co to za głownia?

/ 10 odpowiedzi / 6 zdjęć
Witam. Znalazłem taką głownię czy ktoś może mi powiedzieć co to jest i czy wygląda na autentyk?

darda

Sądząc po załączonym zdjęciu, wygląda to na bardzo mocno sfatygowaną "ość". Jednak bez żadnej gwarancji, bo pokazałeś doprawdy niewiele. (2013/09/21 20:42)

shi-go

Po samym sztychu nie za bardzo można określić rodzaj głowni, a tym bardziej czy to "autentyk".Pokazany na zdjęciu sztych, charakterystycznym jest dla pałaszy pruskich. Grzbiet głowni w asymetrycznym sztychu przechodzący w ość.  (2013/09/22 09:49)

toms00n2

Witam.Zamieszczam kolejne zdjęcie. na głowni nie zauważyłem żadnych oznaczeń. (2013/09/22 11:53)

toms00n2

oto rękojeść tego żelazka (2013/09/22 13:04)

toms00n2

brak sygnatur; długość głowni 83 cm.; rękojeść 12 cm zakończona gwintem (2013/09/22 13:05)

shi-go

@tomsOOn2Nie baw się w ciuciubabkę, tylko wstaw zdjęcie całości głowni, wtedy będzie pogląd na całość konstrukcyjną. Z tych zdjęć co wstawiłeś, jest to głownia pałasza pruskiego (może być M 186). Odmian tych pałaszy było bardzo dużo. Głownie posiadały rożne konfiguracje konstrukcyjne, np: ze zbroczem, z dwoma strudzinami przygrzbietowymi. Ta głownia (z tego co widać) posiada wyodrębniony tylec (odkuwany "teowo") który przechodzi (jak już pisałem) na długości sztychu w ość.Załamanie (zagięcie) trzpienia rękojeści "pasuje" do trzonu pałaszy pruskich. Ps. Może to byc oryginał. Stan zachowania wskazuje że to raczej "wykopek". Poza tym nikt kto robi kopie, modele czy też repliki, nie "postarza" aż tak duplikatu. (2013/09/22 18:57)