Czy to przedwojenny policjant?

/ 16 odpowiedzi / 3 zdjęć

Witam, jestem nowa na forum, mam na imię Małgorzata.

Prowadzę drzewo genealogiczne mojej rozległej rodziny, w której występują  dzielne i waleczne osoby. Właśnie w związku z tym, aby ocalić pamięć o tych osobach, bardzo proszę o zidentyfikowanie wojska, mundurów i odznaczeń.

Mam kilka zdjęć, więc muszę kilkakrotnie powtórzyć wątek

Pozdrawiam

Pathe39

Na ramieniu jakby odznaka łączności. Podrzuc tu lepszy skan samej postaci w mundurze. (2012/03/29 14:16)

gostel

Dziękuję za szybką reakcję, czy takie powiększenie wystarczy? (2012/03/29 14:27)

gostel

A może lepiej tak ?

Dziekuję

(2012/03/29 14:30)

Pathe39

Są wężyki na kołnierzu. Na lewym ramieniu odznaka specjalności wojskowej. Jakoś słaba, ale wygląda na radiotelegrafistę. Wysokie buty do tego, ale bez ostróg. Trudno określić rodzaj formacji, ale to na 100% Wojsko Polskie, nie Policja. (2012/03/29 14:50)

Pathe39

Patki wyglądają na jasne. Nie widać proporczyków, a jednocześnie specjalność. Może być to artyleria, ale to tylko przypusszczenia. (2012/03/29 14:53)

Ziemowit

Zgadzam się napewno nie PP pozatym od samego początku istnienia Policji mieli granatowe mundury. (2012/03/29 18:57)

Rumcajs

Skoro wielce szacowni przedmówcy ustalili już, że to nie PP lecz WP, to przystąpmy do małej analizy zdjęcia.
Moja propozycja datowania, to okres walk o niepodległość i utrzymanie granic, czyli końcówka IWŚ do wczesnych lat dwudziestych. A przemawia za tym np. wężyki na kołnierzy, który wygląda jakby był naszyty bezpośrednio na kołnierz a nie na patki. Wydaje się również nie mieć regulaminowego kształtu ( o czym niedawno rozmawialiśmy w innym wątku).
Wzoru munduru nie umiem określić. Widać 6 guzików, a pod szyją, częściowo zasłonięty kołnierzem wydaje się być kolejny guzik ( być może mniejszy) spinający wysoka stójkę. Z reguły bywa tam haftka. Końcówki kołnierza ostre i stosunkowo mało rozwarte.
Klapki kieszeni proste.
Na naramienniku być może stopień kaprala lub starszego strzelca ( ułana, kanoniera itp.), ale bardziej obstawiam 2 belki (jasne punkty w dole lewego naramiennika).
Natomiast co do specjalności to w zasadzie łatwiej chyba wymienić te, która raczej odpadają, niż tą która jest naszyta. Osobiście patrząc na zarys kształtu i kolorystykę, a w zasadzie nasycenie bieli w poszczególnych miejscach tego kształtu, to wskazałbym na obsługę pociągów i samochodów pancernych (pióropusz bardziej szary w lewej górnej części, jasny hełm z opuszczoną przyłbicą w środku i zasłoną szyi skośnie opuszczoną w kierunku dolnej prawej części odznaki).
(2012/03/29 20:27)

edward1949

tak wygląda naszywka obsługi pociągów pancernych. (2012/03/29 20:49)

Rumcajs

Owszem, ale jak była wyszywana bajorkiem. Wtedy kolory się wyrównują. W regulaminie wydanym w 1920 roku ten kształt jest taki sam, ale dopuszcza odznaki specjalności wyszywane, tłoczone, naszywane lub wręcz malowane. Jak już pisałem wcześniej, zdjęcie jest raczej wykonane we wczesnym okresie kształtowania się polskiej wojskowości. Dlatego też odznaka ta może zachowywać kształt regulaminowy, a być wykonana dokładnie ze wszystkiego, co było aktualnie pod ręką, a i wielkość w rozsądnych granicach może się różnić. Naszywki z tego okresu charakteryzuje znaczna wielkość. (2012/03/29 21:16)

franekdolas55

Zgadzam się napewno nie PP pozatym od samego początku istnienia Policji mieli granatowe mundury.

tak nie do końca bo w 1919 mieli w zależności od województwa np lublin miał czarne z czerwona wypustka pozostałość po żandarmerii krajowej ,ale rzeczywiście to nie policjant (2012/03/29 21:40)

ArturGT

Stawiam, na członka Związku Strzeleckiego - lata 20-te. Wężyki w kolorze czerwonym, na rękawie naszywka - orzeł strzelecki na czerwonej tarczy. (2012/03/29 22:53)

Rumcajs

Może być. Tylko czy nie za stary na zwykłego strzelca, a stopnia żadnego na kołnierzu nie widać. (2012/03/29 23:06)

Pathe39

Z tymi stopniami na naramienniku bym się jednak nie wyrywał - belki powinny być czerwone i w takiej jakości ich nie zobaczymy. (2012/03/30 00:30)

gostel

Dziękuję, zdjęcie jest w takim stanie, bo zrobione było około 70 lat temu. Mój bohater w mundurze to Jan Filipow (1900-1987), występujący także na innych (później zrobionych) zdjęciach w stopniu sierżanta. Chyba w młodości wyglądał starzej niż w wieku dojrzałym. Wczoraj rozmawiałam telefonicznie z jego 87 letnią dziś córką (to ta dziewczynka stojąca obok rodziców). Dlatego pytałam, czy to mundur przedwojennego policjanta, bo Jan był do ok. 1930 roku policjantem w Radomiu. Córka jego przypomina sobie, że podczas ich zamieszkania na Kresach (1930-1940) Jan należał do Związku Strzeleckiego w Słonimie, woj. Nowogródek, więc prawdopodobnie wtedy to zdjęcie zostało zrobione. 

Za wszystkie spostrzeżenia bardzo dziekuję!

(2012/03/30 07:41)

jarema

Ależ to jest mundur wz. 36 w czystej postaci! Zapinany na 7 guzików (siódmy jest pod pasem głównym), proste kieszenie zapinane na małe guziki. Wcześniejsze wzory mundurów w wersjach oficerskich miały kieszenie zapinane na duże guziki.Kurtka letnia oficerska wz. 31, zapinana była pod szyją na dwa małe guziki, nie na jeden. Myślę, że owa biel, widoczna na łączeniu kołnierza, to żabot/halsztuk, wystający z powodu źle wszytych haftek.Odznaka wygląda faktycznie, jak załóg pociągów pancernych, a pokusiłbym się o stwierdzenie, że na kołnierzyku można zauważyć zarys proporczyków (pancernych, czarno-pomarańczowych, ciętych w trójkąt). Niestety zdjęcie jest zbyt złej jakości, żeby to potwierdzić.Intrygują mnie buty. Powinny to być juchtówki, a mamy jakieś "coś" o jakby rosyjskiej proweniencji. (2012/03/30 15:32)

iratus1

Bluza strzelecka też miała 7 guzików, górne kieszenie zapinane na małe guziki. Dziwne jest to, że nosi oficerki i bryczesy oficerskie a na patkach czysto. (2018/12/12 16:36)