Czy Ekol Special 99 Jest legalny w polsce?

/ 3 odpowiedzi
Witam, Mam pytanie, mianowicie czy pistolet hukowy Ekol Special 99 jest legalny w polce? Czy jest wymagane pozwolenie na niego? http://www.colosus.pl/pistolet-gazowy-ekol-special-99-czarny/ Pozdrawiam.
niebora


Tak, na pistolet, o który pytasz jest wymagane pozwolenie na broń gazową. Bez zezwolenia można w Polsce posiadać broń hukową o kalibrze lufy do 6 mm, zatem jeśli pistolet, o którym mowa ma kaliber 9 mm, to wymaga zezwolenia. Odrębną kwestią jest toczący się spór o broń hukową na naboje typu PAK, do której amunicja ma średnicę łuski ok.9 mm natomiast średnica lufy wynosi 6 mm. Spełnia to w zasadzie ograniczenia z ustawy ( kaliber 6mm ) lecz jest kwestionowane przez policję ze względu na wielkość naboju hukowego. (2018/06/15 09:06)

terni


Jak jest w polce tego nie wiem. Wiem że w polce się podskakuje w przeciwieństwie do jaruzelki gdzie podskakiwać nie należy. (2018/06/26 08:12)

Makarow


Witam ! Nie wprowadzajcie Kolegi w błąd i nie wsadzajcie na "minę". To pistolet który strzela kontrowersyjną prawnie amunicją w kalibrach 8 mm lub 9 mm P.A.K. ( w zależności od modelu). W chwili obecnej w myśl okólników rozesłanych do jednostek terenowych Policji są one "Bronią palną - gazową" wymagającą zezwolenia !. Kolizja norm prawnych polega na braku w naszym ustawodawstwie odrębnej definicji kalibru dla broni akustycznej (hukowej) i gazowej. Sprzedawcy i użytkownicy posługują się definicją ogólną "najmniejszej średnicy przewodu lufowego" i mają faktyczną rację. Z tym, że "organa" interpretują zaliczenie do broni gazowej możliwością oddania strzału taką amunicją. I też w pewnym sensie mają rację, choć do dopuszczonych do obrotu hukowcach do 6 mm też można amunicję gazową zastosować. W każdym bądź razie, broń jest zatrzymywana i posiadaczom przedstawiane są zarzuty, a w niektórych wypadkach sądy wydają wyroki skazujące !. W dniu 29 marca b.r do Sejmu została w tej sprawie przesłana interpelacja posła Grzegorza Puda z partii politycznej Prawo i Sprawiedliwość z Bielska Białej, w sprawie broni alarmowej bez pozwolenia. Mają się zająć tym tematem a puki co jak nie chcecie Koledzy mieć "brudnych papierów" to nie nabywajcie. (2018/06/26 15:54)