Dania-jej rola w czasie II WŚ

/ 16 odpowiedzi

Niemcy zajeli Danię w czasie 18 godzin. Czy wie ktoś jakie były straty Niemców i Duńczyków w czasie tej kampani Duńczycy prawie wogóle nie stawiali oporu to świadczyło o zaskoczeniu i bezsilności duńskiej armi czy  o perfekcyjnym przygotowaniu Niemców do inwazji?

Co do wyzwolenia całą Danię wyzwolili partyzanci ;) oprócz Borholmu ci zajeli sowieci (oddziały głównie złożone z kobiet )

Moje źródła pochodzą z książki Normana Davisa "Europa Walczy nie takie proste zwycięstwo"

Czy ktoś wie coś ciekawego na temat Danii i jej udziału na frontach II WŚ ? Bardzo mnie to ciekawi i interesuje ponieważ nie wiele wiem na temat tej armi.

Pozdrawiam

Czarny

Otto Kohl

Walki na terenie Danii zostały wytrzymane na polecenie duńskiego rządu i króla zaledwie po dwóch godzinach od inwazji. Dania nigdy oficjalnie nie wypowiedziała wojny Niemcom . Oczywiście dochodziło do wymiany ognia pomiędzy duńczykami a niemcami ( głównie z powodu nie otrzymania rozkazu o wstrzymaniu walk ).

Po inwazji III Rzeszy na Związek Radziecki rząd duński sfinansował powstanie ochotniczego legionu duńskiego Freikorps Danmark.

Jeśli interesuje Cię ten temat to zapraszam do przeczytania krótkiej biografii jednego z duńskich ochotników, którą kiedyś wrzuciłem na DB.

http://www.dobroni.pl/rekonstrukcje,cudzoziemscy-ochotnicy-w-waffen-ss-tage-petersen,10991
(2012/10/19 08:25)

partyzantczarny

2 godziny? Wow to szybko ja słyszałem że walki trwały cały dzień od 16 -18 godzin . A wiesz może czy Duńczycy mieli swoją armię na uchodźctwie tak jak Polacy w Angli ?

(2012/10/19 10:22)

Otto Kohl

Armia duńska nie została rozwiązana po zajęciu kraju przez niemców, mieli nawet prawo do noszenia broni. O oddziałach duńskich walczących po stronie aliantów nigdy nie słyszałem. (2012/10/19 12:56)

partyzantczarny

też nie słyszałem o zachodnich oddziałach dlatego się ciebie pytam ;), jedyni którzy walczyli z hitlerowcami w Dani to partyzanci, ale dziw że wyzwolili prawie cały kraj to świadczy o tym że Niemcy musieli być nieźle zaskoczeni (2012/10/19 13:12)

Otto Kohl

A możesz podać jakieś źródła co do działań partyzantów ? Z tego co się orientuję Danię wyzwolili Brytyjczycy, a partyzanci uaktywnili się po kapitulacji wojsk niemieckich organizując obławy na maruderów i kolaborantów. (2012/10/19 13:32)

partyzantczarny

Książka Normana Daviesa "Europa Walczy nie takie proste zwycięstwo " czytając dział o wyzwoleniach natrafiłem na fragment o Dani i tam pisało że partyzanci wyzwolili całą Danię oprócz Borholmu może pomyliło ci się z Grecją bo Grecje wyzwolili alianci zachodni ;) (2012/10/19 13:37)

Otto Kohl

Ok dzięki , przeczytam. (2012/10/19 14:26)

shimada

Niemcy zajeli Danię w czasie 18 godzin. Czy wie ktoś jakie były straty Niemców i Duńczyków w czasie tej kampani Duńczycy prawie wogóle nie stawiali oporu to świadczyło o zaskoczeniu i bezsilności duńskiej armi czy  o perfekcyjnym przygotowaniu Niemców do inwazji?

W przypadku inwazji na Danię głównie zawiedli Brytyjczycy, którzy nie podjęli działań bojowych w cieśninie Skaggerak. Gdyby takowe podjęto być może opór Duńczyków byłby dłuższy. Do krótkotrwałych walk doszło  na granicy półwyspu, oraz w rejonie koszar w Kopenhadze.

Lądowe siły duńskie były bardzo skromne w ich składzie znalazły się dwie dywizje Jutlandzka z siedzibą w Viborgu, oraz Zelandzka z Kopenhagi. Łącznie ok. 6 tys. żołnierzy.

Okres tzw. łagodnej okupacji zakończył się w roku 1942.

