Czy ktoś potrafi określić rangę?

/ 11 odpowiedzi / 4 zdjęć
26.04.1916 K.u.K. Feldpostamt Nr 27b. jednostka albo 12 pułk piechoty albo 4 pułk ułanów Landwehry. Pytanie dotyczy patek na kołnierzu a dokładniej co to za szarża (stopień wojsk.) i specjalność. Proszę o pomoc w identyfikacji.

Piotrekb

Dokładam jeszcze drugie zdjęcie tej samej szarży na zdjęciu z 20.03.1918r.. (2018/08/01 16:05)

Piotrekb

Bez kontekstu zdjęcia, i z taką jakością może być trudno, ale dokładam jeszcze jedno zdjęcie . Być może szczegóły umundurowania na które ja nie zwróciłem uwagi pomogą w ustaleniu szczegółów. Przed wojną służył w 3 lub 4 szwadronie pułku ułanów w 21 Dywizji Ladwehry i na kołnierzu miał 3 gwiazdki. Czy zmiana wynikała z degradacji czy raczej awansu ? (2018/08/02 07:07)

Stary Kojot

Dwie gwiazdki wyglądaja na oficerskie czyli Obertleutnant. (2018/08/02 21:49)

edward1949

gwiazdki niczym się specjalnie nie różniły ,tylko kolorem ,srebrne podoficerowie ,złote oficerowie.czyli w zależności od koloru ,kapral lub porucznik. (2018/08/02 23:03)

Piotrekb

Stary Kojot potwierdza moje przypuszczenia, ale nie znalazłem Michała Osławskiego w schematyzmach austriackiej armii . edward1949, Michał Osławski (osoba na zdjęciach) w mundurach z wcześniejszego okresu miał gwiazdki bardzo regularne, na tych tu zamieszczonych gwiazdki wykonano w innym kształcie i z zupełnie innego materiału. To mogłoby lecz nie musi świadczyć o jego stopniu oficerskim. Ale ciekawi mnie jeszcze sprawa tej trąbki, która nie do końca przypomina te zamieszczone w znalezionych w internecie tablicach. (2018/08/04 01:54)

Piotrekb

To jest właśnie zdjęcie z wcześniejszego okresu. Gwiazdki jak wycięte/wytłoczone z metalu. Co wiem o zdjęciu? Przedstawia Michała Osławskiego po powrocie z frontu "chyba włoskiego" do Krakowa a jego jednostka to 21 Infanterietroppendivision (Feldpostamt 27b), przy okazji jeszcze kolejne pytanie, na które nie potrafię znaleźć odpowiedzi, co to za dziwny sznur ? (2018/08/04 02:02)

Stary Kojot

To zdjęcie jest raczej późniejsze, bo stopień oficerski jest wyższy (awans?). Trzy gwiazdki, szabla, cienki pojedynczy naramiennik, to już Herr Hauptman, czyli kapitan. Trąbki też nie znalazłem. Ale szukam... :) (2018/08/04 07:41)

Piotrekb

Stary Kojot. Zdjęcie przedstawia mojego pradziadka i nie jest jedynym w mojej kolekcji. To zdjęcie i kilka innych, jest wcześniejsze i w tym przypadku konkretnie datowane 15.12.1915, zdjęcie u Krakowskiego fotografa drugie z tego samego dnia Michał pozuje z a na kartkach pocztowych z tego okresu widnieje K.u.k. Feldpostamp 27b i stempel wymiennie K.u.k 12 infanterietruppendivision lub K.k Landwehrulanenregiment nr.4 gwiazdki zwykłe nad cienką wstążką (prawdopodobnie kolor pierwotny - patrz załącznik) przy szabli chwost (nie znam polskiej nazwy ) ale odcienie potwierdzają chyba przynależność tego starszego wachmistrza w 99% na 3 lub 4 regiment 4 pułku Ułanów K.u.k Landwehry z Ołomuńca, wchodzący w skład 12 dywizji piechoty Landwehry. Lokalizacja werbunku Kraków. pierwsza kartka z 2 gwiazdkami i trąbką będąca w moim posiadaniu jest z dnia 09.04.1918 na wcześniejszych zdjęciach ma stopień (o ile prawidłowo rozpoznałem porównując załącznik) wachmeister. wcześniej bo 25.X.1915 r. otrzymał jako funkcjonariusz Michał Osławski ze Lwowa (miejsce urodzenia woj. Lwowskie) w dziale Nagrody urzędników pocztowych za usługi wojskowe, Srebrny Krzyż Zasługi z koroną na wstążce Medalu Waleczności, ale na piersi widać inne odznaczenie. Ale to moje amatorskie śledztwo i mogę się mylić. na zdjęciu mój pradziadek. (2018/08/04 18:13)

Piotrekb

Stary Kojot. Zdjęcie przedstawia mojego pradziadka i nie jest jedynym w mojej kolekcji. To zdjęcie i kilka innych, jest wcześniejsze i w tym przypadku konkretnie datowane 15.12.1915, zdjęcie u Krakowskiego fotografa drugie z tego samego dnia Michał pozuje z a na kartkach pocztowych z tego okresu widnieje K.u.k. Feldpostamp 27b i stempel wymiennie K.u.k 12 infanterietruppendivision lub K.k Landwehrulanenregiment nr.4 gwiazdki zwykłe nad cienką wstążką (prawdopodobnie kolor pierwotny - patrz załącznik) przy szabli chwost (nie znam polskiej nazwy ) ale odcienie potwierdzają chyba przynależność tego starszego wachmistrza w 99% na 3 lub 4 regiment 4 pułku Ułanów K.u.k Landwehry z Ołomuńca, wchodzący w skład 12 dywizji piechoty Landwehry. Lokalizacja werbunku Kraków. pierwsza kartka z 2 gwiazdkami i trąbką będąca w moim posiadaniu jest z dnia 09.04.1918 na wcześniejszych zdjęciach ma stopień (o ile prawidłowo rozpoznałem porównując załącznik) wachmeister. wcześniej bo 25.X.1915 r. otrzymał jako funkcjonariusz Michał Osławski ze Lwowa (miejsce urodzenia woj. Lwowskie) w dziale Nagrody urzędników pocztowych za usługi wojskowe, Srebrny Krzyż Zasługi z koroną na wstążce Medalu Waleczności, ale na piersi widać inne odznaczenie. Ale to moje amatorskie śledztwo i mogę się mylić. na zdjęciu mój pradziadek. (2018/08/04 18:34)

Piotrekb

przepraszam z zdublowanie postu. (2018/08/04 18:35)

Piotrekb

Cienki pojedynczy naramiennik to chyba cecha munduru ułanów wcześniejszych lancerów ? Cienki pasek na kołnierzu pod gwiazdkami to chyba dotyczy podoficerów? oficerowie mieli ten pasek szeroki. tu na włoskiej stronie jest podoficer właśnie w tym mundurze . http://2.bp.blogspot.com/-jdU-3uwe8Os/UtsD1YtwF3I/AAAAAAABWfY/D4IxuKZYQkg/s1600/EJ.DES.AUSTRIA0017.jpg (2018/08/04 21:12)