Czarne mundury?

/ 2 odpowiedzi
Generał Olszyna-Wilczyński opisujący w swych wspomnieniach walki, które II batalion I Brygady Legionów toczył jesienią 1914 na Mazowszu wspomina o spotkaniu pod Łęczycą „Landstrumbrigade von Hoffmann”, której mówiący po polsku żołnierze (pochodzący "spod Ostródy czy Olsztyna") nosili "stare czarne landszturmowe mundury i czarne skórzane czaka (tzw. przez naszych strzelców „Skopki”) z landszturmowym krzyżem na froncie".
Macie pomysł, co były za mundury? Wszystkie opisy  Olszyny-Wilczyńskiego są dość precyzyjne, więc ten raczej też.
Rumcajs


Jest sporo zdjęć w mundurach typu sukienna marynarka lub kurtka. Np po niżej z lewej strony. Dla odmiany ci po prawej maja bluzy podobne w kroju do rosyjskich
(2014/09/23 18:44)

darda


Ale Olszyna pisze o "starych czarnych landszturmowych mundurach". Gdyby spotkani przezeń landszturmiści (a miał czas się im dokładnie przyjrzeć) mieli cywilne stroje, zapewne by o tym napisał.
Domyślam się, że brygada Hoffmana nosiła wtedy czarne płaszcze wzoru 1888, i może to o to właśnie chodziło? Była jesień, więc być może widział ich tylko w płaszczach?

Skądinąd warto by sprawdzić, czy poza ceratową czapką istniały jakieś formalne przepisy mundurowe dla Landsturmu? (2014/09/24 09:00)