Folgierz?

/ 10 odpowiedzi / 5 zdjęć
czy ktoś może mi przybliżyć co to za broń? 
Stary Kojot

Wygląda na armatkę morską lub wałową (2014/01/05 09:05)

fuchsi

Witam,

trudno zawsze cos ocenic ze zdejcia, ale moim zdaniem jest to bron walowa, ma odpowiedna haczke/ umocnienie/trzymaka.

pozdrawiam

(2014/01/05 11:15)

shi-go

Również z powodzeniem może to być broń przystosowana do mocowania na burcie okrętu (tak jak wiosło w dulce).Jedno jest wiadome. Wielkość tej "armaty" przemawia za tym że przenosić ją może jeden człowiek. Użycie natomiast, uwarunkowane jest umieszczeniem tejże lufy w jakimś gnieździe, czy to przygotowanym wcześniej (specjalnym) czy też zależnie od "pola walki" przygotowanym doraźnie. Czyli mogła być używana ( ta broń) w zasadzie wszędzie. Nawet na drewnianym wozie, gdzie burty boczne umożliwiały by "zatknięcie" lufy. (2014/01/05 12:14)

Stary Kojot

Żółty kolor metalu sugerowałby brąz, a więc armatka morska (żelazo korodowało by w słonej wodzie).To, że mieści sie na podkładce na biurko, świadczy o niezbyt wielkim wagomiarze.Wylot lufy (jeśli dobrze widać)został zaślepiony (zmniejszony). Widać coś w rodzaju szwu po lutowaniu, jednocześnie widać wewnętrzną krawędź zaślepki.Do tego dwa otwory zapałowe.Raczej będzie to coś w rodzaju wiwatówki na przyjazd gości niz armatka bojowa.
A może ta zaślepka slużyła do wystrzeliwania małego harpunka do małego wielorybka... ? (2014/01/05 12:50)

yano57

Znalazłem to w Googlach jako Swivel Gun.

Zobacz ten

LINK

Możesz ożywać tłumacza GOOGLI, powinieneś znaleźć opisy.

Pozdrawiam Wszystkich w Nowym Roku.

(2014/01/05 12:53)

darda

Nudzi mnie już to zmienianie tytułów wątków.
Przypominam jeszcze raz, tytuł powinien w miarę precyzyjnie określać zawartość. Tytuł "co to jest?" (taki był przed zmianą na bardziej chyba odpowiadający identyfikowanemu przedmiotowi) jako kompletnie ogólnikowy jest niedopuszczalny.

(2014/01/05 15:27)