Darłowo - XVI Międzynarodowy Zlot Historycznych Po

/ 66 odpowiedzi / 63 zdjęć

... w dniach 1-7 lipca 2013 r. w Darłowie odbędzie się XVI Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych. Każdy kto chce przeżyć militarną przygodę w towarzystwie miłośników i kolekcjonerów historycznych pojazdów wojskowych, znawców mundurów i ekwipunku żołnierskiego powinien już teraz zarezerwować sobie wolny termin urlopowy w tym okresie i poczynić stosowne przygotowania do udziału w tej jednej z największych w Polsce imprez tego typu. Dodatkową atrakcją tegorocznego Zlotu będzie możliwość odpłatnego zwiedzania bunkrów i działobitni usytuowanych na wydmach wzdłuż ul.Helskiej w Darłówku Zachodnim. Do dnia dzisiejszego zachowały się tam żelbetonowe stanowiska niemieckich baterii dział przeciwlotniczych wzniesione w latach 1937-1942 oraz szereg innych obiektów militarnych.

Sam Zlot -tak jak zwykle- odbędzie się na nadmorskiej "Patelni" w Darłówku Wschodnim, gdzie znajduje się czołgowisko i pagórkowaty teren do ekstremalnej jazdy. Tam też będzie można skorzystać z przejażdżek różnego typu pojazdami militarnymi (odpłatnie).

W programie Zlotu m.in. - bazar militarny, kuchnia wojskowa, wystawy dioram, prezentacja sprzętu wojskowego, inscenizacje militarne. Trwają również rozmowy odnośnie przeprowadzenia pokazu Ratownictwa Morskiego podczas tegorocznej imprezy. Odbędzie się prezentacja dorobku Muzeum Wojska Polskiego z Kołobrzegu, Bydgoszczy, Warszawy. Jak podczas każdego zlotu -tak i w tym roku- nie zabraknie parady wozów militarnych przez okoliczne miejscowości jak i do samego Darłowa.

Gościem specjalnym tegorocznego Zlotu będzie Aleksandra Kutz - prowadząca telewizyjny program "W trasie".

... do zobaczenia na tegorocznym Zlocie !!! ...

.

legion etrangere


... gość specjalny tegorocznego Zlotu - Ola Kutz ... (2013/06/14 10:52)

legion etrangere


... tak było m.in. na zeszłorocznej edycji Zlotu ...

... fot.1


(2013/06/14 11:06)

legion etrangere


... do zobaczenia na darłowskiej "Patelni" podczas tegorocznego Zlotu ! ...

... fot.10

(2013/06/14 11:33)

legion etrangere


... sprzęt już na lawecie ! ...  dzisiaj wyruszamy po przygodę ! ... do zobaczenia na Zlocie!!! (2013/07/03 22:55)

legion etrangere


PODSUMOWANIE TEGOROCZNEGO XVI ZLOTU POJAZDÓW MILITARNYCH W DARŁOWIE ...

... w poniedziałek (01.07.) na tzw. nadmorskiej "Patelni" w Darłówku Wschodnim można było już spotkać pierwszych uczestników tegorocznej imprezy. Do Darłówka zjeżdżali niemal z całej Polski. Jednym z pierwszych zlotowiczów, który dotarł do Darłówka był właściciel zabytkowego niemieckiego motocykla spod Poznania. Motocykl w pełni sprawny, bo zlotowicz pokonał na nim cały dystans dzielący go od morza. Pasjonaci zjechali do Darłówka wszelkiej maści pojazdami wojskowymi. Zlotowicze przebrani w różne mundury armii niemal z całego świata. Wszystko to razem tworzyło niebywały koloryt zlotu. Jego niepodważalnym atutem jest miejsce, gdzie się odbywa - to tzw. "Patelnia" położona zaledwie kilkadziesiąt metrów od brzegu morza. Na tegorocznym zlocie nie zabrakło ciekawych pojazdów militarnych - zarówno jedno jak i wielośladowych, armat, różnego kalibru dział oraz broni ręcznej i maszynowej. Jedną z atrakcji zlotu był czołg ciężki T-55 Merida. Można było go nie tylko obejrzeć z bliska, ale także zafundować sobie nim przejażdżkę po tankodromie. Kierowca czołgu Paweł Staciwa stwierdził, że maszyna pali tyle ile się do niej wleje ! (minimum 450 litrów na 100 km). Przejażdżka tym czołgiem pozostawia niezapomniane wrażenia ! (sprawdziłem osobiście).

(2013/07/14 15:41)

legion etrangere


Znacznie szerzej niż w latach ubiegłych zostały potraktowane pokazy rekonstrukcji grup historycznych. Na terenach zlotowych swoje dioramy i inscenizacje batalistyczne prezentowały Grupy Rekonstrukcyjno-historyczne z całej niemal Polski. Jak zwykle było mnóstwo dobrej zabawy. W programie oczywiście bazar militarny (okazja do uzupełnienia swojej kolekcji w temacie militarii), przejażdżki pojazdami militarnymi w ekstremalnych warunkach, tradycyjna kuchnia wojskowa no i tradycja Zlotu - parada kolumny militarnych pojazdów na darłowski Rynek. To bardzo podobało się zarówno mieszkancom jak i turystom i stworzyło niepowtarzalny klimat.

(2013/07/14 15:49)