Czy to jest 21 Pułk Ułanów?

/ 9 odpowiedzi
Witam.Próbuję ustalić przebieg służby wojskowej mojego dziadka, który niestety został zamordowany w 1946 r.. Z dokumentów, które zdobyłem wynika, że dziadek został powołany do 1 Pułku Ułanów w 1919 r., a zakończył służbę około 1929 r. jako st. ułan w 8 Szwadronie Taborów w Toruniu. Jednak zdjęcia w linkach poniżej wskazywały by, że dziadek służył również w 21 Pułku Ułanów. Proszę o pomoc w analizie tych zdjęć co do jednostki, roku wykonania, umundurowania (np. na trzecim zdjęciu wydaje mi się, że jest osoba w niepolskim mundurze) itp. oraz w opinii, co do przyczyn zmiany jednostek.Za wszelką pomoc z góry dziękuje.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/761fad85438c02be.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4744e6bc5adff23b.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/cc37772f3b70e6e1.html
PozdrawiamPaweł 
formoza58

Trochę dziwne i zbyt póżne zdemobilizowanie po11 latach służby...Przyglądam się tym fotografiom i zastanawiam się,skąd u Ciebie przypuszczenie,że służył w 21 P.Uł. ? (2014/11/15 11:04)

zylkos

Czy to aby nie 4 pułk ułanów??? (2014/11/15 12:52)

formoza58

Czy na podstawie koloru otoku na "angielce" w pierwszej fotografii ? Ale gdzie chabowo- białe proporczyki na kolnierzach? Pozatym autor wątku stwierdza,ze według jego ustaleń w grę wchodzi 1 Pułk Ułanów Krechowieckich... (2014/11/15 13:21)

formoza58

Pierwsze zdjęcie może wskazywać na kawalerzystę z 11 Pułku Strzelców Granicznych,protoplasty 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich,gdzie często nie noszono na kołnierzach patek lub proporczyków jasno zielonych z białą (lub biało-żółtą) żyłką.Przeważnie noszono cyfrę na naramiennikach,ale tutaj niestety brak....Pole do popisu dla Wojtka (JOTY 21),aby się autorytatywnie wypowiedział. (2014/11/15 13:32)

poszukiwacz19

Właśnie po turkusowym kolorze otoku. Co do 1 Pułku Ułanów to na tym zdjęciu dziadek ponoć jest w jego mundurze:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/dda87d89ff4bcda6.html
Wskazywałby na to proporczyk na kołnierzu - słabo widoczny, bo jest zasłaniany twarzą i rzucanym cieniem, ale jak się przyjrzeć to widać tam chorągiewkę z ciemną barwą u góry i białą na dole, prawdopodobnie to barwa czerwono biała. Natomiast na zdjęciu z turkusowym otokiem proporczyka na kołnierzu brak.
Co do 4 Pułku Ułanów to otok mają oni w kolorze chabrowym, który jest dużo ciemniejszy niż ten na zdjęciu, ale oczywiście jestem otwarty na argumenty, bo zależny mi na ustaleniu faktów. (2014/11/15 13:48)

formoza58

Z tym enigmatycznie niewyrażnym proporczykiem ( jak kto woli chorągiewką) nie zidentyfikujemy konkretnego pułku bez dodatkowych śladów np,dokumentow lub korespondencji .Ot przykład,wrzuciłem obecnie w watku o 14 P.Uł. zdjęcie ułana z sugestią,że jest z 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich.Sugestię,mocno (z pozoru) podtrzymaną dosyć czytelnym proporczykiem,wskazujacym na ten wlaśnie pułk.Tyle tylko,że identyczny układ barw posiadał 6 i 11 pulki ulanów,a przy slabej ostrości zdjecia jeszcze parę pułków.Więc pewności,niestety,nie mam.Podobnie jest z Twoim ostatnim zdjęciem.Może to być Krechowiak,ale równie dobrze (przy braku innych pomocy,a li tylko przypuszczeniom) również ułan Pułku 4 Ułanów Zaniemeńskich,lub 3 Pułku Ułanów ,którego żółto-białe barwy na starych fotografiach tak właśnie wygladają.A analogicznie,przy słabej ostrości fotografii dochodzą jeszcze kolejne pułki ,w ktorych żyłki na środkach proporczyków się rozmywają i są niewidoczne. (2014/11/15 16:54)

poszukiwacz19

Informacje o 1 Pułku Ułanów posiadam z ,,Księgi meldunkowej rezerwistów 1927-37" z A.P.  gdzie podany rok poboru to rok 1919, a przydział mobilizacyjny to dokładnie 1 p. ułanów. Z ,,Księgi ruchu ludności w Mościcach 1927-31" wiem, że dziadek posługiwał się książeczką wojskową zamiast dowodu, dlatego wnioskuję, że wpis w księdze rezerwistów był spisywany z ww. książeczki wojskowej. To wskazywałoby, że dziadek na czwartym zdjęciu jest prawdopodobnie w mundurze 1 Pułku Ułanów. Z kart robotnika dziadka wiem, że zakończył służbę w 8 Szwadronie Taborów w Toruniu w stopniu st. ułana. Z dokumentów rodzinnych dotyczących jego służby posiadam tylko te zdjęcia.  (2014/11/15 18:54)

JOTA21

Dobry wieczór pobieżnie zobaczyłem zdjęcia i jesli mogę prosić o dwie rzeczy nazwisko dziadka oraz dobrej jakości zdjęcia (rozdzielczość) będę mógł się odnieść. teoretycznie jest możliwy 21 Pułk ale...Nie pasuje mi szablana otoku brak dodatkowych wypustekno i zdjęcie jest z zakładu fotograficznego (tutaj wchodziły w grę różne "kompilacje" mundurowe) (2014/11/16 17:53)

poszukiwacz19

Dobry wieczór JOTA21,dane dziadka wysłałem na Pańską pocztę.  (2014/11/16 18:26)