Dziadek w LWP

/ 5 odpowiedzi
Witam. Dziadek przyszedł z LWP ze wschodu. Jest jakiś sposób aby dowiedzieć się jaki szlak bojowy przeszedł, gdzie i kiedy został wcielony. Jaki był jego szlak bojowy, kiedy i za co dostał odznaczenia bojowe ( które są w posiadaniu rodziny ). Jak żył nie bardzo chciał opowiadać, teraz ciężko jest się dowiedzieć. Tym bardziej jak się nie wie gdzie szukać. Pozdrawiam.
Stary Kojot


Bez jakiegoś punktu zaczepienia (choćby legitymacja do odznaczenia, jakiś dokument) to trudno będzie. Po samym nazwisku, to chyba tylko Centralne Archiwum Wojskowe... (2016/12/15 14:08)

franzu


Posiadam wszystkie legitymacje do nadanych odznaczeń. Jaki byłby kolejny krok ? CAW podobno nie chce prowadzić kwerendy dla celów prywatnych. (2016/12/18 23:28)

mirfra


Jeśli chodzi o CAW to trzeba się zwrócicdo nich z wnioskiem o udostępnienie informacji archiwalnej, można mailowo. Mając dokumenty po dziadku może pan zawęzic poszukiwania do konkretnych oddziałów LWP z okresu wojny i szukac informacji w zbiorach dotyczących konkretnych pułków (2016/12/21 10:39)

franzu


Niestety spośród dokumentów zachowały się tylko legitymacje do odznaczeń. Z rodzinnych opowieści wynika że służył w zwiadzie. Czy zwracając się do CAW dobrze byłoby podać nr legitymacji jednego bądź kilku odznaczeń ? Rozumiem że CAW to jedyna droga ? (2016/12/22 13:28)

al-Muell


Jeśli dostał jakieś odznaczenie bojowe w czasie wojny, to można najpierw po nazwisku spróbować wyszukać - listy odznaczonych z wielu jednostek (głównie pułków piechoty) są (z monografii pułków) dostępne w internecie (2016/12/26 20:51)