Dlaczego szabla jest zakrzywona

/ 8 odpowiedzi
Witam! Czy może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego szable są zakrzywione?
Mozets


Na forum jest znawca broni białej "shi-go". Może Ci odpowie - ale to ( skrótowo)  możesz znaleźć w necie - jeśli nie żądasz odpowiedzi na wysokim poziomie specjalistycznym.

kpt.Mozets

(2014/09/20 17:25)

edward1949


Szabla to broń   sieczna ,rzadko używana  do pchnięcia . A krzywizna na pewno miała wpływ na siłę i celność cięcia. (2014/09/20 19:37)

Cirialt


Właśnie szukałem w Internecie i nie doszukałem się informacji, których chciałem. Jedyną w miarę przydatną rzecz jaką się dowiedziałem to to, że ta krzywizna podczas cięcia z konia była bardzo ważna (tj. z gilotyną, ukośne ostrze "lepiej" tnie niż gdyby było prostopadłe do ramy).
Mi chodzi o takie bardziej szczegółowe informacje. (2014/09/20 20:22)

yano57


Krzywizna rzeczywiście miała wpływ na siłę CIĘCIA.

Szabla to broń, która wykształciła się na wschodzie, gdzie osłoną ciała były najczęściej zbroje skórzane. Zbroję taką łatwiej można było przeciąć, nie trzeba było „rozłupywać” ciężkim mieczem lub szukać ostrzem miejsc nie osłoniętych kutą stalową blachą.

Krzywą – wygiętą, głownią znacznie łatwiej było dokonać cięcia – pociągnięcia, które przecinało skórzaną zbroję.

Codziennie się o tym przekonujemy – łatwiej jest ukroić kromkę chleba kiedy dokonujemy ciecia nożem niż jeśli byśmy uderzali tasakiem kuchennym, który jest cięższy od noża.

(2014/09/20 20:33)

shi-go


„…dlaczego szabla jest zakrzywiona..?”

 …..dobre pytanie..!

 Mogło by się wydawać, że pytanie to jest z półki tych naiwnych, nic bardziej mylnego.

Jednak aby odpowiedzieć na to pytanie w stopniu co najmniej zadowalającym, musimy cofnąć się w czasie i to dosyć daleko.

Nie biorąc pod uwagę kręgów kulturowych w których powstała broń, nazwana szablą, prześledźmy powstanie tej krzywizny o którą w szabli chodzi, a która to (krzywizna) stanowi o tym że broń biała posiadająca zakrzywioną głownię właśnie nazywamy szablą.

Przed powstaniem konstrukcji szabli, ludzkość posługiwała się narzędziami tnącymi przypominającymi dzisiejszy nóż. W różnych rozmiarach, od małych po długie noże bojowe. W jednych kręgach kulturowych nóż bojowy uzyskał symetryczność, czyli obie krawędzie tnące, dając początek rozwojowi miecza i wszystkich pochodnych mu broni.

W innych kręgach kulturowych ten nóż bojowy uzyskuje – z razu niewielką, a w miarę dalszego rozwoju większą – krzywiznę, dając początek rozwojowi szabli. We wszystkich jej odmianach.

Żeby odpowiedzieć na pytanie…dlaczego szabla jest zakrzywiona..? najlepiej będzie porównać tę szablę z mieczem.

Nasuwa się pytanie – dla czego miecz w swojej konstrukcji „umarł” śmiercią naturalną, a jego miejsce zajęła szabla.

Odpowiedź jest prosta – szabla wygrała dziejowy bieg z mieczem, z racji lepszej konstrukcji, a co za tym idzie i lepszych osiągów.

Miecz konstrukcyjnie przeznaczony jest do rąbania. Nie ma znaczenia ostrość jego krawędzi tnących, na polu walki podstawową możliwością miecza, jest uderzenie przełamujące. W pojedynkach natomiast, nie bez znaczenia jest możliwość zadawania pchnięć (sztychów). Miecz w swojej konstrukcji jest dosyć ciężki, a co za tym idzie i możliwości manewru są znacznie ograniczone.

