Defilada 11 listopada 2013 r. Warszawa

/ 23 odpowiedzi / 2 zdjęć
Defilada 11 listopada 2013 r. Warszawa
Ugrupowanie defilady:
Oddziały piesze (wg. kolejności). Oddział Historyczny Wojskowej Akademii Technicznej Grupa Rekonstrukcji Historycznej Insurekcyja oraz Kujawski Ochotniczy odział Powstańczy 1863r. 14. Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „73 pułk piechoty z Katowic” Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4. pułku piechoty Legionów Kielce Powstańcy Wielkopolscy 1918-1919 Grupa Rekonstrukcji Historycznej Grenadiere Stowarzyszenie Historyczne "Cytadela" Szwadron Kolarzy 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich ze Starogardu Gdańskiego Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Śródmieście" Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie III Ciekawostka: Oddziały konne dołączają do defilady na wysokości pl. Trzech Krzyży. Oddziały konne w sile ponad 80 (z końmi WP ponad 100)
Stary Kojot

Z wcześniejszych zapowiedzi, przemarsz grup historycznych, miał być datowany TYLKO na 1863 rok. Hasłem przewodnim miało być Powstanie Styczniowe. Może było za mało chętnych z PS 1863 i szeroko otwarto wrota tego wydarzenia? (2013/11/10 09:03)

modelarz

Tu macie przebieg defilady (2013/11/10 11:19)

Orzel

Z wcześniejszych zapowiedzi, przemarsz grup historycznych, miał być datowany TYLKO na 1863 rok. Hasłem przewodnim miało być Powstanie Styczniowe. Może było za mało chętnych z PS 1863 i szeroko otwarto wrota tego wydarzenia?

raczej chodziło o coś innego... (2013/11/10 22:51)

Stary Kojot

Zabrzmiało tajemniczo... (2013/11/11 07:18)

Stary Kojot

Oglądałem w telewizorze...

O żołnierzach 1 i 2 Armii Wojska Polskiego jakoś zapomniano. Zapomniano o bez mała stu tysiącach żołnierzy WP.

Wielkie, kurwa, brawa dla Organizatora!!!
(2013/11/11 13:15)

Redakcja

Andrzeju nie denerwuj się (2013/11/11 13:33)

edward1949

co sądzicie o tych kotylionach noszonych przez wszystkich  redaktorów w telewizjach i na uroczystościach.Powinny być   biało czerwone ,a nie czerwono białe. (2013/11/11 13:57)

Stary Kojot

Może to były telewizje Monako... ? (2013/11/11 15:30)

Rumcajs

A ja o przemarszu "prezydenckim". Dla mnie był bardzo dziwny. Na Nowym Świecie dzielił się on wyraźnie na dwie niezależne części. Pierwszą z nich stanowiła grupa historyczno wojskowa. Szły w niej orkiestry wojskowe, reprezentacje wojska i formacji mundurowych, grupy rekonstrukcyjne, strzelcy i harcerze oraz Bractwo Kurkowe. A prowadził ją czołg. Druga grupa nazwijmy ją "prezydencką" oddalona była od pierwszej o jakieś 200 m. Prowadził ją wóz propagandowy nadający informacje o pierwszej grupie. Za nim kilka pojazdów BOR i Prezydent wraz osobami towarzyszącymi i duża grupa manifestantów.
Po przejściu pierwszej grupy odległość z drugą była tak duża, że ludzie się rozeszli ze szpalerów ulicznych. Ja zdążyłem przejść od Smolnej do mniej więcej Ordynackiej nim nadjechał wóz propagandowy, z którego nadawano informacje o dawno zanikłej grupie pierwszej. Kompletna bzdura. Po co informować kogoś o czołgu 10 minut po jego przejechaniu? Omawiać grupy historyczne, po których dawno "opadł kurz".
Wielkie brawa dla osoby odpowiedzialna za tę stronę imprezy. (2013/11/11 15:58)

Guarden

Oglądałem w telewizorze...

O żołnierzach 1 i 2 Armii Wojska Polskiego jakoś zapomniano. Zapomniano o bez mała stu tysiącach żołnierzy WP.

