Festung Oppeln i Umocnienia

/ 7 odpowiedzi
Miałby ktoś może informacje dotyczące umocnień niemieckich na Opolszczyźnie ( bunkry , starcia wojsk itp. ) . Założyłem tu konto żeby się czegoś dowiedzieć i znaleźć w wyszukiwarce ale niestety na wyszukiwarce na Opolszczyźnie nie ma prawie nic z tego a przecież na Opolszczyźnie wiem że jest umocnień bardzo dużo bo było przecież Festung Oppeln . Opole -miasto twierdza , dwie linie umocnień
drak

Nic mi nie wiadomo żeby Opole było twierdzą choć żyje już tu ponad pół wieku. Jedynie co mogę stwierdzić to pomiędzy Szydłowem, a Polską Nową Wsią są pozostałości po stanowisku obrony przeciwlotniczej pobliskiego lotniska. Mały bunkier obserwatora oraz specyficzne  ukształtowanie terenu (można sądzić, że zostały zrobione przez ludzi stanowiska dział) (2013/12/03 21:52)

piojew

Te miejsca w których mogłyby być działa widziałem (choć teren "metalicznie" czysty). Kiedy byłem nastolatkiem przez przypadek trafiłem na bunkier-bunkry w tej okolicy z zarysowaną linią transzei (na kopułach rosły solidne drzewa). Do dnia dzisiejszego jakoś nie mogę tam trafić - to było to?

A samotny bunkier to jest w "Tillowitz forst" ale to był raczej obserwacyjny...

(2013/12/10 21:12)

drak

Tak jak przypuszczałem Opole nie posiadało żadnych umocnień typowo militarnych, jedynie propaganda niemiecka głosiła powstanie "Festung Oppeln"
Oto link do artykułu na ten temat
http://opole.gazeta.pl/opole/1,35114,15228058,Twierdza_Oppeln__Pasjonaci_historii_opowiedza__jak.html#LokOpoTxt (2014/01/06 20:29)

fuchsi

Witam,

ostatnia linia obronna byla A 2. Po styczniu 45 kazde miasto, kazdy wies, kazdy dom ,mial byc "twierdza". Nie bylo przewidziany, ze Oppeln/Opole bedzie polem walki. Wycofniace sie jednostki Wehrmachtu wykorzystywali przez miescowa ludnosc prowyzoriczne zrobione umocnie polowe.

Bajki o "Festung Oppeln" mozno tez brac pod uwage projektu olbrzym.

pozdrawiam

(2014/01/06 21:09)

Mortimer

W Otmicach są bunkry poniemieckie przy starym lotnisku które jest obecnie mocno zarośnięte (sam po nich chodziłem ) . Wiem także coś co lini okopów  biegnących wzdłuż zewnętrznej lini obrony Opola ( ponoć są gdzieś w lesie niedaleko Falmirowic ) . Mój tato mówił że za młodu chodził tam i można było znaleźć łuski po nabojach czy naboje i jeszcze było widać belki od okopów . Teraz te okopy  prawdopodobnie będą wyglądać jak rów . (2014/01/07 16:03)

swistak7

czy można przybliżyć temat tego  stanowiska między Szydłowem a P.N.W.Czy lotnisko w P.N.W.było używane do obrony Opola w 1945?Czy były walki powietrzne tak jak koło lotniska w miejscowości Wierzch koło Łambinowic? (2014/01/10 12:15)

drak

Dotarły do mnie wiadomości, że podczas prac ziemnych w 2014r  podczas układania kabla energetycznego pomiędzy Skarbiszowicami a Szydłowem znaleziono amunicje do działek przeciwlotniczych, co by świadczyło że Lotnisko w Polskiej Nowej Wsi miało szeroko rozbudowany system obrony sięgający w promieniu 12 km (2015/08/30 16:03)