skupu złomu, byli nie do wykrycia.
Inna rzecz, że nie wiem, w ilu przypadkach fakty takich barbarzyńskich kradzieży zostały zgłoszone na Policję, a w ilu ograniczono się jedynie do lamentu na forach internetowych.
Ciekaw też jestem  jak wiele zagrożonych przez złomiarzy obiektów (a jeszcze kilka zostało) znajduje się w rejestrze zabytków - co dawałoby większą szansę na większe zaangażowanie Policji w razie ich zniszczenia.  (2011/02/17 15:37)

SKWARA192

Chęć zysku powoduje takie zachowanie,dla takich ludzi liczy się tylko kasa.
W Twierdzy Modlin to dopiero na kradli.I zazwyczaj robią to byli wojskowi którzy dobrze znają teren i służby wartownicze pilnujące tych obiektów. (2011/02/17 16:56)

SKWARA192

Zwykły złomiarz(MENEL)nie da rady pobrać pancernych fantów. (2011/02/17 16:58)

Wrotycz

"(...)...Swoja droga wytłumaczcie mi czy jak odejmnie sie koszt benzyny /nikt tego na plecach nie nosi i gazów technicznych - to dzialanie takie ma wogle uzasadnienie ekonomiczne? / pozdrawiam jjg"

Kopuła zniknęła ja cena złomu była 1zł za1kg  kopuła ważyła pewnie lekko 2T albo lepiej. A paliwo był tańsze niż dzisiaj,
wiec się opłacało. Chińczycy mieli olimpiadę więc stal się przydała, igrzyska się udały, sportowcy medale zdobyli i wszystko jest super, wiec o co wam chodzi.

W Lwowie rozbiera się Austro-Węgierskie fortyfikacje bo Euro jest ważniejsze. :( (2011/02/17 18:22)

SKWARA192

Kasa była, jest i będzie najważniejsza na świecie.A czy przy rekonstrukcjach  nie jest ważna dużo ludzi leci na reko żeby zarobić parę złotych.Mi tam wystarczy jedzenie i jakiś upominek na pamiątkę związany z daną rekonstrukcją,który przydał by się do następnej rekonstrukcji. (2011/02/17 21:40)

jjg-jarek

Przyznam się ze w 1996/97 pokłóciłem się w schronie w Nowogrodzie tym z dwoma kopułami i pociskiem w kopule Ci co tam byli wiedza który to...o sikanie do pisuaru... Dwa lata później nie było pisuaru pewnie jedyny taki w Polsce, ani kopuły na schronie pozoracyjnym - ta to napewno była jedyna taka w Polsce. Szkoda wycieli złomiarze kolo 1998/1999. Wtedy cena za złom była symboliczna...Niestety malo ktory obiekt ma tyle szczescia co ten przestawiany w zeszłym roku niemiecki na trasie E 7, swoja droga jego bracia i siostry jak zawadzali w poszerzaniu to 30 lat temu zostali po prostu wysadzeni ładunkami i tyle, na jesieni widać miejsca gdzie kiedyś dumnie broniły drogi na pomorze przed nasza armią. (2011/02/20 13:11)

Rumcajs

Jakiś czas temu chciałem zorganizować imprezę na terenie fortu w Cybulicach. Nic wielkiego. Ot dla ok 30 młodych ludzi. Okazało się, że fort ma dwóch gospodarzy. JW z Kazunia jako właściciela terenu i Dyrekcje Kampinoskiego Parku Narodowego bo leży w jego otulinie. Oficjalnego pozwolenia wejścia na teren fortu ostatecznie nie dostałem od żadnej ze stron. Motywacje były różne, ale w obu dominowały troska o dobro zabytku, przyrody i zdrowia uczestników imprezy. Jak widać ci co nie występują oficjalnie o pozwolenie wejścia na obiekt nie mają z tym żadnych trudności z przebywaniem tam długo i włącznie z wykonywaniem tam rożnych prac dewastacyjnych. A obaj gospodarze terenu ograniczają się tylko do oficjalnych zakazów, nie prowadząc jednocześnie żadnego faktycznego dozoru tego obiektu. I tak w zasadzie wychodzi na to, że jest to tylko kolejna zawalidroga i utrudniacz życia urzędników. I najlepiej by było, żeby się w końcu rozpadł, a ludzie o nim zapomnieli. (2011/02/20 16:46)

Jarek191

Witam
Mam pytanie: po co był ten mały murek koło podziemnego tunelu? (2011/04/20 08:17)

Stary Kojot

Murek stoi do dziś, a po co był postawiony? Ja nie wiem, może ktoś bieglejszy w sztuce fortyfikacji podpowie...:) (2011/04/20 08:30)

wielebny73

a macie jeszcze jakies ciekawe zdjecia z okresu wojennego. Chodzi mi o bunkry w cybulicach oczywiscie. (2011/07/13 16:20)

Franz Aufmann

We Władywostoku znajdują się stanowiska dalmierzy (ros. Павильон для дальномера). Nie został osadzony żaden z punktów obserwacyjnych systemu Ariensa. (2017/07/21 00:29)