Ekwipunek Szeregowego Piechura Koronnego i Litewsk

/ 4 odpowiedzi / 3 zdjęć
Dzień Dobry Forumowicze
Na wstępie zaznaczam, że wygląd owego munduru i ogólna jego prezencję znam tzn.:- kurtka granatowa z kolorowymi wyłogami (w zależności od regimentu);- z prawej strony zawieszona czarna torba na amunicję zawieszona na białym pasie;- z lewej strony brązowa torba (chyba na jakieś graty albo jedzenie dla żolnierza);- z lewej strony zawieszony tasak i bagnet;- granatowe spodnie (zimą) z kolorowym lampasem (w zależności od regimentu);- czarne wysokie buty typu węgierskiego, zachodzace trochę poniżej kolana, wycięte z tyłu;- z tyłu zrolowany koc?/płaszcz"; - z lewej strony manierka na wodę;- Kaszkiet, Kłobuk, Kołpak (różnie nazywane), czarny walcowaty, z doczepionym dłuższym daszkiem przednim i krótszym tylnym, z doczepionym przednim naczółkiem koloru czarnego, do którego była przytwierdzona srebrna lub złota błacha z wizerunkiem białego orła; do tego czarny grzebeń (z włosia łosia lub konia) przymocowany nisko z tyłu kaszkietu i przechodzącego na jego przednią krawędź oraz pionowa kitka przymocowana z prawej strony kaszkietu tuż przy dolnej krawędzi kaszkietu, koloru czarnego z białym wykończeniem u góry;  
To jest to co wiem z waszej strony, zdjęć z inscenizacji, rysunków historycznych bądź wspołczesnych.
Mam jednak pewne pytania dotyczace problemu opisanego w tytule posta, oto one:
- czy szeregowi żołnierze I RP, mieli przepisowe furażerki? Jeśli tak to jak były zaprojetkowane, jakiego były koloru? Czy żołnierze szli może w nich do bitwy (bo chyba raczej były wygodniejsze niż to kaszkietowe ustrojstwo? Czy podczas powstania gdy powstawały nowe oddziały były one wyposażane w pełny ekwipunek taki jak miały "stare" regimenty, czy też były jakieś elementy umundurowania ktore sie pojawiały z czasem, podczas wojennej zawieruchy i ograniczonych zasobach?
- dlaczego owa pionowa kitka jest przedstawiania na zdjęciach, bądź rysunkach w w inscenizacjach, które wiedziałem, a które są robione przez waszą grupę nie widziałem takich kitek, był tylko czarny grzebień na kaszkietach;
- czy zarówno kitka jak i czarny grzebień były zakładane do bitwy? Stanowiły one bardziej ozdobę na czas parad niż jakiś element wyposażenia bojowego i do tego mogły ulec zniszczeniu, stąd z funkcjonalnego punktu widzenia po co mieliby to zakładać do bitwy?
To póki co to wszystko, o straszne detale wypytuję, może rozpytuje o wiedzę dosyć powszechna dla historyków tego okresu ale nie znalazłem info na ten temat. Stąd moja gorąca prośba abyście podzieli się ze mną swoją wiedza i doświadczeniem.
PozdrawiamKamil 
kitek


A jak to było z latarkami? (2016/08/01 09:00)

Stary Kojot


Na Twoje pytania z pewnością odpowie kol. Adam Zwoiński z Gdańska. (2016/08/01 18:33)

Stary Kojot


A najlepiej skontaktuj sie z GRH "Orzeł Biały" z Gdańska, oni zajmują się tematyką Wojsk Koronnych.

https://www.facebook.com/GRH-Bia%C5%82y-Orze%C5%82-z-Gda%C5%84ska-208989852503833/photos (2016/08/01 18:35)