dziadek w I WW

/ 4 odpowiedzi

Witam Wszystkich!

Próbuję odtworzyć przebieg służby dziadka powołanego do 20 FAR w Poznaniu 17 maja 1915 roku. Zgodnie z życiorysem w końcu tego roku skierowany został na front zachodni a od wiosny 1916 do końca wojny pozostawał w Macedonii na granicy greckiej. Moje dotychczasowe poszukiwania koncentrowały się wokół jednostki macierzystej, jednostek 10 Div, V KA i 5A. Z moich ustaleń wynika, że żadna z w/w jednostek, jednostek przez nie mobilizowanych czy nowo tworzonych, na żadnym etapie działań nie znajdowała się w Macedonii. Szukam ogniwa łączącego pobyt dziadka na obu tych frontach i co za tym idzie jednostek w których mógł pełnić służbę na Zachodzie jak i w Macedonii.

Może pomocną będzie załączona fotografia, prawdopodobnie z okresu służby w Macedonii. Mało czytelne są oznaki przynależności pułkowej, ale może przynajmniej formację da się określić? Intryguje mnie również wstążka odznaczeniowa wszyta w połę kurtki mundurowej. Jasna jednolita barwa sugeruje "Medal pamiątkowy 100-lecia urodzin Cesarza Wilhelma I". Czy to możliwe? Z góry dziękuję za każdą podpowiedź.

fuchsi

Witam serdecznie,

prosze mnie przekazywac co juz masz ustalony, dane jego, kopie dokumentow.
Czy masz wiecej fotografie, co jest napisany na rewersie .........itd.

Wymeniny medal dostali wszystkie zolnierze ktore byli 1897 w sluzbie. tasma miala zolty kolor.

pozdrawiam (2013/03/13 14:26)

komandor por

Pozdrawiam!
Wszystkie informacje jakimi dysponuję pochodzą z jego życiorysu i nielicznych zdjęć:
Bernard Szweda (Schweda) ur 22.05 1895 w Borowym Młynie (Heidemuhl), wcielony do 20 pułku artylerii polowej w Poznaniu 17.05 1915 roku (jest foto w mundurze z 20 FAR z września 1915 r. - przesyłam w załączeniu), w końcu roku skierowany na front zachodni. Od wiosny 1916 r do 21.11 1918 r. w Macedonii na granicy z Grecją. Z tą datą zwolniony ze służby. Drugie zdjęcie (przesłane wyżej) prawdopodobnie obejmujące okres służby w Macedonii w mundurze z mało czytelnymi oznakami przynależności pułkowej. Ponieważ dziadek służył w wojsku od 1915 r. wykluczałoby to posiadanie odznaczenia  o którym pisałem, chyba że nadawano je również później. Jeśli nie, to czy masz jakieś propozycje odnośnie odznaczenia
. W istniejącej dokumentacji dotyczącej ofiar nie figuruje. Na odwrotach zdjęć korespondencja osobista, niezwiązana z przebiegiem służby.
(2013/03/14 17:12)

Pawel Szablewski

Szanowni Państwo!
Nie chcę zakładać nowego tematu by nie zaśmiecać forum. Chciałbym Was prosić o pomoc, ponieważ ja "przetrząsnąłem" już "cały internet" i jestem bezradny...
W 155 pułku piechoty (Pleszew) był mój prapradziadek Marcin Kiełbasa ur. 27 października 1881 roku w Turowach, z zawodu rzeźnik.
Z podań rodzinnych wiem, że jego żona po wojnie pisała do Czerwonego Krzyża w jego sprawie. Czerwony Krzyż podał informacje jakoby miał umrzeć na czerwonkę w szpitalu polowym gdzieś na zachodzie.
Bardzo zależy mi na informacji kiedy umarł i gdzie leży pochowany. Niestety praprababcia (jego żona) i prababcia (jego córka) już nie żyją. Dokumenty zaginęły w czasie drugiej wojny światowej.
Wszędzie znajdowałem albo innych Kiełbasów (z okolic Pleszewa), albo Kiełbasów bez imienia i dodatkowych informacji, ale wierzę w to że Panowie mając swoje źródła będą potrafili mi jakoś pomóc.
Możliwe, że poszukiwania nie mają prawa być owocne, ze względu na barbarzyńskie naloty aliantów i niszczenie archiwów armii niemieckiej... ale zawsze jest jakaś nadzieja.
Nie wiem kiedy wyruszył na front, nie mam nawet 100% pewności że był w 155 pułku, ale miejsce zamieszkania (Pleszew/okolice Pleszewa) na to wskazuje...
Liczę na jakieś odpowiedzi i na pomoc...
Z wyrazami szacunku i pozdrowieniami,
Paweł Szablewski (2014/05/02 15:12)

Horhe

Napisz do Czerwonego Krzyża w Genewie! (2014/05/03 19:01)