Formacje w kawaleri- różnica

/ 4 odpowiedzi
W okresie między wojennym były trzy formacje w kawalerii ułani, szwoleżerzy i strzelcy konni.
Może mi ktoś wyjaśnić jaka była między tymi formacjami różnica? Umundurowanie, uzbrojenie, przeznaczenie bojowe.
atyl


Taktycznie żadna. Etaty, przeznaczenie było takie same- samodzielna kawaleria. Oczywiście 1PSK, 10PSK, i 24PU od 1937 były motoryzowane, co wiązało się już z innymi etatami i przeznaczeniem. Ale dalej PU i PSK różniły się tylko nazwą. (2013/08/30 08:20)

dudzin


Różnice występowały jedynie do 1924 r., gdy pułki strzelców konnych stanowiły jazdę dywizyjną. po reformie właśnie w tym roku i przekształceniu ich w pułki jazdy samodzielnej było tak jak napisał atyl, a wiec żadne różnice nie występowały. (2013/08/30 09:31)

WachmistrzKOP


Z założenia Strzelcy Konni to formacja, która powinna przemieszczać się konno i spieszać się do boju, stąd chociażby nie wyposażano ich w lance. Jak już napisali przedmówcy te różnice zanikły w latach 20-tych, choć reszta kawalerii uznawała PSK za kawalerzystów II kategorii. Śpiewało się np: "Jedzą mięso bez widelców, to są pułki konnych strzelców".
Pod względem umundurowania, to jedyną różnicą, poza barwami pułkowymi oczywiście, było stosowanie w pułkach szwoleżerów czapek okrągłych. (2013/08/30 10:09)

formoza58


Wczoraj pod pomnikiem Wołyńskiej Brygady Kawalerii na polach Mokrej sędziwy ale pełen czaru i uroku ppłk.Makowiecki rozpoczął swoje przemówienie,konkretnie i rzeczowo podkreślając ocenił,że "...wśród wszystkich pułków naszej kawalerii nie było gorszych lub lepszych.Żolnierze tych oddziałów szkoleni byli przez oficerów z tej samej grudziądzkiej kawaleryjskiej "Alma Mater"..." (2013/09/02 17:20)