Duszpasterstwo w GRH/bractwach

/ 34 odpowiedzi / 2 zdjęć
Rumcajs

Proszę o odpowiedź na pytania:
-Jak byłby postrzegany kapelan w naszej działalności? Czy jest on potrzebny?-Jak by mogło wyglądać duszpasterstwo w GRH?
Jeśli dobrze rozumiem, to pytanie wyjściowe dla tego wątku zmierzało chyba raczej do uzyskania odpowiedzi czy ruch rekonstrukcyjny potrzebuje kapelana - przewodnika duchowego. Natomiast większość Kolegów wypowiada się tu jak widzi sposób odtwarzania postaci kapelana jako takiej. Osobiście uważam, że nie ma potrzeby tworzenia takiej funkcji/instytucji jak kapelan ruchu rekonstruktorskiego.
Co innego jest z odtwarzaniem samej postaci kapelana. I tyczy to szczególnie lat 18-39 (właśnie z dużym naciskiem na okres wojny z bolszewikami). Jest to okres gdzie Ordynariat Polowy różnych wyznań odgrywał znaczącą rolę w naszej armii. (2010/11/14 00:47)

mkonrad2

to moje zdjęcie 10 pułk ułanów (2010/11/23 21:17)

czaczann

I o taka odpowiedz mi chodzilo.Brawo duze piwo kolego. (2010/11/24 21:43)

użytkownik4050

Witam.

Wszystkich zainteresowanych informuję, że w dniu 4 grudnia 2010 roku w Katedrze na Wawelu został poświęcony ołtarz polowy z relikwiami Błogosławionego Karola I - ostatniego cesarza Austrii. Naczynia liturgiczne wykonane są w większości z elementów amunicji artyleryjskiej z okresu Wielkiej Wojny znalezionych na polach bitewnych na terenie Polski. Ołtarz należy do Tradycyjnego Oddziału C. i K. Regimentu Artylerii Fortecznej No.2 z Krakowa. Regiment jest otwarty na wszelką współpracę. (2010/12/08 12:04)

WachmistrzKOP

Na szczęście odtwarzając Armię Czerwoną nie mamy takiego dylematu jak rekonstruktor duchowego przewodnika

Ależ macie, tyle, że u Was to nie jest kapelan a oficer polityczny. Zasady działania zgoła odmienne ale ogólna funkcja przecież zbliżona.

A wracając do meritum to zgadzam się z Rumcajsem. Nie widzę potrzeby tworzenia funkcji "kapelana rekonstruktorów". Jeśli jakaś GRH chciałaby mieć w swoich szeregach postać kapelana, to jest to jak najbardziej dopuszczalne realiami historycznymi. Przy czym w mojej opinii nie powinna to być osoba świecka. I w tym cały jest ambaras, żeby dwoje chciało na raz: ksiądz działać w ruchu rekonstrukcyjnym, GRH mieć kapelana.
(2010/12/08 15:08)