(2012/10/19 17:13)

partyzantczarny

Dzięki za info ;). W 1942 zakończył się okres łagodnej okupacji ? co to znaczy ;) (2012/10/19 19:07)

mauser98k

W czasie niemieckiego ataku na Danię doszło do kilku potyczek , lączne straty duńczyków to 13 zabitych i 23 rannych (wg Encyklopedii II WŚ ). Straty lotnictwa to 1 samolot zestrzelony i 11 zniszczonyh na ziemi.W chwili agresji armia duńska dysponowala 2 DP , 35 okrętow wojennych i 8 eskadr lotniczych , lącznie 14 500 ludzi. (2012/10/19 22:16)

mauser98k

Jeśli chodzi o udział Duńczykow po stronie aliantów : kilku lotników służyło w 322 dywizjonie myśliwskim RAF. Pod koniec wojny , z uciekinierów , utworzono w neutralnej Szwecji brygadę piechoty oraz eskadrę bombową.  (2012/10/19 22:21)

partyzantczarny

dziękuje wam za informację o żołnierzach i losach Dani ;) w czasie II WŚ (2012/10/20 10:36)

shimada

Dzięki za info ;). W 1942 zakończył się okres łagodnej okupacji ? co to znaczy ;)

Zaważyło zmęczenie okupacją wojsk niemieckich. Duńczycy zbuntowali się po tym jak Niemcy powołali nowy rząd na czele którego stanął Erik Scavenius.
Dla Polaka to rzecz niepojęta, ale przez Danię przeszła fala protestów, która doprowadziła do dymisji rządu. Nagle okazało się że uległe do tej pory władze, nie mają zamiaru używać przemocy wobec własnych obywateli. No i sielanka się zakończyła.
Od 1943 roku zaczął narastać opór wobec okupanta. Powstała Rada Wolności która kierowała ruchem oporu. Doszło do aktów sabotażu, a kolaboranci byli narażeni na zamachy.
Jednak pierwsze lata wojny oraz  uległa postawa wobec Niemców, zaważyły na możliwości przyłączenia się do Aliantów. Weto sowieckie pozbawiło Duńczyków takiej możliwości.
Abstrahując od pokrętnej i dziwnej historii tego państwa w latach 1940-45, należy pamiętać że blisko 7 tys. Duńczyków oddało swe życie za wolność i niepodległość, w tym 1 tys. to żołnierze. Zginęli w walce jak i w licznych egzekucjach. (2012/10/20 20:01)

mauser98k

Dania nigdy nie ogłosiła stanu wojny z III Rzeszą , dlatego nie można jej traktowac jako członka koalicji antyhitlerowskiej . Fakt ,że działał tam jakiś ruch oporu który dokonywal akcji sabotażu , organizował strajki !!! ( już to świadczy ,że porownując z naszymi realiami , okupacja niemiecka w tym kraju była bardzo łagodna , aczkolwiek były represje, egzekucje i zsyłanie nipokornych do KL ). Pamiętajmy jednak ,że ok 8 tys Duńczykow ochotniczo słuzylo w armii niemieckiej , w tym ok 6 tys w Waffen SS. W walkach dla Wielkiej Rzeszy poleglo ok 3900 Duńczykow. Porównując to z 13 zabitymi w czasie odpierania agresji niemieckiej i 26 poległymi w trakcie rozbrajania armii duńskiej w 1943 można by wręcz odnieść wrażenie ,że Dania raczej była sojusznikiem , niż przeciwnikiem Niemiec. (2012/10/20 22:48)

mauser98k

Dania umiejętnie wykorzystała po wojnie fakt ,że w większosci ocaliła swoich obywateli narodowosci żydowskiej oraz organizowała owe osławione strajki. Nawet RAF przeprowadził słynny nalot na Kopenhaskie Gestapo by zniszczyć akta ludzi związanych z ruchem oporu. To świadczy dobitnie ,jak bardzo wazna rzeczą jest odpowiednia propaganda i upowszechnianie własnej wizji historii. Zresztą dziś nawet Austria twierdzi ,że byla pierwszą ofiarą agresji Niemiec. (2012/10/20 22:58)

partyzantczarny

Podobny nalot przeprowadzono w Amsterdamie Brytyjczycy zrzucili bomby zapalające na jakieś niemieckie archiwum gdzie trzymano dokumenty partyzantów.HEhe Austria ofiarą Niemiec przeciż oni wręcz chcieli dołączyć do Rzeszy.Może Dania bała się wojny i niechciała podzielić losu Polski (2012/10/21 08:17)