Szabla w swojej konstrukcji, przeznaczona jest do cięcia. Głownia szabli będąc wycinkiem koła, puszczona ruchem zamachowym (czy to z ramienia, łokcia, czy też nadgarstka) tnie powietrze i to co stoi na jej drodze – nie prostopadle do przeszkody (jak miecz) lecz po łuku (powiedzmy – jak piła tarczowa bez zębów), zagłębiając się w przeszkodę kolejnymi fragmentami głowni, od brzuśca po sztych. Efektywność takiego cięcia - w porównaniu z siłą potrzebną do jego wykonania - jest znacząco lepsza, w porównaniu z mieczem.

Poza tym, szabla jest konstrukcyjnie lżejsza od miecza, a przez to ma zwiększoną możliwość manewru podczas władania nią. Nie bez znaczenia jest możliwość wyhamowania cięcia, jak i powtórzenia ze zwodem, co w wypadku miecza jest niemożliwe.

 Zatem, nic dziwnego że władający mieczem porzucili go na korzyść szabli. To tak jak by przesiąść się z ciężarówki na samochód sportowy.

Co do krzywizny szabli, to należy zwrócić uwagę, jak się ta krzywizna ma do formacji wojskowych używających szabli.

Można by powiedzieć, że jest to pewna prawidłowość.

Szable przeznaczone dla piechoty i pochodnych formacji takich jak np. artyleria, mają niewielką krzywiznę, niektóre są prawie proste. Związane to jest z rodzajem fechtunku i walki. Wyważenie takiej szabli najczęściej jest poziome, co ułatwia walkę w zwarciu, parowanie i zadawanie ciosów. Szable takie znakomicie nadają się do pojedynków, a w swojej gamie uderzeń mają również pchnięcia.

Szable przeznaczone dla jazdy, maję tę krzywiznę znacznie większą. Wyważenie tych szabel najczęściej jest pionowe. Taka konstrukcja ułatwia zadawanie cięć zamachowych podczas szarży. Szabla taka jest znaczniej wymagająca w pojedynku i trudniejsza w opanowaniu.

Przykładem klasycznym szabli jazdy, są charakterystyczne szable wschodnie (pala, szamszir), lekkie „zwinne” o dużej krzywiźnie.

 To tak w ooooooooooooooogromnym skrócie.

Pozdrawiam.

shi-go.

(2014/09/20 21:21)

edward1949


Popieram w całości wywód Yano ,dodam że szabla była bronią bardziej humanitarną ,jeżeli można
tak nazwać ,powodowała duże rany nie doprowadzając jednak bezpośrednio do śmierci przeciwnika. (2014/09/20 21:35)

shi-go


Edwardzie.

Jeżeli istnieje takie coś jak broń bardziej humanitarna, to fakt, szabla może nią być, jednocześnie w tym temacie ważne jest (moim zdaniem), który rodzaj szabli, w porównaniu do jakiej broni i w jakiej sytuacji..?

Każdy z rodzajów szabli miał swoją szkołę, swoje rodzaje cięć rdzennych (głębokich) i wręcznych (płytkich).

Raz puszczona w ruch karabela, nie wróżyła nic dobrego, natomiast spotkanie z szablą husarską, nie musiało skutkować zejściem.

Z drugiej strony, w zgiełku bitewnym, po szarzy ułańskiej, to już nie było co zbierać, a z kolei podczas pojedynku, można było liczyć na to że uniosą klienta jeszcze z duszą. 

(2014/09/20 21:59)

JOTA21


Warto wspomnieć, że na krzywiznę szabli miał ogromny wpływ rodzaj walki. Dlaczego bowiem w armiach zachodnich zamiast szabel używano palaszy a więc broni typowo kłującej? Ponieważ lekka jazda wschodnia działała szybko cios zadany pałaszem (klucie) nie był zbyt precyzyjny. Uderzenie szablą )jakiekolwiek cięcie) dawało zdecydowanie większe szanse zadania rany. A że krzywizna zwiększa siłę cięcia stąd płynie jeden wniosek. Warto przyjrzeć się także szablom używanym w różnym okresie - ich krzywizna jest bardzo różna.  (2014/09/28 16:42)