czy ktoś rozpozna mundur?

/ 8 odpowiedzi / 3 zdjęć
Czy ktoś z uzytkowników forum rozpozna mundur osób na zdjęciu? zdjęcie należy do mojego klienta który twierdzi, iż osoba na zdjęciu to jego dziadek, służący w armii polskiej. Czy ktoś jest w stanie potwierdzić lub zdementować tę informację?

Stary Kojot


po pierwsze, zdjęcie jest w lustrzanym odbiciu. Kurtki sa zapinane na nieprawidłową stronę, wizytówka Zakładu Fotograficznego powinna być z prawej strony.
Odwróciłem to zdjęcie, jednak podpis zakładu foto jest mało czytelny.
Na zdjęciu są żołnierze w mundurach carskiej Rosji.Nakrycia głowy bez daszków sugerowały by okres przed I wojną.Może w powiększeniu udało by sie odczytać cyfrę na naramiennikach? (wymagany lepszy skan).Prostokątna klamra i kurtka zapinana na dwa rzędy guzików może sugerować jakąś szkołę wojskową.
Wojsko polskie toto nie jest, ale nie wykluczone, że osoby na fotografii mogą byc polakami. W końcu trochę ich służyło w armii carskiej. (2012/07/31 16:51)

JaRost


Polskiej - nie, carskiej tak. Poproszę o lepsze skany. Klamra byłaby pomocna, mogą być też pagony i medale. Mundury najpewniej wzoru 1907 (2012/07/31 16:52)

Stary Kojot


Zapomniałem dodać, że jest to mundur wyjściowy.Dla przykładu szeregowy armii carskiej w mundurze wyjściowym (około roku 1914). Mundur miał barwę bardzo ciemnej zieleni - prawie czarny. (2012/07/31 17:11)

shimada


Dobry skan pozwoliłby rozszyfrować zakład fotograficzny, oraz szczegóły które na zdjęciach są po prostu nieczytelne. Warto wkleić czytelniejsze fotki. Temat ciekawy. (2012/08/02 18:43)

prawnik


Wszystkim bardzo dziękuję za pomoc oraz podzielenie się ze mną swoją wiedzą. Rzeczywiście, poprosiłam swego klienta o przesłanie lepszego skanu. Próbowałam powiększyć zdjęcie ale jakość jest na tyle słaba, że nic to nie daje. Prześledziłam wątki różnych forów i również jestem zdania, że mundur na pewno nie jest mundurem armii polskiej, spotkałam się jednak ze zdaniem, że czasem Polacy "przerabiali" mundury carskie.  (2012/08/07 12:43)

darda


Na zdjęciach są  bez żadnych wątpliwości mundury rosyjskie (bez żadnych przeróbek) co nie oznacza, że osoby je noszące kilka lat później nie znalazły się w Wojsku Polskim.

O jakim okresie służby swego przodka w WP mówi właściciel zdjęcia? Za Wojsko Polskie na wschodzie można, trochę na siłę, ale w końcu była to polska formacja, uznać już Legion Puławski. Oczywiście nie są to mundury tego legionu - datowałbym (bardzo orientacyjnie!) to zdjęcie na okres bliższy wojnie japońskiej. (2012/08/07 15:48)

nato


Pozawalm sebie załaczyć fotografie mojego dziadka. probowalam szukac munduru w jakim go tu widac, ciesz sie ze tu znalazlam nico wiadomosci na ten temat. Podejrzewam, ze ubrany jest w wyjsciowy mundur jako, ze do zdjecia. Na dobry pomysł wpadl, bo przynajmniej mam jego jedyne zdjęcie. Ciekawa jestem daty w ktorym roku mogl te zdjecie robic, lub gdzie , lecz nie ma tu pieczeci fotografa, nie mam w rece, mam tylko elektroniczna kopie. Byc moze , ze samo zdjecie moze ma na odwrocie jakies dane zakladu fotograficznego. Szukajac tego munduru zwracalam uwage na czapke z charaktrystycznym znaczkiem, ma rowniez pas ale dla mnie nie jest czytelna klamra pasa. Wiem, ze chcoć polak to slużyl w wojsku carskim. (2018/02/11 03:12)

nato


Dyletantem jestem w sprawach wojskowych, w datach etc..jedno wiem i tu sie zgadzam , ze wielu Polakow sluzylo w armii carskiej. Tak bylo z moim dziadkiem. Powodow dla ktorych tak sie stalo, tez nie znam. (2018/02/11 03:21)