Co to za formacja?

/ 9 odpowiedzi / 3 zdjęć
Witam ! Trafiłem na skan takiej fotografii - podobno zdjęcie pochodzi z mojej rodzinnej miejscowości Chojnice (niem.Konitz). Czy ktoś z Kolegów jest mi w stanie powiedzieć jaką formację przedstawia i z jakiego okresu może pochodzić ta fotografia? Napis na tablicy: "Geschaftszimmer das Bezirks-Kommandes" (nie wiem czy dobrze odczytałem ?). Czy to jakaś komenda rejonowa podporządkowana wojskowym organom? Jakiś budynek pierwszego kontaktu? Wiem, że w tego typu pytaniach fachowcem w tej dziedzinie jest Kolega "fuchsi" i do niego kieruję przede wszystkim swoją prośbę.

legion etrangere

...idąc za "ciosem" - podobne pytanie. To,że fotografia pochodzi z Chojnic jestem pewien - o czym świadczy tablica z napisem "...4.Komp. L.B. Konitz (Chojnice) ..." Pytanie: co to za formacja i w jakim okresie zdjęcie mogło być zrobione ? (2014/11/06 09:07)

fuchsi

Czolem,

drugie pytanie waznejsze ;-)

bo dotyczy formacje ktora jest przedstawiona.

4. Komp(anie) L.(andsturm) B. (ataillon) Konitz

pierwsze pytanie:

Geschäftszimmer des Bezirkskommandos = sekretariat komendy okregowej (powiatowego)

Zelazny krzyz na tablice podchodzi z okresu czasow cesarza Wilhelma II. , wiec mamy tutaj fotografie z 1.ws. Jest niezwykle zdjecie bo przedstawi cale kierownictwo komendy na pierwszym - a zolnierze podlegajacy komende na drugim.

Dokladne nazwisko brzmi tak:

Landsturm-Infanterie-Bataillon Konitz XVII.6 - i te cyfry powinnien byc na kolnierzykach.

Podlegal organizacje XVII korpusu armijnego w Danzig/Gdansk.

W literaturze prawie nic sie nie zachowal. Wiec fotografie sa wyjatkowym dowodem historii.

pozdrawiam

(2014/11/06 10:06)

legion etrangere

Dziękuję bardzo Panie Kolego ! Dużo mi to wyjaśniło! Teraz pozostanie mi tylko zlokalizowanie miejsca, gdzie te fotografie w Chojnicach zostały wykonane.Co do pierwszej ( z siedzącą kadrą oficerską) to już raczej nie mam wątpliwości - będzie to najprawdopodobniej wejście od wschodniej strony do budynku koszarowego (zachowany budynek do dzisiaj). A nad drugim muszę pomędrkować! Mam obiecane jeszcze inne skany z tego tematu ale muszą wpierw do mnie dotrzeć. Raz jeszcze dziękuję i pozdrawiam! (2014/11/06 11:02)