Wielkie, kurwa, brawa dla Organizatora!!!

Generał, który odczytywał żołnierz polskich, przeczytał: Żołnierzom Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie i WSCHODZIE.

(2013/11/12 16:20)

primer

Jak Pan Generał chciał być taki "hop do przodu" to dla jego wiedzy i reszty organizatorów tego marszo-pochodu winno być:
Polskich Sił Zbrojnych w Wielkiej Brytanii
oraz
Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR.

Niektórzy zapominają, że te formacje miały swoje nazwy własne. Obciach podobny do tego jak by na oficjalnych uroczystościach, powiedzieć: "wojsko z Polski" a nie Wojsko Polskie , "komandosi z Tomaszowa" a nie 25 Brygada Kawalerii Powietrznej, "LWP" a nie WP.

Takich rzeczy nie powinno się robić chociażby z szacunku dla tych ludzi. (2013/11/15 08:14)

zsira

primer- masz rację , nie byłoby żadnych wątpliwości o kogo chodzi. (2013/11/15 12:04)

wojtekjankee

A czy czasem 1 i 2 Armia Wojska Polskiego nie obchodzi Święta Odrodzenia Polski - 22 Lipca ? Jakoś przez 44 lata nie zależało im specjalnie na 11 Listopada. (2013/11/17 23:33)

darda

Wiesz, żołnierze I i II Armii jednak za Polskę się bili. Ich dowódcy - niekoniecznie, w b. dużym procencie zdecydowanie nie.
Nikt nie nawołuje do czczenia takich indywiduów jak Świerczewski, lecz do uszanowania trudu tych żołnierzy, którzy nie mieli większego wyboru. (2013/11/18 08:42)

zsira

Brawo darda niestety niektórzy tego nie pojmują. (2013/11/20 08:23)

wojtekjankee

Chyba Koledzy nie przeczytali uważnie tego, co napisałem. Zwykli żołnierze przez 44 lata bez żadnych obiekcji (w 99 %) świętowali 12 Października i 22 Lipca. Dostawali kwiaty, awanse i ordery. Byłoby niestosowne narzucać im nową rzeczywistość, za którą wcale nie tęsknią. (2013/11/22 18:42)

operator

A jak mieli wyrazić obiekcje? Zaczynałem służbę w PRL a skończyłem w III RP. 11 listopada nie było świętem państwowym w owym czasie. Zresztą 3 maja też nie. Służba jest służbą i basta. Miałem strzelić focha? (2013/11/22 18:57)

wojtekjankee

Mówimy cały czas o weteranach 1 i 2 Armii. (2013/11/24 12:56)

darda

Mówimy cały czas o weteranach 1 i 2 Armii.

A oni mieli jakiś sensowny sensowny wybór? Część oczywiście mogła wybrać łagier, zamiast służby w LWP, większość nawet takiego wyboru nie miała. Poczytaj choćby o losach żołnierzy AK z Kresów, że o tych którzy do Andersa nie zdążyli nie wspomnę. (2013/11/24 13:40)

wojtekjankee

Nie mówię o wstępowaniu do armii. Wybór był rzeczywiście niewielki. Mówię o późniejszej, z przekonania, wierności nowemu systemowi i odrzucenia wszelkich tradycji Niepodległościowych "zaplutej" reakcji. A więc również obchodzenia 11 Listopada.  (2013/11/25 16:46)

Stary Kojot

Dlatego też cezura czasowa dotycząca 1 i 2 AWP, kończy sie na maju 1945. (2013/11/25 17:58)

al-Muell

A kto powiedział, że w 1 i 2 AWP nie obchodzono przedwojennych świąt?Inna natomiast sprawa, że żołnierze tej formacji (i nie tylko oni) mieli mało czasu przed wojną by jakoś traktować datę 11 listopada.
Patrząc po Twojemu, to najmniej prawa do 11 listopada mają spadkobiercy przedwojennej endecji - najzagorzalsi przeciwnicy piłsudczyków. Ciekawe, ze właśnie oni najczęściej starają się zawłaszczyć to święto. (2013/11/25 20:45)