Czy używano gwoździ w butach?

/ 14 odpowiedzi
Czy używano gwoździ w butach? Jeden z naukowców napisał, że carskie buty były podbite gwoździami, bo tak już robiono w czasie Wojny Secesyjnej. 
JaRost

To na pewno naukowiec? Z tego co pamiętam to nawet w rozkazie mowy o gwoździach nie było. (2014/09/11 08:43)

darda

Ale co ma wojna secesyjna do armii rosyjskiej? Niemcy gwoździ używali, Austriacy zdaje się też, a Rosjanie akurat nie. Płaszczy u dołu też nie obrębiali :-)  Oczywiście, jak któryś zmienił swoje podarte na buty zabitego Niemca, to miał podkute ;-) (2014/09/11 12:50)

Mozets

Defilada LWP 1966 rok . Na Okęciu ( pod Raszynem) wydano nam gwoździe do butów przed samą defiladą. Mieliśmy sobie powbijać w zwykłe gumowe podeszwy trzewików ze spinaczami. Powbijaliśmy. Wypadały bardzo łatwo.  Cały plac defilad usiany był chyba tymi gwoździami. Po powrocie pod Raszyn sprawdziłem - niektóre gwoździe jeszcze się trzymały. Acha - na defiladę kazano nam wszystkim naszyć belki kaprala. ( Co by było "równo"...)  Stopień - kapral defiladowy - nie znajdziecie tego stopnia w wykazie stopni.  Po defiladzie kazano odpruć... (2014/09/11 13:33)

Mozets

Mój ojciec w KOP Czortków miał buty z gwoździami. Kapral codziennie sprawdzał. Jeśli brakowało choćby jednego - czołganie było zapewnione - było to tzw. "szukanie gwoździa".

(2014/09/11 13:36)

darda

No tak, ale tu o carską armię chodzi ;-) (2014/09/11 13:46)

ArturSz

Wojna secesyjna to żaden wyznacznik- ani dla gwożdzi w butach wojskowych noszonych od czasów antycznych ani dla Rosji, gdzie butów nie podkuwano w ten sposób. Ciut inne wplywy historyczne i kulturowe... "promieniujace" i na aspekt podeszw butów wojskowych  :-D

Moze naukowiec zaobserwował gdzieś obuwie pochodzenia alianckiego/ "interwenckiego" używane w Rosji przez obie strony w czasach rewolucji bolszewickiej? I stad " twardy dowód" ?

(2014/09/11 13:50)

Stary Kojot

He, już Rzymianie podbijali sandały gwoździami... (2014/09/11 15:49)

Stary Kojot

Podczas II wojny, Rosjkanie śmiali sie z Niemców, że na rosyjskie mrozy mieli buty podkute gwoździami... (2014/09/11 16:31)

XmortenX

I mieli rację :) Bo jednak podkute buty na śliskie podłoże to straszna męczarnia, sam jako niemiecki rekonstruktor, nie raz się o tym przekonałem :) (2014/09/11 16:45)

Stary Kojot

Głównym powodem było przewodzenie zimna przez metalowe gwoździe. (2014/09/11 18:14)

darda

Co przy różnej grubości podeszwy nie miało większego znaczenia :-)

Po prostu obie armie miały różne koncepcje i już. Ja tam pamiętam jeszcze, jak zamiast w wibramach (czy jak się to teraz nazywa) chodziło się w góry zimą w podkutych (może ciut inaczej, ale jednak) trzewikach. Jakoś większych problemów z przyczepnością nie pamiętam :-) (2014/09/11 19:33)

Rumcajs

A czy przez przypadek nie należy szukać powodu nie podkuwania w różnicach w szeroko pojętej kulturze technicznej między Rosją i np. Niemcami? Z jednej strony piaszczyste dukty nie czyniące większej szkody skórzanym podeszwom. A z drugiej różnego rodzaju bruki i bite trakty, choć śliskie, to jednak bardzo ścierające podeszwy. Może właśnie tu należy upatrywać przyczyny. Ekonomia. Taniej kosztowały żabki, podkówki i gwoździe niż nowa podeszwa. (2014/09/11 23:52)

Mozets

No tak, ale tu o carską armię chodzi ;-)

Słusznie darda. To nie ta epoka. Chlapnąłem ( jak zwykle nierozważnie) ze względu na różne dywagacje o sensie stosowania tych gwoździ ( ćwieków). W opisywanym wypadku chodziło o efekt akustyczny. Mimo wszystko wodzom defilady niewątpliwe "podobał się "  złowrogi grzechot, łoskot, chrzęst - setek żołnierskich butów walących miarowo, równo -  w bruk placu defilad. Znany z przemarszów niemieckich kompanii w szyku defiladowym. W tubylcach ( warszawiakach) i widzach, miało to budzić poczucie siły, a we wrogach - podświadomy lęk.

Kpt. Mozets

(2014/09/14 12:05)

Romi04

Ja lekko po za tematem. Jeżeli film może być źródłem wiedzy to polecam film "Twierdza Brzeska" o walkach w 1941 roku. I tam żołnierze radzieccy rozpoznają szpiega niemieckiego po tym że ma sześciokątne gwoździe w butach kiedy oni mają okrągłe (jeśli cos pokręciłem to przepraszam bo dawno oglądałem) - jak by nie wystarczył sam wygląd buta. Czyli armia sowiecka też miała gwoździe.

Dla zainteresowanych przykładowy skrót do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=J1e_ysT2guE

(2014/09/14 14:38)